test
Viac

  Viete čo všetko určuje a ovplyvňuje cenu kryptomien?

  Kryptomeny samé o sebe sú silne volatilným aktívom. V krypto-sfére je pomerne bežné vidieť silnú fluktuáciu ceny v relatívne krátkom čase, často dokonca v sekundách. Čo však určuje a vplýva na cenu kryptomeny?

  Kryptomeny samé o sebe sú silne volatilným aktívom. V krypto-sfére je pomerne bežné vidieť silnú fluktuáciu ceny v relatívne krátkom čase, často dokonca v sekundách. Čo však určuje a vplýva na cenu kryptomeny?

  Technológia a bezpečnosť

  Technológia, ktorá stojí za kryptomenami, hrá veľmi veľkú úlohu. Decentralizované meny sú odolné voči cenzúre, ovládaniu inštitúciami, bankami, či vládami, tým pádom je takmer nemožné, aby ich niekto len tak „vypol“.

  Dôležitou súčasťou technológie je jej bezpečnosť. Digitálna povaha kryptomien naznačuje, že sa v zdrojovom kóde môžu vyskytnúť chyby zapríčinené ľudským faktorom. Silné bezpečnostné opatrenia majú na cenu kryptomien silne pozitívny vplyv.

  A naopak, chyby v bezpečnosti znižujú cenu, keďže predstavujú potenciálnu hrozbu vo forme odcudzenia finančných prostriedkov používateľom.

  Jeden z najznámejších príkladov využitia takejto chyby hackermi je príbeh vzniku Ethereum Classic.

  Všetko to začalo založením DAO (Decentralizovaná Autonómna Organizácia) organizácie, ktorá sa snažila sa o automatizované riadenie danej organizácie využitím smart kontraktov. Do tohto projektu ľudia investovali ETH v hodnote $116 miliónov.

  Avšak smart kontrakt založený na Ethereum blockchaine obsahoval chybu. Táto chyba bola nakoniec zneužitá hackerom, ktorý ukradol ETH tokeny v hodnote viac ako $30 miliónov dolárov.

  O riešení tohto problému sa v Ethereum komunite silno diskutovalo. Na jednej strane barikády stáli ľudia, ktorý problém odcudzených prostriedkov chceli riešiť takzvaným blockchain rollback-om, v ktorom sa zmení história transakcií.

  Odcudzené prostriedky by tak skončili nie na hackerovej adrese, ale na adrese vývojárov ETH, ktorí by následne tokeny vrátili investorom. Avšak základným krédom blockchainu je jeho nemennosť.

  Na druhej strane teda stáli ľudia, ktorí chceli zachovať nemennosť blockchainu a nesúhlasili s tým, aby sa kód zmenil. Obávali sa, že to ovplyvní dôveryhodnosť ETH. Keďže sa tieto dva názorové tábory nedohodli, došlo k hard forku Ethereum siete a vznikli dve verzie:

  Ethereum – ETH (s novým kódom) a Ethereum Classic – ETC (s pôvodným kódom). Obidve meny sú stále obchodovateľné a každý, kto vlastnil v tom čase Ethereum, obdržal rovnaké množstvo ETC.

  Počet uzlov

  Počet uzlov je dobrým ukazovateľom hodnoty kryptomien. Počet uzlov je meranie počtu aktívnych peňaženiek v sieti, ktoré možno vyhľadávať na internete alebo na domovskej stránke kryptomeny.

  Aby sa dalo analyzovať, či mena nie je podhodnotená alebo nadhodnotená, je možné vyhľadať počet uzlov a celkovú trhovú kapitalizáciu kryptomeny a porovnať tieto dva ukazovatele s inými kryptomenami.

  To je prvý spôsob ako zistiť, či je minca nadhodnotená. Počet uzlov taktiež ukazuje, aká silná je komunita kryptomeny. Čím viac uzlov, tým silnejšia je komunita. Toto je dôležité poznatok pri vypočítavaní šance na prekonanie krízy.

  Rastúci dopyt

  Vďaka veľkým kryptomenovým burzám sa prístupnosť kryptomien dramaticky zvýšila. Tento fakt možno vidieť aj na náraste celkovej trhovej kapitalizácie kryptomien za posledné roky.

  S rastúcim dopytom prichádza aj väčšia využiteľnosť. Mnohé spoločnosti a vlády rozmýšľajú o implementovaní blockchain technológie do ich systémov. Venezuela je jedným z dôkazov toho, že aj decentralizované meny môžu byť využívané vládami.

  Celkový počet tokenov a dopyt sú veľkými faktormi, ovplyvňujúcimi hodnotu všetkých mien, ktoré sa dajú obchodovať. Ak sa viac ľudí pokúša kúpiť Bitcoin, zatiaľ čo iní sú ochotní ho predať, cena stúpa.

  A naopak. Keďže celkový počet tokenov je obmedzený, zvýšená popularita sa premietne do rastu ceny.

  Ak však kryptomena čelí škandálom, ako sú vážne útoky hackerov alebo sa z kryptomeny vykľuje podvod, potom dopyt po nej môže rýchlo klesnúť. V dôsledku toho môže dôjsť k domino efektu.

  Cena kryptomien by potom mohla klesnúť ešte rýchlejšie, keďže mnohí obchodníci a ťažiari si chcú vybrať zisky, ktoré už dosiahli. Pokles ceny Bitcoinu mnohokrát viedol ku korekcii celého trhu.

  Typickým príkladom je Bitconnect. Po tom, ako sa prevalilo, že sa jedná o pyramídovú schému, hodnota kryptomeny behom pár dní klesla na zlomok pôvodnej hodnoty.

  Po tom, ako sa zistilo že Bitconnect je pyramídová schéma, cena tokenu prudko klesla, skoro až na nulu.

  Masová adopcia

  Ak mena nadobudne masovú adopciu, jej hodnota sa môže prudko vystreliť. Dôvodom je to, že celkový počet tokenov je pri väčšine kryptomien obmedzený a nárast dopytu vedie k priamemu zvýšeniu ceny.

  Aké faktory sú potrebné na to, aby kryptomeny mohli byť skutočne prijaté každým? Jednou z nich je uplatniteľnosť kryptomien v reálnych situáciách, t. j. počet miest, ktoré ich prijímajú ako platobný prostriedok.

  Ak má kryptomena využitie v každodennom živote, bude mať v budúcnosti dobrú pozíciu. Príkladom je rast ceny Litecoinu po tom, ako bola oznámená služba LitePay, ktorá umožní platiť Litecoinom v bežných obchodoch.

  Inflácia FIAT mien

  Ak cena fiat meny klesne, potom by cena Bitcoinu vzrástla, vzhľadom na túto menu. Je to preto, že s nižšou hodnotou doláru by investor získal vačší objem kryptomien. Tento jav je dnes viditeľný, keďže FED, ECB a ostatné centrálne banky tlačia čoraz viac peňazí a udržiavajú úrokové miery nízko.

  Výrobné náklady kryptomien

  Priame náklady a príležitostné náklady na výrobu tokenu – ťažbu sú tiež faktormi, ktoré určujú hodnotu kryptomien. Napríklad Bitcoin má vysoké ťažobné náklady.

  Prostriedky a energia, ktoré boli zaradené do jeho ťažby, možno považovať za jeden z dôvodov, prečo má Bitcoin hodnotu. Výrobné náklady zahŕňajú náklady na výrobu špecializovaného hardvéru, ako SEO minery, CPU/GPU alebo servery, ako aj chladiace systémy pre takýto hardvér.

  Okrem toho existujú aj významné náklady na energiu, ktoré sú potrebné na to, aby tieto systémy fungovali. Výskum ukázal, že náklady na ťažbu Bitcoin sa pohybujú medzi $50 miliónov $150 miliónov denne.

  Aj keď sa môže zdať, že energia použitá pri ťažení nových kryptomien je zbytočná, je to stále jediný spôsob, ako zabezpečiť používateľom bezpečnosť – pretože ťaženie je dôvodom, prečo vlády nemôžu ľahko vypnúť blockchain kryptomenám. Existujú však rozhovory medzi programátormi o tom, ako tento proces zefektívniť.

  Regulácie

  Šanca na reguláciu kryptomien zo strany vlád je veľmi vysoká. Mali by sme mať tiež na pamäti, že tieto predpisy môžu viesť k centralizovaniu digitálnych peňazí. To by malo veľký vplyv na cenu kryptomien.

  Kritici tvrdia, že transakcie sa budú znižovať a kontrolovať kvôli predpisom a nedostatku bezpečnosti, ktorú by vlády mohli vidieť v kryptomenách.

  Volatilita trhu je tiež silným faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu kryptomeny.

  Záver

  Hodnota kryptomien sa môže meniť veľmi rýchlo, časom sa ale dá zistiť, či objem transakcií vzrástol, zatiaľ čo volatilita klesla. Je na každom obchodníkovi a investorovi, aby zvážil značný potenciál kryptomien a porovnal ho s rizikami, ktorým sú tieto kryptomeny vystavované.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články