Viac

  Vybudujte si prirodzený REŠPEKT! Plus 10 vlastností lídrov

  Rešpekt. Alfa a omega (nielen úspechu) ale predovšetkým harmonického života. Ako je možné, že niektorí ľudia zo seba sálajú akýsi prirodzený rešpekt, zatiaľ čo iným ľudia takpovediac skáču po hlave?

  Rešpekt. Alfa a omega (nielen úspechu) ale predovšetkým harmonického života.

  Ako je možné, že niektorí ľudia zo seba sálajú akýsi prirodzený rešpekt, zatiaľ čo iným ľudia takpovediac skáču po hlave?

  Pred nedávnom ma pristavil známy, Zdeno. Roky som ho nevidel. Pamätám si ho ešte z detských čias. Deti mu kradli autíčka, bili ho, posmievali sa mu.

  Dnes je Zdeno rešpektovaným človekom. Zvítali sme sa so širokým úsmevom a pevným stiskom ruky. Už jeho reč tela hovorila o tom, že predo mnou stojí sebavedomý a cieľavedomý muž. Nakoniec sme sa rozprávali niekoľko hodín.

  Po rozhovore s ním som si opäť raz uvedomil, že úspešných a rešpektovaných ľudí niečo spája.

  Preto som sa rozhodol v dnešnom článku popísať desať vlastností, ktorými disponujú ľudia s prirodzeným rešpektom.

  1. Poznajú svoju HODNOTU

  Hodnota a mienka samého v seba ide ruka v ruke so sebavedomím. Ľudia, ktorí poznajú svoju hodnotu sa nedajú ponižovať. Uvedomujú si totiž svoje kvality.

  Vedia, že prešli vo svojom živote kus cesty. Že aj keď v minulosti chybovali, tak sa poučili. A že všetky prekážky ich koniec koncov zocelili. Veria v svoje schopnosti. Pracujú na sebe a sú si vedomí toho, čo dokážu iným ponúknuť. Nikdy nejdu pod svoju cenu. Najmä čo sa práce týka.

  S uvedomením si svojej hodnoty majú veľmi často problém (v našom slovníku výzvu) ľudia nielen v práci, ale aj v partnerských vzťahoch. Práve kvôli pokrivenej sebahodnote vzniká aj množstvo medziľudských nedorozumení.

  Človek ktorý si je vedomý svojej hodnoty sa v partnerskom vzťahu nedá ponižovať. Nedovolí, aby ho niekto citovo týral. Dokáže vstať, usmiať sa a ak treba… odísť. A so vztýčenou hlavou. Vie, kde sa mu oplatí bojovať a naopak, kde je to už márne.

  Blesková rada: Uvedomte si, v čom ste výnimoční a napíšte si to na papier. V Akadémii osobnostného rozvoja robíme pravidelne napríklad toto cvičenie: každý z členov môjho tímu musí napísať o tom druhom, čo si najviac na ňom váži. Prečo ho má rád. Prečo ho obdivuje. A musí byť konkrétny. Práve takéto cvičenie dokáže ešte viac kolektív zomknúť. Rovnako si ho však môžete urobiť aj sami pre seba.

  Vezmite si dnes do ruky pero a papier a napíšte si, čo si na sebe najviac vážite. Čo sa vám na vás páči. V čom ste extra. Toto cvičenie je skvelé aj na prehĺbenie sebalásky.

  2. Rešpektujú iných

  Ak chcete byť rešpektovaní, rešpektujte iných. Bez toho si vás ľudia nebudú vážiť. Aj keď majú úplne odlišný názor ako vy, alebo rozprávajú podľa vás nelogické veci, rešpektujte ich.

  Každý má právo na svoj názor, postoje a rozhodnutia. Nič nie je dobré alebo zlé. Ide o uhol pohľadu. Každý z nás sa riadi vlastnou myšlienkovou mapou. Analyzuje si situácie a veci vo svojom živote inak. Ja môžem mať na nejakú situáciu úplne iný pohľad ako vy. To je však skvelé, priatelia! Práve preto je život tak rôznorodý a krásny!

  Blesková rada: Každý sme iný. Rôznorodosť je zaujímavá a aj takto si rozširujeme svoje obzory. Práve vďaka tomu sa dokážeme učiť stále novým a novým veciam. Jedna vec je pozerať sa na veci skepticky, ale druhá vec je rázne odmietať všetko, čo niekto iný vníma inak ako my. Lídri rešpektujú iných aj keď s ich názorom nesúhlasia. Ale vypočujú si ho so záujmom. A následne môže dozrieť čas k diskusii.

  3. Vedia počúvať

  Stretli ste sa vo svojom živote s človekom, ktorý stále rozprával? Možno vás z neho rozbolela aj hlava a hučalo vám ešte pár hodín v ušiach. ? Ľudia, ktorí neustále rozprávajú, vedia liezť občas na nervy.

  Často skáču druhému do reči. Upozorňujú len na seba. Neustále si dokazujú vlastné ego. Chcú byť jednoducho stredobodom pozornosti. Ak sa snažíte s nimi zápoliť a rozprávať viac ako oni, často tento súboj „vykecávania sa“ nevyhráte.

  A práve tu je dôležité aby ste takýchto ľudí počúvali s rešpektom. Aj keď sú svojskí. Poznám manažérov, ktorí sa dokážu odosobniť a takéhoto ukecaného kolegu si vypočujú ale nastavia sa tak, že im to nevezme energiu. Aj toto je len vecou tréningu.

  Napríklad si predstavte, že ste obalení v bielej bubline a všetky informácie ktoré na vás ukecaný človek chŕli si len vypočujete. S rešpektom. Avšak, nenecháte ich cez seba pretekať. Nespracovávate ich cez seba. Nedovolíte, aby vás oberali o energiu.

  Pretože, práve tí, ktorí vedia vypočuť iných so záujmom a sú pripravení pomôcť, si budujú prirodzený rešpekt. Avšak pozor: opäť len do istej a pre vás únosnej miery.

  Blesková rada: Ak naopak patríte k ľuďom ktorí veľa a radi rozprávajú začnite si budovať návyk počúvania. Uvidíte, čo sa vo vašom živote zmení.

  4. Sú rozhodní a zásadoví

  “Urobím to, neurobím to?” Ľudia, ktorí majú rešpekt, sa dokážu rozhodovať. Pozrú sa na vec z každej strany. Neomieľajú však veci dookola a pristúpia k rozhodnutiu.

  Vedia totiž, že ak by aj urobili nejakú chybu, ktorá by sa ukázala až v budúcnosti, v tej chvíli urobili to najlepšie, čo vedeli. Že v danej situácii sa tak rozhodli a hotovo.

  Práve som dopozeral film Matrik a veľmi mi z neho rezonuje v mysli táto časť rozhovoru: „Prečo ste pán Anderson taký tvrdohlavý? Pretože som sa tak ROZHODOL”. Cítite tú silu v tých slovách aj Vy?

  Rešpektovaní ľudia majú svoje zásady a tie pre nich prinášajú istotu, o ktorú sa dokážu oprieť. Ľudia v ich okolí presne vedia, čo môžu od nich čakať, alebo v čom ich môžu prekvapiť. Sú pre nich stabilným pilierom.

  Blesková rada: Ak sa rozhodnete, nerozoberajte svoje rozhodnutie stále znova a znova. A ak sa aj po čase ukáže ako nesprávne, neľutujte ho. Len sa z neho poučte.

  5. Vedia povedať NIE

  Všimli ste si, že dobráci, ktorí pristúpia na všetko, čo im kto navrhne, na to najviac doplácajú? Rešpektovaní ľudia si uvedomujú hodnotu svojho času a vedia povedať NIE. Aj vďaka tomu si budujú rešpekt v očiach iných. Pretože, ak poviete niekomu inému ÁNO, často práve sebe hovoríte NIE.

  Tejto téme som venoval aj jeden celý článok.

  Blesková rada: Vysvetlite ľuďom, že máte momentálne iné priority. Že jednoducho na niečo nemáte priestor. Stačí jednoduchá odpoveď typu: Momentálne nie/teraz nie.

  Netreba však siahodlhé vysvetlenia či výhovorky. Najmä s kľudom a vyrovnane. Ak to nepochopia, je to ich problém, nie váš. ?

  6. Majú charakter a vlastný názor

  Rešpektovaní ľudia sa na nič nehrajú. Nemajú problém povedať, čo si o situácii myslia. Sú pripravení aj na prípadnú konfrontáciu.

  Výzvy prijímajú s úsmevom. Dať niekomu “dýku do chrbta”, nie je ich štýl. Veci povedia zoči voči. Aj keby ich mali iní zatratiť. Stoja si za svojim. Naopak, ak sa ukáže, že nemali tak celkom pravdu, tento fakt vedia prijať. A ešte za možnosť konfrontácie a naučenia sa niečoho nového poďakujú.

  Blesková rada: Ak niekomu niečo sľúbite, dodržte to. Ľudia, ktorí majú rešpekt si totiž stoja za tým, čo sľúbili. Neohovárajú za chrbtom. Ak sa im niečo nepáči, vydebatujú si to. Bez prehnaných emócií a záchvatov zúrivosti.

  7. Sú prirodzení vodcovia

  Ľudia, ktorí sú rešpektovaní sa neschovávajú za rozhodnutia iných. Ak sa niečo udeje, situáciu uchopia “za pačesy” a vedia ísť príkladom. Nečakajú, kým im niekto prikáže, čo majú robiť.

  Zhodnotia stav a pustia sa do akcie. Vodcami sa nerodíme. Vodcami sa stávame. Za úspechom spojeným s rešpektom stojí aj používanie tých správnych stratégií. Aj preto som vytvoril pre vás tréning Majster MLM, ktorý je už za dverami!

  Blesková rada: Ak chcete byť uznávaní a úspešní, prestaňte sa báť ísť ľuďom príkladom. Aj keby sa na vás ľudia pozerali spočiatku ako na blázna, verte svojim víziám. Buďte vytrvalí. Postupne si na svoju stranu získate ďalších a ďalších ľudí. Ak sa budete držať v závese a budete neustále niekoho len nasledovať, rešpekt si vybudujete ťažko. Verte si a choďte do akcie.

  8. Sú féroví a nezahmlievajú

  Kašlite na polopravdy. Lož má krátke nohy. Skôr či neskôr vás aj tak dobehne. A spočíta vám to aj s úrokmi. Rešpektovaní ľudia vedia povedať pravdu aj keď to bolí. A zároveň chcú pravdu vždy aj počuť. Nepotrebujú zahmlievať a vyhovárať sa. Veci pomenúvajú priamo a neprikrášľujú.

  Blesková rada: Život nie je komplikovaný. Len ľudia si ho občas sami komplikujú. Ak prestanete hrať hry a začnete byť úprimní, niekomu sa to síce nemusí páčiť, no pocítite obrovskú úľavu a ľudia si vás začnú vážiť.

  9. Nepretvarujú sa

  Ľudia si vážia ľudí, ktorí povedia veci do očí. Pokiaľ sa tvárite pred kolegom/ňou ako jeho/jej najlepší priateľ a za chrbtom ho/ju ohovárate, nečakajte, že si Vás ľudia budú vážiť a rešpektovať Vás.

  Povedia si totiž, že rovnako ako ohovárate niekoho iného a pretvarujete sa pred ním/ňou, to isté môžete robiť aj ďalším. Začnú Vás brať s rezervou a stratíte u nich dôveru.

  Blesková rada: Občas je ťažké povedať človeku pravdu do očí, ale mne sa to vždy vyplatilo. Aj keď ste s niekým na nože. Ak mu poviete, slušne a konštruktívne, čo vám vadí, veci sa zvyknú obrátiť k lepšiemu. Dokonca si tým získate u neho/nej prirodzený rešpekt. A ak nie, aspoň nemáte kameň na srdci a uľaví sa vám. Čiže obojstranná výhra.

  10. Majú sa radi a inšpirujú iných

  From above image of business people make a deal and shaking hands while sitting at meeting.

  Mať sa rád je začiatok obrovskej zmeny v živote. Ak sa nemáte radi, točíte sa v bludnom kruhu a môžete sa metať ako zmyslov zbavení, nič sa nezlepší.

  Ak chcete byť rešpektovaní, začnite tým, že budete rešpektovať sami seba. Správať sa k sebe s úctou. To je základ. A pokiaľ inšpirujete aj iných, je to tá najlepšia cesta k lepším vzťahom. Či už v práci, v rodine, jednoducho v živote.

  Blesková rada: Ľudia milujú tých, ktorí dokážu inšpirovať. Ktorí vyzdvihujú klady iných. Ktorí im ukazujú ich pridanú hodnotu. Ktorí nesledujú len seba, ale sa snažia pomôcť aj iným ľuďom. Začnite sa o ľudí vo svojom okolí úprimne zaujímať a uvidíte čo sa stane…

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Andy-WAndy Winson

  Trenér, mentor a motivátor v oblasti ľudského potenciálu a prosperity.

  Priekopník a tréner NLP na Slovensku a tvorca transformačných tréningov, kde učí ľudí žiť život, po ktorom túžia.

  Je autorom knižného bestselleru „Mysli, konaj, zbohatni“ a úspešného Česko – Slovenského online programu Makač vs. Boháč, zameraného na efektívne narábanie s peniazmi.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články