Učte sa od tých, ktorí sú pred vami a učte tých, ktorí sú za vami

Určite vás veľmi neprekvapí fakt, že úspešní ľudia sa vzdelávajú celý život. Množstvo informácii, ktoré sú dostupné na našom svete, rastie obrovským tempom. Ľudia, ktorí majú viac informácii, získavajú obrovskú výhodu pred ľuďmi, ktorí nie...

269

Určite vás veľmi neprekvapí fakt, že úspešní ľudia sa vzdelávajú celý život. Množstvo informácii, ktoré sú dostupné na našom svete, rastie obrovským tempom.

Ľudia, ktorí majú viac informácii, získavajú obrovskú výhodu pred ľuďmi, ktorí nie. Veľa ľudí si ale neuvedomuje, že úspešní ľudia môžu byť tiež učiteľmi.

Formy učenia


Ako hovorí Jack Canfield:

Učte sa od tých, ktorí sú pred vami, buďte priateľom pre tých, ktorí sú na tom istom stupienku a učiteľmi pre tých, ktorí sú za vami
Inak povedané, každý môže byť učiteľom.

Sú 4 základné spôsoby, ako môžeš hrať rolu učiteľa:

BYTIE


Tým, že budete kým ste, môžete veľa naučiť druhých tak, že im pôjdete príkladom. Či už ide demonštrovanie láskavosti pod tlakom, odvážne nasledovanie svojich cieľov, alebo rozdávanie lásky a radosti.

Byť samým sebou môže byť jedným z najsilnejších spôsobov učenia. Takto môžete ľudí inšpirovať k tomu, aby zmenili svoj život k lepšiemu, aby boli viac sami sebou, viac sa uvoľnili a nasledovali svoje sny.

ZDIEĽANIE

Dokonca aj jednoduchý rozhovor alebo prehodenie jednej vety, môže obsahovať zrnko múdrosti, ktorá môže úplne zmeniť život niekoho iného.

Ľudia sa často obmedzujú v tom, čo povedia druhým, pretože majú veľky strach z toho, že to druhí ľudia môžu brať príliš osobne, alebo že budú na posmech, alebo sa takto vo svojej komfortnej zóne cítia pohodlne a pre rôzne iné dôvody.

Ak cítite, že by ste mali niekomu niečo povedať, nasledujte svoj inštinkt.

MENTOROVANIE

Nájdite si mentora, od ktorého sa môžete učiť. Ak chcete dosiahnúť cieľ, pomôže vám učenie sa od niekoho, kto už šiel cestou, ktorou chcete ísť. Ak sa vám podarilo dosiahnúť úspech v určitej oblasti, pripustite si možnosť, že môžete mentorovať druhých, pretože oni nasledujú ciele, ktoré ste vy už dosiahli.

ŠTUDIJNÉ SKUPINY

Najväčší dar, aký môžete komu dať, je láska a podpora. Čo môže byť viac povzbudzujúce než pomáhanie druhým oslobodiť sa od ich limitujúcich presvedčení a dávanie im nástrojov k vytvoreniu svojich životov, takých aké chcú?

Jednou z ciest k tejto zmene vo svete je, previesť skupinu princípmi úspechu. Boli by ste prekvapení ako radikálne môžete zmeniť rodinu, tím alebo podnikanie jednoducho tým, že všetci budú používať ten istý princíp úspechu v tom istom čase.

FORMÁLNE UČENIE

 
Ak chcete pôsobiť na svet väčším spôsobom, a máte množstvo dôležitých poznatkov, o ktoré sa chcete podeliť a ste zapálený pre nejakú vec, môžete cítiť nutkanie sa o ne podeliť, či už prostredníctvom seminárov alebo workshopov. Nasledujte svoje inštinkty a pustite sa do ich prípravy.

Kľúč k majstrovstvu


Veľmi úspešní ľudia učia to, v čom sa veľmi dobre vyznajú. Vedia, že informácie, ktoré majú môžu byť presne to, čo niekto potrebuje k dosiahnutiu cieľa. Majú myseľ nastavenú na prijímanie hojnosti, uvedomujú si, že tým, že sa podelia o to, čo vedia, ich štedrosť sa im desaťnásobne vráti.

Ale učenie má aj iné benefity. pomáhať vám dosiahnúť hlbšie pochopenie a majstrovstvo v určitej oblasti. Tým, že učíte druhých to, čo ste sa naučili, sa vyjasnia vaše myšlienky, čelíte rozporom a neúplnostiam vo vašom vlastnom myslení a viac sa približujete k tomu, aby ste robili to čo hovoríte.

A čo je najdôležitejšie, učenie vyžaduje čítanie, študovanie a hovorenie informácii opakovane, ktoré posilňuje vaše vlastné učenie.

Svet vás potrebuje


Každý je jedinečnou osobnosťou a lekcie, ktoré ste sa naučili na ceste svojím životom vás robia jedinečným učiteľom. Veľmi úspešní ľudia sa učia zo svojich vlastných skúseností, nie iba z klasických príležitostí na vzdelávanie, ako je navštevovanie seminárov alebo čítanie kníh.

Lekcie, ktoré získavate zo svojich mnohých skúseností sú neoceniteľné. Ak ste ochotný sa podeliť o to, čo ste sa naučili, či už prostredníctom neformálnych rozhovorov alebo viac formálnejších stretnutí, ako semináre, prispejete značne k úspechu druhých ľudí a to bude pôsobiť na celý svet.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI


Mgr. Ján Dubnička, ACC (ICF) – brain based coach

  • Je medzinárodne certifikovaný kouč – International coach federation (ACC). Results Coaching Systems študoval u spoločnosti NeuroLeadership Group a študoval priamo pod vedením „praotca“ koučingu a autora metódy Inner Game – Timothyho Gallweya. Je expert na neuroleadership, koučovanie podľa mozgu, presvedčivú komunikáciu, motiváciu s rešpektom. Nadnárodným spoločnostiam pomáha budovať vysoko efektívne a angažované tímy, jeho rukami prechádzajú mnohí top manažéri, majitelia firiem, politici a športovcom pomáham dosahovať vysoké a stabilné výkony. Je autorom manuálu pozitívneho myslenia „Vytvorte si život, po akom túžite“.

PRIDAŤ KOMENTÁR