Viac

    Stop loss a take profit

    Hneď v úvode musím povedať, že umiestnenie stop loss a take profit je to, čo vo väčšine prípadov určuje či bude trader úspešný alebo nie. Táto téma je extrémne široká a existuje veľké množstvo literatúry a teórií o tom kde SL a TP umiestňovať...

    Hneď v úvode musím povedať, že umiestnenie stop loss a take profit je to, čo vo väčšine prípadov určuje či bude trader úspešný alebo nie. Táto téma je extrémne široká a existuje veľké množstvo literatúry a teórií o tom kde SL a TP umiestňovať.

    Nebudem sa venovať všetkým prípadom, pretože by to z praktického hľadiska nemalo zmysel. Dôležité je dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

    Ochrana kapitálu je vždy na prvom mieste

    V prvom rade treba myslieť na to, že za žiadnych okolností nesmie byť otvorený obchod, ktorý nemá nastavený SL. Existujú stratégie, pri ktorých sa SL nepoužíva a sú traderi čo SL nepoužívajú. Možno sú profitabilní a teším sa s nimi, že im to funguje.

    Problém nastane vtedy keď to prestane fungovať. Nechcem si ani predstaviť situáciu, že mám otvorených niekoľko pozícií a zrazu musím neodkladne utekať do nemocnice, padne internet alebo v serverovni môjho brookera niekto zakopne o kábel.

    Nič sa nedeje náhodou, ale presne v tom čase nastane prudký pohyb proti mojím pozíciám a nakoľko som nepoužíval SL tak v priebehu pár minút prichádzam o veľkú kopu z mojich ťažko vymodlených peňazí.

    Som kľudný človek ale môj Macbook by to v takom prípade asi neprežil a letel by z okna. To sa ale nemôže stať, nakoľko ma v škole učili, že svoje veci si treba chrániť. Stop loss je najdôležitejší a najúčinnejší prostriedok na ochranu traderovho kapitálu.

    Stop loss (SL)

    O jeho umiestnení vždy premýšľame skôr ako o TP. Dôvod je jednoduchý – vždy najprv myslíme na riziko obchodu a až potom na potenciálny zisk. Väčšina začínajúcich traderov (ja som nebol výnimka) naopak otvorí obchod a hneď rozmýšľa, čo urobí so ziskom.

    Problém je v tom, že ten zisk nemusí prísť a z dlhodobého hľadiska je dôležité aby podstúpené riziko bolo vždy menšie ako teoretický zárobok. Ideálne je vstupovať do pozícií, kde je pomer risk/zisk minimálne 1/2 (čím viac, tým lepšie).

    Toto sa dá dosiahnuť tým, že naznačíme SL v logickej polohe a TP umiestňujeme do dvojnásobnej (alebo viac) vzdialenosti na opačnej strane. Samozrejme nám to musia dovoliť podmienky na trhu ako je poloha suportov a rezistencií alebo price action signálov.

    Ďalším dôležitým pravidlom je, že SL a TP umiestňujeme vždy pred vstúpením do pozície. Jedine tak dokážeme uvažovať čisto logicky bez ovplyvnenia emóciami. Poloha SL a TP sa občas môže meniť v priebehu obchodu ale to je vecou skúsenejších traderov.

    Poďme sa pozrieť na niektoré základné polohy SL v rámci spomenutých signálov:

    Pin bary – v tomto prípade je možné umiestniť SL do dvoch pozícií.

    Prvý spôsob, ktorý je zároveň najpoužívanejší je, že umiestnime SL niekoľko pipov nad (pod) chvost pin baru. Koľko presne je zase vecou samotného tradera. Ja to umiestňujem od oka podľa toho aký mám z priebehu ceny pocit (neodporúčam riadiť sa pocitmi).

    Na začiatok môžeme uvažovať povedzme so vzdialenosťou 10 pipov. Táto poloha nám hovorí, že cena už raz bola odmietnutá a v tejto oblasti sa sústreďuje veľké množstvo traderov, ktorý bránia pohybu ceny daným smerom.

    Zároveň si môžeme byť istý, že ak cena dosiahne SL a vyhodí nás z obchodu, tak naša analýza bola nesprávna (alebo nás len chce nasrať a kľudne si pokračuje správnym smerom bez nás). Treba myslieť aj na to, že žiadny signál nie je 100 percentný a aj pin bary majú len určitú pravdepodobnosť správnosti.
    Pin bar SL Druhý spôsob je umiestnenie SL do stredu daného pin baru. Táto poloha je menej bezpečná a veľa traderov ju nepoužíva. Má ale svoje opodstatnenie a rovnako aj jednu hlavnú výhodu. Tou je menší SL hlavne pri pin baroch s dlhým chvostom.

    V prípade, že by sme umiestnili SL až za chvost, tak by sme veľmi ťažko mohli dosiahnuť pomer rizika a zisku na minimálnej úrovni 1/2. Treba ale myslieť na to, že nie vždy je táto poloha vhodná. Niekedy je lepšie nechať obchod utiecť pomedzi prsty ako zbytočne riskovať.

    Časom a skúsenosťami trader dokáže odlíšiť, do ktorých obchodov sa oplatí vstupovať a ktoré radšej nechať odletieť do forexového neba.

    Inside bary – v tomto prípade je to jednoznačné. SL vždy umiestňujeme tesne za materskú sviečku.

    V prípade, že predpokladáme pokračovanie trendu smerom hore – SL bude pod sviečkou a naopak ak predpokladáme pokračovanie dole – SL bude nad materskou sviečkou. Zase platí, že vzdialenosť si určuje každý trader podľa svojich skúseností.
    Inside bar SLFakey – táto formácia sa skladá z inside barov a pin baru (prípadne z inside baru a klasickej sviečky). Z toho vyplýva, že SL budeme umiestňovať rovnako ako v prvom spôsobe pri pin baroch. To znamená tesne nad alebo pod chvost pin baru, ktorý nám naznačuje falošný smer.
    Fakey SLSamozrejme, že spôsobov umiestňovania SL je oveľa viac a nie vždy sa treba pevne riadiť len týmito pravidlami. Často sa stáva, že napríklad pri pin baroch sa nachádza kľúčová úroveň (suporty alebo rezistencie) v blízkosti chvostu.

    V takom prípade umiestnime SL až za túto úroveň.Podstatou je snažiť sa mať vždy čo najmenší SL ale na druhej strane dostatočne veľký, aby sme dovolili trhu dýchať. Málo kedy sa stáva, že hneď po otvorení pozície cena vystrelí rovno k nášmu TP.

    Zvyčajne skáče dopredu a späť až kým sa postupne dostane tam kam chceme (alebo aj nedostane). Tomuto pohybu musíme spraviť priestor a dovoliť trhu, nech nám prinesie vytúžený zisk.

    Pin bar - SLPrvým krokom je vždy umiestnenie SL – máme vytvorený pin bar v smere trendu. Potvrdením nám môže byť už predchádzajúci pin bar, ktorý vznikol o 5 sviečok skôr.

    Prvým spôsobom je umiestnenie SL nad chvost vzniknutého pin baru (1). V tomto prípade je ale vhodnejšie a bezpečnejšie umiestniť SL až nad predchádzajúci vrchol predchádzajúceho protipohybu (2).

    Pin bar - TPKeď máme umiestnený SL do logického miesta (2), tak si vyznačíme kam sa chceme s pozíciou dostať. Minimálne je to vždy 1R (rovnaká vzdialenosť ako SL) ale z dlhodobého hľadiska je vhodnejšie 2R (dvojnásobná vzdialenosť ako SL).

    Take profit (TP)

    Je druhým parametrom obchodu, ktorý často ovplyvní či bude obchod ziskový alebo stratový. Pri TP je možno ešte náročnejšie odhadnúť kde ho umiestniť ako to bolo pri SL. Dôvodom je ľudská psychika, chamtivosť a zvyčajne aj strach.

    Trik spočíva v tom, že sa vždy snažíme z každého obchodu vyťažiť maximu. Keď už sme správne odhadli smer a ukážkovo sme skočili do pozície v najlepšom čase, tak by sme boli hlúpi kebyže neodídeme s plnými vreckami peňazí.

    Problém je v tom, že väčšina traderov si v takomto prípade myslí, že trend bude pokračovať donekonečna a v tomto domnení posúvajú TP čoraz ďalej a ďalej. Na tom nieje nič zlé. Sám to často robím.

    Dôležité je ale si uvedomiť, že s každým posunutím TP je potrebné zaistiť, že neriskujeme väčšie množstvo peňazí ako sme na začiatku obchodu zamýšľali. Spôsob akým to dosiahneme spomeniem v niektorom z budúcich článkov.

    Vráťme sa teda naspäť k umiestňovaniu TP. Takže máme správne zadanú polohu SL. Ideálne je aby sme každým obchodom dosiahli pomer rizika a zisku minimálne 1/2. Občas sa to nedá dosiahnuť a môžeme sa uspokojiť aj s menším pomerom.

    Odmeriame si vzdialenosť SL a vynesieme si na opačnú stranu čiary vo vzdialenosti 2, 3 a prípadne aj 4 násobku SL. Ďalším krokom je skontrolovanie či sa v danej oblasti nenachádzajú klúčové úrovne (suporty a rezistencie).

    V prípade, že sa nachádzajú tak umiestňujeme TP niekoľko pipov (napr. 10) pred tieto úrovne (SL sa umiestňoval za ne). To platí aj v prípade, že to znamená, že nám to posunie TP bližšie a nedosiahneme pomer rizika a zisku 1/2. Nikto predsa netúži po tom, aby sa mu cena otočila pár pipov pred TP a vrátila sa nazad.

    Vždy treba prihliadať aj na dianie na trhu. Základným pravidlom je, že pokiaľ je pozícia otvorená, tak by sme do nej nemali zasahovať, lebo sa neriadime logikou ale emóciami (skúsenejší traderi pracujú s otvorenou pozíciou – kľúčové je slovo skúsenejší).

    To je pravda. Na druhej strane sa často krát stáva, že cena skáče zo strany na stranu a ani za svet sa nechce dostať na náš TP. V takýchto prípadoch je niekedy vhodné opustiť pozíciu v malom pluse ako čakať, kým sa trh otočí proti nám. Problém je v tom, že nieje ľahké určiť či má ešte zmysel ostávať v pozícií alebo sa zbaliť preč. V podstate sú dva spôsoby.

    Prvý je jednoduchý – zbaliť sa a opustiť obchod pri vytvorení signálu, ktorý ukazuje proti našej pozíciu.

    Druhý spôsob je posunutie SL pár pipov nad úroveň breakeven (cena pri ktorej sme vstúpili do obchodu) a zrušenie časti pozície + čakanie na to či cena skôr dosiahne SL alebo TP. V druhom príklade máme zaručené, že nič nestratíme (keďže SL je na hranici vstupu) a máme ešte šancu, že cena narazí na TP.

    Vhodné je si otázku výstupu z neúspešného obchodu vyjasniť ešte pred vstupom do pozície. Ideálne zahrnúť do stratégie a neriešiť pri každom obchode.

    Záver

    Otázka SL a TP je taká rozsiahla, že existujú celé knihy, ktoré sa venujú len tejto problematike. Väčšinou je to práve tá najkomplikovanejšia otázka, ktorá nám prinesie najlepšie výsledky.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI 🙂


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články