Viac

    Stabilita v nestabilnom prostredí

    Jeden z najväčších omylov, ktoré bránia začiatočníkovi na ceste za úspechom je predstava, že musí vedieť kam cena v budúcnosti pôjde. Technické ani fundamentálne analýzy nemajú schopnosť predpovedať budúcnosť. Jediné čo dokážu je, že naklonia pravdepodobnosť na našu stranu...

    Jeden z najväčších omylov, ktoré bránia začiatočníkovi na ceste za úspechom je predstava, že musí vedieť kam cena v budúcnosti pôjde.

    Technické ani fundamentálne analýzy nemajú schopnosť predpovedať budúcnosť. Jediné čo dokážu je, že naklonia pravdepodobnosť na našu stranu. To sa samozrejme prejaví až po väčšom množstve obchodov.

    Náhodnosť výsledkov

    Nikto s určitosťou nevie dopredu povedať ako dopadne práve otvorený obchod. Skúsený trader vie svojou šikovnosťou a skúsenosťami zmenšiť stratu alebo vytiahnuť zo ziskového obchodu maximum.

    Ale ani ten najlepší trader nevie pri otváraní obchodu či skončí so ziskom, alebo nie. Vie ale, že ak sa bude držať pravidiel, tak po 100 obchodoch bude mať na účte väčši zostatok ako na začiatku.

    Práve táto náhodnosť robí na začiatku takmer každému vrásky na čele. Človek je od narodenia učený, že ak bude opakovať určité činnosti rovnakým spôsobom, tak vždy dostane takmer identické výsledky.

    V tradingu to takto nefunguje. Rovnaký pattern, rovnaký menový pár a napriek tomu raz nastane pohyb očakávaným smerom a v druhom prípade úplne naopak.

    Ľudia nie sú zvyknutí pracovať v náhodnom prostredí. Všade sa snažíme nájsť určitý poriadok a na základe minulosti predpovedať budúcnosť. Vieme, že ak desať krát vyhodíme kameň do vzduchu, tak desať krát spadne na zem.

    Predstavte si situáciu, že v noci prídete do svojej izby, zhasnete a vyberiete sa k posteli. 1000 krát nacvičená situácia vám automaticky v mozgu vytvorí rutinu, keď aj bez možnosti zrakového overenia okolia trafíte na správne miesto.

    Teraz si predstavte, že v tej istej izbe zhasnete a keď prídete na miesto, kde sa má nachádzať posteľ je miesto toho stôl. Prídete na druhý deň a znovu je tam postel. Na tretí deň je tam opäť stôl…

    Po niekoľkých “mindfuckoch” už svojmu voľakedy automatickému inštinktu neveríte a radšej si posvietite mobilom, keď sa vyberiete k posteli.

    Presne takto trhy fungujú. Najprv nám ukážu určité situácie, ktoré vyzerajú vždy rovnako super (head and shoulders, trojuholníky, 123…).

    Keď ich ale začneme obchodovať, tak zrazu zisťujeme, že to až tak super nie je a zase sme v podstate tam kde sme boli na začiatku. Stále nevieme či pôjde cena po prerazení trendline hore alebo je to len odrb na nalákanie retailov a vráti sa späť pod čiaru.

    Stále nám ostáva tá naša 60-70 % šanca na “uhádnutie” smeru a dúfanie, že sa nič nepokašle a niečo nám z obchodu kvapne.

    Záver

    Čo som ale chcel týmto článkom povedať je, že nezáleží na jednotlivých obchodoch. Dôležité je nakloniť štatistiku na svoju stranu. Len tak je možné vytvoriť stabilný príjem v nestabilnom prostredí.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    • Autor: Jaroslav Vomáčka
    • Zdroj: www.priceaction.sk
    • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články