Viac

  Ťaženie kryptomien – kde vo svete sa to najviac oplatí?

  Predstava, že stačí pripojiť svoj počítač alebo, v dnešnej dobe, špecializovaný ťažiarenský stroj k internetu a môžte si vytvárať vlastné peniaze zo vzduchu je nesmierne lákavá.

  Predstava, že stačí pripojiť svoj počítač alebo, v dnešnej dobe, špecializovaný ťažiarenský stroj k internetu a môžte si vytvárať vlastné peniaze zo vzduchu je nesmierne lákavá.

  Nie je to samozrejme také jednoduché a ťažiarenský sektor sa stal veľmi sofistikovaným a súťaživým priestorom.

  Napriek tomu jednotlivci, ktorý majú o ťaženie kryptomien záujem sa stále môžu pridať a tým, že sa zmenší ich marža sa stále dá vytvoriť slušný zisk. Najdôležitejším faktorom sú však lacné zdroje a pri ťažbe je hlavný zdroj elektrina.

  Rozdiely v cene elektriny v rôznych častiach sveta znamenajú, že vyťažiť Bitcoin v jednej krajine môže byť výrazne ziskovejšie ako v susednej.

  Ťaženie kryptomien a metodika

  Na zozname krajín nižšie vidíme priemernú cenu vyťaženia jedného Bitcoinu v dolároch.

  Táto štúdia od Elite Fixtures, bola zostavená na základe spotrebovanej energie na ťažbu jedného Bitcoinu z údajov z troch rôznych hardvérov určených pre ťažbu kryptomien – AntMiner S7, AntMiner S9 a Avalon 6.

  Cena za vyťaženie 1 BTC vo svete

  Ťaženie kryptomien - kde na svete sa to najviac oplatí?Podľa IBT Times štúdia zozbierala ceny elektriny od úradov, miestnych energetických spoločností a Medzinárodnej Agentúry pre Energiu.
  Cena za vyťaženie 1 BTC vo svete
  Ťaženie kryptomien - kde na svete sa to najviac oplatí?

  Kde sa ťažba oplatí najviac?

  Po oboznámení sa s týmito informáciami, zrazu ťaženie na rôznych miestach sveta dáva zmysel. Najväčší profit z jedného Bitcoinu sa dá získať vo Venezuele. Celý proces vyťaženia jedného kusu Bitcoinu stojí niečo vyše $530.

  Pri súčasnej cene Bitcoinu približne $8,500 majú juhoamerickí ťažiari obrovskú návratnosť investície. Ťažba vo Venezuele je rozvinutá, čo vzhľadom na ekonomickú a politickú situáciu v krajine, prekvapí len málokoho.

  Nielen že sa vo Venezuele oplatí ťažiť v pokojných časoch, juhoamerickí ťažiari využili túto lacnú elektrinu hlavne počas krízy keď sa ich vlastná mena znehodnotila infláciou.

  Kde sa ťažiť neoplatí

  Väčšina krajín západnej Európy (Ako Nemecko alebo Dánsko) sú na vrchole rebríčka najdrahších miest na ťažbu Bitcoinu. Pri súčasných cenách elektriny, vyťažiť jeden Bitcoin v spomenutých krajinách môže stáť až $4,000.

  Spôsob rozptýlenia ťažiarov v rámci planéty je priamo úmerný cenám elektriny na danom mieste, ako ukázala minuloročná štúdia vedcov z univerzity v Cambridge, ktorá potvrdila, že krajiny ďalekého východu, hlavne Čína, sú hlavným ťažiskom na svete.

  Ťažiarenské superveľmoci

  Pozícia Číny, či dokonca Ruska, ako svetových ťažiarenských veľmocí priamo koreluje s cenou ich elektriny. Čína momentálne pri cene $3,172 za coin, stále zaručuje 70% návratnosť.

  Číňania tiež profitujú z toho, že vláda im ochotne poskytuje prebytočnú elektrinu v krajine, hoci táto praktika sa nedávno stala terčom kritiky. Čínska vláda sa momentálne snaží vysporiadať s problémami súvisiacimi s kryptomenami, a kontrolujú už aj ťažbu.

  Rusko, ďalšia veľmoc, ktorá profituje z relatívne lacnej ceny elektriny – $4,675 za Bitcoin, ale hlavne z vládnych dotácií, by sa čoskoro mohlo stať, že vláda začne ťaženie regulovať a kontrolovať prísnejšie.

  Budúcnosť ťažby

  Vzhľadom na to, že náklady na elektrinu sú tým najdôležitejším čo treba zvážiť pri začiatku ťažby, dáva zmysel, že veľké ťažiarske spoločnosti považujú krajiny s nízkymi cenami elektriny za atraktívne.

  S rastúcou cenou Bitcoinu sa však úrady chystajú regulovať viaceré aspekty kryptosektoru, vrátane ťažby.

  Existujú napríklad krajiny, kde je elektrina výrazne drahšia, ale regulácie kryptomien či ťaženia takmer neexistujú. Takou krajinou je napríklad Japonsko.

  Taktiež existujú ťažiarske skupiny a dokonca ICO, ktoré chcú založiť svoje operácie na obnoviteľnej energií, aby sa pokúsili znížiť náklady na ťažbu, rovnako ako dopad na životné prostredie.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články