test
Viac

  Robte to, čo máte naozaj radi

  Mnohí ľudia, s ktorými sa ako kouč stretávam, často nedokážu odpovedať na zdanlivo jednoduchú (ale rozhodne nie jednoduchú) otázku: „Čo skutočne chcete vo svojom živote robiť?“.

  Nevedia, akým smerom by sa mali uberať, dokonca nevedia ani to, čo by ich bavilo a napĺňalo. Nevedia, čo by dokázali robiť s vášňou a nadšením. Nevedia nájsť svoju cestu k spokojnému, šťastnému a zmysluplnému životu.

  To je dôvod prečo sa cítia „tak nijak“ a „zaseknuto“.

  Žijeme v 21. storočí, dnes je už možné živiť sa prakticky čímkoľvek. Nech už vám napadne naozaj čokoľvek, na svete existuje už niekto, kto si na tom postavil svoju kariéru. Je veľké množstvo ľudí, ktorým už nestačí iba zarábať, aby zaplatili nájomné, leasing či hypotéku, ale túžia po tom, aby mal ich život hlbší zmysel a aby robili prácu s vášňou a nadšením.

  úspech

  Ale… ako robiť to, čo naozaj chcete, to čo naozaj zmysel pre vás má? Patríte do kategórie ľudí, ktorí iba sedia, sťažujú sa a premýšľajú o tom, ako ich práca nebaví a zožiera, ako každé ráno pri pomyslení na prácu vstávajú s nechuťou, ako nenávidia svoje pracovné povinnosti a celé to prostredie a pri pomyslení na akúkoľvek zmenu sa presviedčajú o tom, že to je nemožné? Alebo máte absolútne jasno v tom, čo chcete robiť a idete si za tým?

  Najväčšia chyba, ktorú ľudia v živote robia je, že sa nepokúsia robiť to, čo ich najviac baví.

  (Malcolm S. Forbes)

  „Vaša práca naplní značnú časť vášho života a jediná možnosť, ako nájsť skutočné uspokojenie, je robiť to, čo považujete za skvelú prácu. A skvelú prácu je možné robiť len tak, že to, čo robíte, máte naozaj radi. Pokiaľ ste to zatiaľ nenašli, hľadajte ďalej. Nezostávajte na mieste.“ – radí John Williams v knihe Screw Work, Let´s Play. Všetci hľadáme šťastie a úspech, a práve prvým krokom by mohla byť voľba tej správnej práce.

  Najpodstatnejšie je nájsť to, čomu vo svojom živote dávate prednosť, čo vás baví a napĺňa, čomu sa dokážete venovať hodiny bez toho, aby ste si uvedomovali čas, do čoho dokážete ísť s vášňou a nadšením. Vaše záľuby a oblasti záujmu vám môžu ukázať správnu cestu. Dôležité je robiť to, v čom ste prirodzene dobrí. Preto sa pokúste založiť si svoju kariéru na tom, čo vás baví a k čomu máte prirodzené nadanie. Je dôležité, aby ste pochopili, kým ste a aké máte schopnosti.

  mlm

  Zistite, čo vám prináša radosť a uspokojenie, a to je to, čo vám prinesie aj šťastie a úspech. Zistite, čo vás napĺňa energiou a verte, že to bude dodávať energiu aj vášmu životu. Zistite, na čom vám záleží, a verte, že vám to odhalí smer, ktorí ste hľadali.

  Najúspešnejší ľudia, s ktorými som sa stretol, sa zhodujú v tom, že milujú to, čo robia natoľko, že by to robili aj zadarmo.Ale sú úspešní, pretože našli spôsob, ako si zarobiť tým, čo robia radi. Ak svoju prácu máte radi a tešíte sa z nej, tak verte, že ste už dosiahli obrovský úspech. Pretože, ak robíte niečo, čo milujete s vášňou a vytrvalosťou, ak ste spokojní s tým, čo robíte, čo milujete, už ste vyhrali.

  Ak sa zamilujete do niečoho, v čom ste dobrí, už nikdy viac vlastne nepracujete.

  (Sir Ken Robinson)

  Niekedy vyplynie to, čo vás baví, z vrodeného nadania, talentu alebo záujmu. Beháte ako gepard? Máte bunky na jazyky? Vyznáte sa vo finančných záležitostiach alebo viete „chodiť“ v realitách? Máte organizačné schopnosti alebo schopnosť spájať ľudí? Dokážete okúzliť jedlom alebo tancom?

  Hľadajte to, v čom ste naozaj dobrí, výnimoční a jedineční. Preskúmajte svoje schopnosti a zručnosti. Ak budete poznať svoje prednosti, je to prvý krok k poznaniu, aká cesta je pre vás tá najvhodnejšia. Pokiaľ neviete, čo chcete, je vašou úlohou na to prísť.

  mlm

  Robiť to, v čom vynikáte, vám zaručene prinesie úspech. A nech vám ani nenapadne v tejto chvíli nahlas vysloviť, že nie ste dobrí v ničom a nič vám nejde. Zabudnite na to, čo vám ako dieťaťu hovorili vaši rodičia, keď vám tvrdili, že v niečom nie ste dobrí, že na niečo nemáte, že ste „babrák“ a nikdy nič nedotiahnete do konca.

  Zastavte sa a zistite, v čom vynikáte. Každý človek má niečo výnimočné a jedinečné, čo môže ponúknuť. Pokiaľ nedokážete sami identifikovať svoje danosti, prednosti, výnimočnosť, talent, schopnosti či zručnosti, požiadajte svojich najbližších, aby to urobili za vás.

  Začať robiť niečo kvôli zarábaniu peňazí, je najväčšia chyba v živote. Robte to, pre čo si myslíte, že máte nadanie, a ak vám to pôjde dobre, peniaze prídu.

  (Greer Garson)

  Ak budete poznať v čom ste dobrí, jednoduchšie nájdete prostredie, ktoré bude optimálne pre vašu spokojnosť a umožní vám uplatniť všetky schopnosti.

  Vyhovuje vám práca v kolektíve, alebo dávate prednosť individuálnej práci? Skúšate radšej nové veci, alebo dávate prednosť rutine? Máte radšej časovú voľnosť, alebo deň presne naplánovaný? Dokážete plniť príkazy nadriadeného alebo radšej ich dávate? Kedy sa vám pracuje najlepšie? Pracuje sa vám lepšie „pod tlakom“, alebo uprednostňujete pokojnejšiu atmosféru? Cítite sa nabitý energiou vonku, alebo radšej pracujete v kancelárii? Dávate prednosť dynamickej práci, alebo skôr miernejšiemu tempu?

  Je veľmi dôležité, aby ste poznali svoje potreby, svoje „ideálne“ pracovné prostredie. Pokiaľ totiž postupujete proti svojej prirodzenej povahe, čaká vás nespokojnosť, nervozita a zaseknutie.

  ľudia

  Opýtajte sa sami seba: Robím to, čo robím rád?“ – Ak znie odpoveď nie, čo by ste chceli robiť, keby ste mali tú možnosť? Predstavte si, že mávnete čarovným prútikom a mohli by ste robiť čokoľvek na svete. Predstavte si to. Robili by ste to, čo robíte teraz, alebo by to bolo niečo iné?

  Venujte pozornosť tým chvíľam mimo práce, kedy sa cítite najšťastnejší, najspokojnejší, najuznávanejší, najoceňovanejší, plne zapojení, najviac spokojní a naplnení. Čo robíte v tých chvíľach? Čo ste prežívali? Tieto udalosti vám ukazujú cestu, ako priviesť vášeň do vášho života.

  Pri akej činnosti ste najšťastnejší? To čo robíte, je voľba, na to nezabúdajte. Vaša voľba a váš postoj. Vaše rozhodnutie. Buďte aktívni a energickí, robte veci s nadšením a vášňou a dosiahnete úspech.

  Nech už robíte vo svojom živote čokoľvek, podstatné je, že je to niečo, z čoho sa tešíte, čo vám prináša radosť, čo dokážete robiť s vášňou a nadšením.

  Hranica medzi zamestnaním a prácou na seba nie je úplne jasne daná. Nie je nutné sa bezhlavo vrhať z jedného do druhého. Vašu vysnívanú prácu si predsa môžete skúsiť na „skúšku“ a zistiť tak, či je to skutočne to, čo hľadáte. Ešte predtým, ako opustíte súčasné zamestnanie, si svoje nápady môžete overiť, zistiť, či fungujú a potom sa rozhodnúť, aké kroky podniknete ďalej, alebo si prácu na seba môžete vymyslieť ako príjemný doplnok k existujúcej práci.

  Čo skutočne chcete vo svojom živote robiť (zbierajte nápady minimálne 30 dní):

  1. Zistite, čo vás skutočne baví, pohlcuje, čo robíte s vášňou a nadšením, pri čom zabúdate na čas.
  2. Zistite, pre čo máte talent, nadanie, zručnosti, schopnosti.
  3. Ujasnite si vaše silné stránky a prednosti.
  4. Zasnívajte sa a vytvorte si víziu ideálneho pracovného života. Ako by vyzeral? Čo by bolo inak ako dnes, keby nastal zázrak a vy sa zobudíte do vysnívaného pracovného dňa? Čoho by bolo viac a čoho menej? Čo by ste robili?
  5. Zistite, čo skutočne chcete. Ako dokážete využiť svoje silné stránky? Aký môžu mať dopad na životy ostatných ľudí?
  6. Pokúste sa nájsť prienik medzi tým, čo robíte radi a tým, na čo máte talent či nadanie. A vymyslite si, ako to prepojíte do konkrétneho projektu.
  7. Vyberte si prvý „projekt na skúšku“ na ktorom si vyskúšate, či je to, čo chcete robiť, skutočne to pravé. Položte si otázku: „Aký problém tento projekt ľuďom vyrieši?
  8. Ak zistíte, že je to ten „pravý projekt“, hľadajte možnosti, ako by vám za to, čo ponúkate, mohli platiť.

  • autor článku: Ján Dubnička
  • zdroj: blog.upbook.sk
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články