today-is-a-good-day
Viac

    Zdaňovanie kryptomien je na Slovensku napriek legislatíve stále nejasné

    Podľa daňového poradcu a partnera poradenskej spoločnosti Accace Petra Pašeka sa stále objavuje mnoho nezodpovedaných otázok v oblasti zdaňovania kryptomien.

    Napriek tomu, že na Slovensku by už od od 1. októbra 2018 mala byť účinná novela zákona o dani z príjmov, ktorá má zahŕňať aj zdaňovanie kryptomien, stále ostáva mnoho nejasností.

    Podľa daňového poradcu a partnera poradenskej spoločnosti Accace Petra Pašeka sa stále objavuje mnoho nezodpovedaných otázok v oblasti zdaňovania kryptomien.

    Čo by sa malo zákonne upraviť

    V rámci novely zákona o dani z poistenia, ktorú schválila Národná rada (NR) SR, sa novelizoval aj zákon o dani z príjmov a účtovníctve práve pre oblasť zdaňovania a účtovania virtuálnych mien, upozornil Pašek.

    Schválená právna úprava však podľa neho stále nepokrýva množstvo oblastí ako napríklad možný pokles trhovej hodnoty kryptomien. Daňový poradca odporúča, aby sa zdaňoval vždy len prírastok na majetku daňovníka.

    „Určite by teda bolo vhodné zákonne upraviť, aby sa za zdaniteľný príjem nepovažovala výmena jednej virtuálnej meny za inú, ale až výmena virtuálnej meny za fiat menu, resp. za obstaranú službu, resp. majetok,“ myslí si Pašek.

    Schválené zmeny podľa neho neupravujú ani problematiku ICO (Initial Coin Offering) „emitenta“ virtuálnej meny. Dodal, že v súčasnosti nie je exaktne účtovne ani daňovo upravené, ako má prijímateľ takto získané virtuálne meny na rozbeh projektu účtovať a daňovo posúdiť.

    Oceňovanie kryptomien

    Ďalší problém v znení zákona o dani z príjmov a zákona o účtovníctve vidí pri oceňovaní virtuálnych mien získaných ťažbou.

    „Nie je úplne zrejmé, ako a čo účtovať v momente, kedy tzv. ‚miner‘ získa odmenu za svoju prácu, a to do času, kým danú virtuálnu menu nevymení za inú virtuálnu menu, resp. ju odplatne vymení, prípadne si za ňu obstará iný majetok, resp. službu,“ skonštatoval daňový poradca.

    Aktuálnou otázkou je aj problematika tzv. forku, najmä v podobe vzniku novej kryptomeny. Podľa Pašeka vzniká odštiepením nová virtuálna mena, ktorú vlastní veľké množstvo ľudí, problémom v takomto prípade sú však dane.

    „Máme za to, že by sa malo postupovať podobne ako pri zdanení príjmov z predaja virtuálnej meny nadobudnutej ťažením. Za moment vzniku zdaniteľného príjmu by sme považovali až moment realizácie predaja takto nadobudnutej virtuálnej meny.

    Prakticky je to teda až moment, kedy danú virtuálnu menu daňovník vymení za majetok, inú virtuálnu menu, za poskytnutie služby alebo v prípade tzv. odplatného prevodu,“ priblížil Pašek s tým, že v tomto prípade nie je možné uplatniť žiadne výdavky na obstaranie danej virtuálnej meny, keďže v čase tzv. forku bolo obstaranie bezodplatné.

    ETF

    Jedným zo súčasných trendov je podľa Pašeka aj vznik tzv. ETF (fondy obchodované na burze) na virtuálne meny. V tomto prípade nejde o cenné papiere, ale o tokeny, ktorých hodnota sa odvíja od koša virtuálnych mien.

    „Pri predaji takýchto ETF na virtuálne meny nie je správne považovať ich za cenné papiere, a teda v prípade ich držby počas doby dlhšej ako jeden rok uplatniť oslobodenie od dane z príjmov, tak ako sa často s takýmto názorom stretávam v praxi,“ podotkol Pašek.

    Súčasne je podľa neho otázkou, či je v prípade tokenu možné hovoriť o virtuálnej mene, keďže pravdepodobne nepôjde o platobný prostriedok.

    Zákon o dani z príjmov podľa poradcu exaktne nerieši ani výmenu jednej virtuálnej meny za druhú na kryptomenových burzách. Zdaňovať príjem je podľa neho potrebné, ak je výmena zaznamenaná cez adresy peňaženiek obchodujúcej osoby v oboch blockchainoch.

    „Ak výmeny prebiehajú na adresách burzy, tak pre daňovníka bude podľa nášho názoru rozhodujúci moment, kedy si prevedie peniaze na fiat menu, resp. do svojej peňaženky pre príslušnú virtuálnu menu,“ doplnil Pašek.


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články