test
Viac

  Paretovo pravidlo. Mali by ho učiť v školách či v práci. Mali by ho učiť všade!

  Stále máte pocit, že nedokážete zo seba vyšťaviť to podstatné, čo od nás očakávajú naši bossovia, alebo to, čo očakávame sami od seba? Vyskúšajte teda ďalšiu z možností, tentoraz paretov princíp...

  Síce sme už písali o tom, ako sa efektívne strániť prokrastinácii či o tom, ako si usporiadať čas na to, aby sme sa cítili slobodne, stále to nie je ono?

  Stále máte pocit, že nedokážete zo seba vyšťaviť to podstatné, čo od nás očakávajú naši bossovia, alebo to, čo očakávame sami od seba? Vyskúšajte teda ďalšiu z možností, tentoraz paretov princíp.

  Stará baba povedala…

  Predtým, ako sa vám budeme snažiť vštepiť do hlavy filozofiu paretovho pravidla, by sme vás radi zoznámili s jeho otcom, teda Vilfredom Paretom. Celým menom presnejšie Vilfredo Frederico Damaso Pareto.

  To ale nie je dôležité. Podstatné je, že okrem mnohých dopodrobna prepracovaných matematických teórií, sa tomuto talianskemu ekonómovi a sociológovi podarilo prísť na (aspoň podľa neho) prelomovú teóriu.

  V 19. storočí totiž zistil, že v Taliansku je 80% bohatstva v rukách 20% ľudí a že takýto pomer kraľuje všade vo svete a v každej oblasti našich životov.

  …a zrejme mala pravdu

  Paretovo pravidlo bolo v tej dobe dokonca považované skôr za prekážku než prínos v ekonomike. Objavil totiž systematický a predvídateľný nedostatok rovnováhy. Tá ale panuje v svetovej ekonomike dodnes.

  A aj keď pri porovnávaní moci či nevyváženosti bohatstva práve veľmociam či oligarchom Paretovo pravidlo moc nevonia, nám, „obyčajným smrteľníkom“, dokáže pri správnom použití pomôcť. V čom?

  Vyber si aj ty správne!

  Pravidlo 80/20 hovorí, že v akomkoľvek ľudskom veku bývajú niektoré veci dôležitejšie než iné. Dobrým merítkom je, že 80% výsledkov alebo výstupov plynie z 20% príčin, niekedy dokonca aj z oveľa menšej časti.

  Jednotlivcom aj firmám môže paretov princíp pomôcť dosiahnuť oveľa viac pri oveľa menšom úsilí. Ale pozor!

  Paretovo pravidlo neznamená, že máte robiť len 20% vecí. Jedná sa o riadenie priorít. Urobíme najskôr to najdôležitejšie (20%), čo prináša výsledky, no potom si vyhrnieme rukávy a pustíme sa do tej hromady práce, ktorá ešte zostáva (80%).

  Mimochodom, niekedy sa vzťahy medzi výsledkami a príčinami blížia viac pomeru 70/30 než 80/20. Ale takmer nikdy neplatí, že 50% príčin vedie k 50% výsledkov. Svet je predvídateľne nevyvážený, čo tento vzorec len a len dosvedčuje.

  Len málo vecí je naozaj dôležitých, preto si treba vedieť jednoducho vybrať. Vybrať veci, ktoré majú zmysel, informácie, ktoré majú význam a hodnotu, činnosti, ktoré k niečomu smerujú či ľudí, s ktorými sa oplatí stretávať. (zdroj: maxwill.sk)

  Paretovo pravidlo využiješ v každej činnosti

  No a čo si z tohto akože my, „ťažko“ pracujúci ľudia, môžeme odniesť? Zhrňme si to. 20% správne vybraných činností prinesie 80% výsledkov. Znamená to teda, že menšina správne vybraných činností prinesie väčšinu výsledkov.

  Veci sa teda dajú robiť veľmi efektívne s vynaložením veľmi malého úsilia. Pocit zadosťučinenia je o to lepší, keď danú prácu, samozrejme, úspešne dokončíte. Ale ako si vybrať tie správne veci?

  Tak s tým vám už nepomôžeme. Poradíme len, že je dôležité sa hlavne naučiť a neustále učiť tie správne veci, až potom ich v praxi efektívne využiť. Nájdite si teda aj vy tie svoje cestičky a makajte na 20% + 80% = 100%!

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  • Zdroj: www.bajan.sk
  • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články