Alternatívne investície sa v minulom roku zhodnotili o dve percentá, najmenej od roku 2009, keď ich vo výraznejšom zhodnocovaní brzdil pokles cien umenia. Naopak, najviac rástli ceny vín, automobilových veteránov a mincí.

Vyplýva to z Wealth Reportu 2017 konzultačnej spoločnosti Knight Frank. Index 10 hlavných tried zberateľstva sa za dekádu zhodnotil o 171 percent.

Minulý rok najrýchlejšie rástli ceny investičných vín, ktoré sa posunuli nahor, podľa indexu Knight Frank Fine Wine Icons, o masívnych 24 percent. Stojí za tým pokračovanie oživovania vín z oblasti Bordeaux, ktoré sa stávajú chrbtovou kosťou väčšiny investičných pivníc.

Silný rast zaznamenali aj kalifornské vína a vína z oblasti severu Talianska, špeciálne z Piemontu, ktoré majú takisto kultové postavenie. Najdrahšie vydražené víno v minulom roku však pochádza z burgundskej oblasti – Romanée Conti, ročník 1988, zmenilo majiteľov za 129 250 libier.

Práve burgundské vína by mali mať podľa zberateľov najväčší potenciál zhodnotenia v budúcich rokoch.

Po dlhom čase stratili titul najrýchlejšie sa zhodnocujúceho alternatívneho aktíva historické automobily, keď sa umiestnili na druhom mieste s deväťpercentným rastom podľa indexu HAGI. Ide o určité spomalenie dynamiky potom, čo sa táto trieda aktív zhodnotila o 151 percent v predošlých piatich rokoch.

Zberatelia sa stali vyberavejší a záujem sa presunul na novšie automobily z prelomu tisícročí, ako Porsche 911R. Najdrahšie predaným vozidlom sa vlani stalo Ferrari 335 Sport Scaglietti za 32 miliónov eur.

Len vďaka slabému kurzu eura nebol prekonaný dražobný rekord, ktorý drží Ferrari GTO Berlinetta z roku 1962 s cenou vyše 38 miliónov dolárov z roku 2014.

V priebehu vlaňajška však padali rekordy najdrahšie vydraženého amerického automobilu –Shelby Cobra 1962 za 13 miliónov dolárov, britského automobilu – Jaguar D-Type 1955 za 22 miliónov dolárov, ako aj predvojnového veterána – Alfa Romeo 8C Lungo Spyder 1939 za 20 miliónov dolárov.

Potvrdzuje sa, že trh s veteránmi je relatívne malý a rastúci dopyt po tejto triede luxusných aktív tlačí ceny čoraz vyššie pri obmedzenej ponuke.

Vzácne mince sa podľa indexov Stanley Gibbos zhodnotili v roku 2016 o šesť percent. Až 20 mincí bolo podľa Professional Coin Grading Service vydražených za 500-tisíc dolárov.

Najdrahšia z nich bola strieborná dolárová desaťcentovka Barber dime z roku 1894 za takmer dva milióny. Vyrazených bolo len 24 kusov a zrejme len deväť z nich stále existuje.

Hoci dáta Art Market Research hovoria, že ceny hodiniek rástli v priemere len o štyri percentá, hodinky Patek Phillipe ref. 1518 sa minulý rok stali najdrahšie vydraženými náramkovými hodinkami na svete s cenou 11 miliónov dolárov. Prekonali tak vlaňajší rekord hodiniek Patek Phillipe 5016A s 7,3 milióna dolárov.

Rekordy boli prepisované aj v kategórii diamantov, hoci agregátne ako trieda aktív stagnovali. 14,6-karátový Oppenheimer Blue diamant bol predaný za 51 miliónov dolárov, čím zosadil z trónu vyše 48-miliónový Blue Moon z roku 2015.

Najväčšou príťažou pre luxusné aktíva bolo umenie, ktoré podľa dát z aukcií analyzovaných Art Market Research pokleslo o 14 percent.

Maľby európskych impresionistov výrazne strácali hodnotu, hoci najdrahším obrazom vydraženým v minulom roku boli Kôpky sena od Clauda Moneta za 81 miliónov dolárov.

Klesali aj ceny predtým rýchlo rastúceho moderného a súčasného umenia. Kupujúci sa celkovo stali viac obozretnými a nechcú kupovať čokoľvek za akúkoľvek cenu.

Známky, ktoré podľa indexov Stanley Gibbons rástli o jedno percento, a šperky, ktoré podľa Art Market Reaserch rástli o tri percentá, ukazujú, že v čase zvýšenej neistoty ohľadne hospodárskej politiky USA, obáv z protekcionizmu či otáznikov nad politických vývojom v Európe sú schopné dobre uchovať hodnotu.

Jedinou dlhodobo klesajúcou triedou zberateľstva je antický nábytok, ktorý vlani stratil necelých päť percent, keď v moderných časoch stráca popularitu podobne ako čínska keramika.

Zhodnotenie jednotlivých zberateľských oblastí za rok 2016:

Poradie Aktívum 1 rok 10 rokov
1. Vína 24 % 267 %
2. Veterány 9 % 457 %
3. Mince 6 % 195 %
4. Hodinky 4 % 66 %
5. Šperky 3 % 147 %
6. Známky 1 % 133 %
7. Diamanty 0 % 111 %
8. Antický nábytok -5 % -31 %
9. -10. Umenie -14 % 139 %
9. -10. Čínska keramika -14 % 6 %
Celkovo Luxusné aktíva 2 %

171 %