Viac

  Prečo investori kupujú dlhopisy so záporným výnosom?

  České ministerstvo financií prinieslo dnes na finančné trhy trojročné štátne dlhopisy s negatívnym výnosom – 0,001 percenta.

  V čase, keď výnosy dlhopisov krajín eurozóny sa blížia nule, považujeme to za znak veľkej dôvery v českú ekonomiku.

  Česko tak benefituje z prostredia nízkych výnosov a zároveň z kvantitatívneho uvoľňovania ECB a to aj keď nie je členom eurozóny.

  Môže pôsobiť trochu zvláštne, keď investori kupujú niečo, čo im ponúka nulový alebo dokonca záporný výnos. Ale keď k tomu dochádza, je to väčšinou pre vieru v silnejšiu lokálnu menu. Videli sme to aj v iných krajinách, kde k tomu došlo.

  Investori tak vložia peniaze do aktív ocenených v lokálnej mene, či už aktív, alebo dlhopisov a dúfajú, že ich cena po prepočítaní menovým kurzom vzrastie.

  Z toho potom vyplýva i profit takého obchodu.

  V tejto chvíli sú niektoré krajiny strednej a východnej Európy, ktoré ešte nie sú členmi eurozóny, dobrou príležitosťou ponúkajúcou slušnú mieru výnosu.

  Ide tu o štáty s celkom dobrým medzinárodným ratingom a na slušnom stupni ekonomického rozvoja. Pritom s vyšším výnosom ako eurozóna. Poľské, maďarské a české dlhopisy sú tak podľa nás atraktívnou alternatívou k dlhopisom krajín s eurom.

  graf dlhopisy

  • autor článku: Simon Fasdal, hlavný dlhopisový stratég Saxo Bank
  • zdroj: SAXO BANK

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články