test
Viac

  KÝM SA ROZHODNETE PODNIKAŤ: SLOBODA A NEZÁVISLOSŤ JE MÝTUS

  O podnikaní existuje množstvo mýtov. „Nepodnikatelia“ snívajú o tom, že im prinesie slobodu a nezávislosť, ale to je omyl. Ako podnikatelia máte síce viac slobody, no musíte sa riadiť zákonmi a rešpektovať nariadenia, predpisy, kontroly. Musíte platiť dane, odvody a podriadiť sa politike, režimu, štátnej moci.

  Podnikateľa ovplyvňuje konkurencia a je závislý od zamestnancov, dodávateľov, spoločníkov, reklamy, funkčnosti výrobných strojov a zariadení a samozrejme od potrieb a nálad klientov/zákazníkov/hostí. Ak ovšem ako podnikateľ niečo vyrába, alebo ponúka, či už ide o tovar, alebo služby a jeho cieľom je dosahovať zisk.

  Takže nakoniec príde zistenie, že podnikanie ma od slobody a bezstarostnosti ďaleko. Málokomu sa podarí dosiahnuť absolútnu slobodu a byť pánom svojho času. Taktiež nie každý uspeje, pretože podnikať môže začať každý, no podstatné je zotrvať. Mať potrebné predpoklady, zručnosti, odolnosť voči stresu, ťah na bránu, ochotu riskovať a samozrejme obchodného ducha. Podnikanie je o nápaditosti a tvrdej práci. Nie o ľahostajnosti a lenivosti. Je vyčerpávajúce, pretože nápad je potrebné zrealizovať – uviesť ho do chodu a udržať. Bez budovania a riadenia firmy nezarobíte. A ako sme už spomínali vyššie – aj podnikateľ má nad sebou šéfov – štát, zákazníka, dodávateľa, investora, trh. Dalo by sa povedať, že podnikateľ je podriadený ešte viac, ako zamestnanec.

  Štatisticky až polovica začínajúcich podnikateľov skončí do jedného roka a ďalších päť rokov zvládne iba 10%. Priemerný podnikateľ pritom zarobí asi toľko, koľko bežný zamestnanec. Iba málokto zbohatne tak, že to demonštruje luxusom a peknými vecami. A aj za tým stoja roky driny, ktoré mnohí nevidia. Nevidia cestu, ale iba výsledok. Myslia si, že keď to zvládli iní, tak oni musia tiež. Nie každý však má vyššie spomínané predpoklady na podnikanie, alebo dostatočnú šikovnosť na to, aby prekonal konkurenciu a zaujal zákazníka.

  S podnikaním súvisí aj počiatočná investícia a mnohí ľudia riskujú vložením všetkých svojich úspor do štartu, pretože si myslia, že ich rýchle zhodnotia. No môže nastať presný opak očakávaní. Takýchto prípadov je mnoho. Podnikaním skončilo aj mnoho kamarátstiev, partnerstiev a rodín.

  Kľúčom k úspechu v podnikaní je dôsledná príprava a podnikateľský a marketingový plán. Nie bezhlavé vrhnutie sa do neznámych vôd podnikania, s vidinou rýchleho zbohatnutia, moci a slobody.

  Zdroj: financneiq.sk

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články