Viac

  Prečo investovať? Pretože rozumní ľudia investujú

  Každé investovanie je spojené s otázkou, na čo majú peniaze slúžiť. Či ako rezerva, poistka v prípade straty zamestnania, na záľuby, bývanie, dovolenku, pre deti, na štúdium, na dôchodok. Všetko sa to týka života človeka a uvedomenia, že život sa skladá aj z budúcnosti. A podľa toho, či budete peniaze potrebovať o rok, dva, päť, desať, či dvadsať rokov, podľa toho si treba určiť investičnú stratégiu. Cieľ investovania musí mať jasný časový a finančný rozmer.

  Mnohí sa pýtajú, prečo vlastne investovať? Dôvodov je mnoho:

  – je to dlhodobo najlepšia alternatíva ukladania úspor

  – investovaním sa dosahuje najvyššie zhodnotenie

  – zabraňuje sa inflácii v znehodnocovaní peňazí

  – buduje sa majetok a dosahuje pasívny príjem

  – je to jednoduchá možnosť zárobku

  – všetci miliardári zarobili investovaním a podnikaním

  Ľudia sa často pri financiách správajú iracionálne a neefektívne – míňajú požičané peniaze z banky a svoje úspory neukladajú/nezhodnocujú efektívne. Neuvedomujú si, že peniaze musia pracovať pre nich a ani nevedia, ako na to. Mnohých to navyše ani nezaujíma.

  Kto chce, aby jeho majetok rástol, tak jeho výnos musí byť vyšší, než inflácia, čo je rast cien, kým peniaze strácajú hodnotu.

  Samozrejme, že každé podnikanie a každá investícia má svoje možné riziká a preto pri investovaní nie je dobré všetko staviť na jednu kartu. Dobré časy sa totiž striedajú s tými zlými a preto treba diverzifikovať – vyvážiť svoje investície a nebyť závislý iba na jednej oblasti.

  Investovať môže každý, kto nechce, aby ho ochudobňovali výhovorky, ale zaujíma sa o možnosti, trendy, vzdeláva sa v oblasti financií, alebo vyhľadá odborníka na financie a investovanie. Finančný svet totiž nie je banda zlodejov – aj tento sektor chce dosahovať zisk, čo je pochopiteľné a správne. Tomu však musí zodpovedať aj patričná kvalita, cena a úroveň. Je rozumné pridať sa k finančníkom a zarábať spolu s nimi. Využiť ich šikovnosť. Alebo ďalej môžete sledovať ostatných, ako zarábajú bez vás.

  Mnoho ľudí si myslí, že finančné trhy sú nejaká abstraktná, vymyslená horská dráha, pohybujúca sa nahor a nadol. Nie sú to však iba grafy, čísla, percentá… . S kúpou akcií sa čiastočne podieľate na vlastníctve spoločností. Za každou akciou je konkrétna firma a jej aktivity – zisky, tržby, produkty. Navyše môžete investovať do firiem, ktorých tovar, alebo služby sami využívate. Investovanie je každopádne menej rizikové, než ukladanie peňazí do banky. V banke budú vaše peniaze strácať na hodnote a to kvôli inflácii a nízkym úrokom. Dlhodobým investovaním však zarobíte skoro vždy. Navyše o riziku môžete rozhodovať sami. Záleží na vás, aké výkyvy ste ochotní tolerovať, podľa toho si nastavíte svoje portfólio a aj nesprávne načasovanie investície môžete eliminovať pravidelným investovaním.

  A že je investovanie zložité? Môže to byť jednoduché, ako založiť si účet v banke, navyše špecialisti v obore vám radi poradia a prevedú vás celou problematikou.

  Ak chcete zmeniť svoj život, môžete začať investovaním. Neoberajte sa o túto možnosť iba kvôli predstave, že máte nízky príjem. Možno budete prekvapení, aké možnosti a dostupnosť ponúka pravidelné investovanie. Odkladaním jeho začiatku na neskôr, sa oberáte o zisky.

  Zdroj: www.financneiq.sk

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články