Predstavte si nekonečné prázdniny pri tyrkysovom mori. K dispozícii máte vlastnú obrovskú vilu s bazénom len kúsok od pláže. Je to sen? Môže byť vaša už za 40 eur.

Má to však háčik. Najprv musíte vyhrať v žrebovaní. Presne takáto vila je na predaj na gréckom ostrove Mykonos uprostred Egejského mora.

Súčasní majitelia sa však rozhodli predať ju netradične a usporiadali lotériu. Jeden žreb stojí práve 40 eur.

Vila pri mori je obrovská. Má 4 900 štvorcových metrov a päť veľkých spální, každú s vlastnou kúpeľňou. Okrem toho sú v nej tri menšie apartmány. K dispozícii sú herňa, bar, jedáleň a telocvičňa. Pred vilou je veľký ekologický infinity bazén s výhľadom na more.

Majitelia Jenny a George dom predávajú, lebo ich deti vyrástli a odsťahovali sa.

„Ten dom bol ústredným bodom nášho života. Milujeme ho a cítime sa požehnaní, že sme ho vlastnili. Prišli sme však do bodu, keď naše deti dospeli a vila je už pre nás priveľká,“ povedali pre denník The Sun a dodali

„vila ako táto musí byť plná ľudí, aby žila.“

Hodnota nehnuteľnosti je 4 milióny eur. Namiesto zdĺhavého hľadania záujemcu o kúpu sa manželia rozhodli usporiadať lotériu.

Zverili ju profesionálnej firme, ktorá všetko organizuje tak, aby to bolo čo najviac transparentné. Žrebovanie sa uskutoční 28. februára o 9. hodine ráno priamo vo vile a budú ho vysielať naživo na internete.

Jeden žreb stojí 40 eur, ale v ponuke sú aj rôzne akcie. Balíček 5 žrebov má zvýhodnenú cenu 170 eur a prvých 500 ľudí, ktorí si ho kúpia, k nemu dostane ešte ďalších 10 žrebov ako bonus.

Pre nového majiteľa sa vila môže stať dovolenkovým sídlom v obľúbenom rezorte celebrít. Na Mykonose boli oddychovať napríklad George Clooney, Mariah Carey, Lindsay Lohan alebo Gerard Butler, ale aj športovci Wayne Rooney, Lewis Hamilton či Lebron James.

Ponúka však tiež príležitosť na podnikanie. Na prenájme takejto nehnuteľnosti počas 4 mesiacov letnej sezóny sa dá zarobiť aj 450-tisíc eur.

Domy za euro

Podobné príležitosti ponúka tiež niekoľko obcí v dovolenkových oblastiach Talianska. Snažia sa zastaviť odliv pôvodných obyvateľov tým, že ich staré domy ponúkajú veľmi lacno na predaj záujemcom „zvonka“.

Napríklad dedina Ollolai v hornatom vnútrozemí Sardínie nedávno ponúkala 200 opustených domov za 1 euro.

Aj to však malo jeden háčik – nový majiteľ sa musí zaviazať, že dom do troch rokov opraví. Ceny takejto rekonštrukcie sa môžu vyšplhať až na 30 000 eur. Po piatich rokoch potom možno dom predať.

Počet obyvateľov Ollolai poklesol za 30 rokov z 2 250 na 1 300. Niektoré domy tak boli opustené desaťročia. Starosta sa rozhodol zastaviť vymieranie obce takýmto spôsobom.

Oslovil majiteľov opustených domov, aby ich previedli na obec, a ponúkol ich za 1 euro. Ozvali sa mu záujemcovia z celého sveta. Bolo ich toľko, že museli zostaviť poradovník.

Podobne riešia situáciu aj ďalšie talianske obce, napríklad Montieri v Toskánsku, Patricia v Laziu alebo Lecce de Marsi v regióne Abruzzo.