Top 10 krajín, kde sa sťahuje najviac milionárov

Existuje viacero dôvodov, prečo sa bohatí ľudia rozhodnú zmeniť svoju domovskú krajinu. Niektorí uvažujú čisto racionálne a láka ich iná jurisdikcia s výhodnejšími daňovými zákonmi. Niektorí chcú niečo lepšie a zmenu...

239

Existuje viacero dôvodov, prečo sa bohatí ľudia rozhodnú zmeniť svoju domovskú krajinu. Niektorí uvažujú čisto racionálne a láka ich iná jurisdikcia s výhodnejšími daňovými zákonmi.

Niektorých láka čistá krajina s lepším životným prostredím, kultúrnejšie prostredie s možnosťou ďalšieho rozvoja a lepších pracovných a obchodných príležitostí či bezpečnejšia krajina s nižšou kriminalitou. A niekedy jednoducho hľadajú zmenu.

Údaje z najnovšieho reportu Global Wealth Migration Review 2019 z dielne Afrasia Bank ukazujú, o ktoré krajiny je medzi ultra bohatými ľuďmi s majetkom viac ako 30 miliónov dolárov záujem a z ktorých, naopak, utekajú.

Najviac milionárov láka Austrália

Hlavným magnetom pre migrujúcich milionárov je Austrália. Vlani sa ich tam prisťahovalo až 12-tisíc, čo predstavuje nárast bohatej triedy o 3 percentá.

Obľúbené miesta, kam sa uchyľujú, sú: Sydney, Melbourne, Zlaté pobrežie, Slnečné pobrežie, Perth a Brisbane.

Krajina má silné hospodárstvo a výkonnú ekonomiku. Je vnímaná ako bezpečná krajina, vhodná na výchovu rodiny. Poskytuje kvalitné vzdelanie a prvotriednu zdravotnú starostlivosť. Navyše ťaží z toho, že nemá žiadnu dedičskú daň.

To ju robí aj atraktívnejšou alternatívou pred Spojenými štátmi. USA sa nachádzajú na druhom mieste a ťažia hlavne zo skutočnosti, že sú svetovým ekonomickým lídrom a domovom top spoločností zo sektora technológií, finančných služieb, médií a zábavy.

Na treťom mieste je Kanada. Prvé tri krajiny využívajú skutočnosť, že ide o anglicky hovoriace krajiny, kde nie je problém dorozumieť sa.

Najväčším európskym lákadlom pre milionárov je Švajčiarsko ťažiace predovšetkým zo svojho silného bankového sektora a z vysokej životnej úrovne obyvateľov.

Väčšina prevažne arabských milionárov našlo svoj nový domov v Spojených arabských emirátoch. U milionárov aj naďalej zostávajú obľúbené daňové raje v Karibiku ako Bermudy, Kajmany, Panenské ostrovy a iné.

Príliv ultra bohatých milionárov v roku 2018

/data/MediaLibrary/articles/15199/graf1.png

Zdroj: Afrasia Bank/Global Wealth Migration Review 2019

Nie je žiadnym tajomstvom, že za posledné dekády Čína dokázala vo veľkom chrliť svojich milionárov. Napriek tomu, že sa krajine darí a zlepšuje sa životná úroveň jej obyvateľov, vlani sa až 15-tisíc ultra boháčov rozhodlo prejsť do inej krajiny.

K tomuto kroku ich prinútila hlavne pokračujúca obchodná vojna s USA. Stagnujúca ruská ekonomika prinútila k odchodu až 7-tisíc ruských milionárov.

Vzostup migrácie bohatých z krajiny je často signálom negatívnych ekonomických alebo spoločenských javov. Toto je príklad Turecka, ktoré je otrasené nestabilitou, masovými protestmi a vysokou infláciou.

Minulý rok krajina stratila 4-tisíc ultra bohatých, čo je až 10 percent zo všetkých bohatých. Problémom takéhoto odlivu je, že na rozdiel od Číny alebo Indie krajina neprodukuje milionárov v žiadnom významnom počte.

Odliv ultra bohatých milionárov v roku 2018

/data/MediaLibrary/articles/15199/graf2.png

Zdroj: Afrasia Bank/Global Wealth Migration Review 2019


PRIDAŤ KOMENTÁR