Tesla predstavila nové cenovo dostupné SUV Model Y

Tesla pokračuje vo svojej ofenzíve zameranej na masový trh. Po cenovo dostupnom Modeli 3 predstavila príbuzné SUV nazvané Model Y.

195

Tesla pokračuje vo svojej ofenzíve zameranej na masový trh. Po cenovo dostupnom Modeli 3 predstavila príbuzné SUV Model Y. Jeho cena sa má začínať od 39 000 dolárov.

Ako prvá však príde na trh verzia s dlhším dojazdom a aj vyššou cenou – 47 000 dolárov. Auto predstavili na špeciálnej akcii v Los Angeles.

Jeho dojazd na jedno nabitie je 480 km a dodávky zákazníkom sa začnú na budúci rok. S plnou výbavou sa cena môže vyšplhať až na 60 000 dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/14985/tesla-1.jpg

zdroj: Tesla

Elon Musk, šéf Tesly, vyhlásil, že štandardný model za 39 000 dolárov bude dostupný v roku 2021. Jeho dojazd bude 370 km na jedno nabitie.

Ide o súčasť snahy dostať elektromobily k širšiemu počtu zákazníkov. Novinka vychádza z Modelu 3, ktorý uviedli v roku 2017 a ktorý je momentálne najlacnejším v ponuke. Nedávno sa podarilo stlačiť jeho cenu na 35 000 dolárov.

Oproti Modelu 3 je však SUV Model Y približne o 10 percent väčší a v prvej verzii s väčším dojazdom ponúka aj miesto pre viac pasažierov. Na troch radoch sedadiel sa ich odvezie až sedem.

Štandardná verzia, ktorú začnú predávať o rok neskôr, má len dva rady sedadiel pre päť cestujúcich. Ponúka však veľký batožinový priestor porovnateľný s Jeepom Grand Cherokee.

/data/MediaLibrary/articles/14985/tesla-2.jpg

zdroj: Tesla

Ťažké obdobie

Predstavovaniu novinky však Musk venoval iba 5 minút zo svojho 34-minútového príhovoru. Väčšinu venoval rekapitulácii vzostupu Tesly a jej histórii.

Ako tiež povedal, očakáva, že o 10 rokov bude Tesla jazdiť po povrchu Marsu. Model Y prichádza po neľahkom období spoločnosti.

Samotný Musk čelí hrozbe žaloby za zverejnenie zavádzajúcich informácií o firme. Úrady tiež vyšetrujú niekoľko nehôd, ku ktorým došlo pri zapnutej funkcii Autopilot.

Zo spoločnosti odišlo niekoľko vedúcich pracovníkov a v januári oznámila, že prepustí 3 000 zamestnancov.

/data/MediaLibrary/articles/14985/tesla-3.jpg

zdroj: Tesla


PRIDAŤ KOMENTÁR