test
Viac

  Akciové tituly, ktoré majú investori najviac v obľube

  Aké boli najobľúbenejšie akcie investorov? Nie je prekvapením, že išlo najmä o veľké tituly. Investori sa nezameriavali len na inovátorov. Rozhodujúca bola značka. V štatistike najobchodovanejších akcií, ktorú zostavila Saxo Bank, sa umiestnili akcie spoločností Facebook, či Apple. Prinášame i prehľad akcií najpopulárnejších medzi Slovákmi...

  Aké boli najobľúbenejšie akcie investorov? Nie je prekvapením, že išlo najmä o veľké tituly. Investori sa nezameriavali len na inovátorov. Rozhodujúca bola značka.

  V štatistike najobchodovanejších akcií, ktorú zostavila Saxo Bank, sa umiestnili akcie spoločností Facebook, či Apple. Prinášame i prehľad akcií najpopulárnejších medzi Slovákmi.

  „V minulom roku, ktorý bol charakteristický prekvapivým zvolením Donalda Trumpa, Brexitom či vysokou volatilitou, patrili medzi najviac obchodované akcie americké technologické tituly,“ hovorí riaditeľ Saxo Bank pre Slovensku, Českú republiku a Maďarsko Pavel Drahotský.

  V top päťke celosvetovo najviac obchodovaných titulov tejto banky boli nasledovné akcie:

  1. Facebook

  Zaznamenal ďalší solídny rok a investorom zabezpečil výnos 9,6 percenta v roku 2016. V priebehu roka nastal len jeden menší pokles vo februári 2016. Avšak záver roka bol negatívny, pretože spoločnosť vlani v novembri oznámila, že predpokladá spomalenie rastu príjmov z doterajšieho 50 percentného ročného rastu.

  Dôvodom je, že newsfeed na stránke Facebooku už nemôže absorbovať viac reklám bez toho, aby sa zhoršila výmena diskusných príspevkov.

  Nové krátkodobé zdroje príjmov cez aplikácie WhatsApp, Messenger a Instagram pravdepodobne nevykompenzujú stratu Facebooku. Avšak aj napriek zlým správam sú akcie spoločnosti Facebook stále jedným z najviac obchodovaných titulov vďaka svojim jedinečným vlastnostiam a v prístupe k tvorbe hodnôt v sociálnych médiách.

  1. Amazon

  Po hroznom štarte spoločnosti na začiatku minulého roka, ktorý bol spôsobený pochybnosťami investorov ohľadom svetového hospodárstva a rastu sadzieb, dosiahol výnos spoločnosti v minulom roku výšku 13,1 percenta.

  V priebehu roka Amazon ukázal investorom, že rast je robustný a dokonca zrýchľuje v dôsledku AWS, ktorý tiež zvýšil maržu EBITDA na 9,1 percenta za 3.kvartál oproti 4 percentám v 4.kvártáli 2011.

  Akcie Amazon sú veľmi populárne medzi investormi a klientami Saxo Bank vďaka svojmu tempu rastu a dominantnému postaveniu spoločnosti v globálnom e-commerce sektore, čím ponúka investorom jedinečnú investičnú príležitosť.

  1. Apple

  V roku 2016 dosiahol výnos spoločnosti Apple výšku 7,2 percenta. Vďaka stagnujúcemu indexu S&P stratil Apple svoje čaro medzi investormi a dokonca aj medzi svojimi zákazníkmi. Nadšenie pre produkty Apple zmizlo skončením éry Steva Jobsa.

  Spoločnosť má stále silnú pozíciu, avšak je pod tlakom dodať ďalšiu vec, ktorá môže diverzifikovať spoločnosť Apple od podnikania z telefónmi, ktoré avšak stále predstavujú takmer 70 percentný podiel v rámci hardvéru a softvéru. Napriek tomu, že Apple stratil svoju bývalú slávu sú jeho akcie stále jednými z najlikvidnejších na trhu.

  1. Deutsche Bank

  V minulom roku Deutsche Bank takmer zbankrotovala, keď jej akcie klesli až o 55 percent na hodnotu 10 eur za akciu. Investorov trápila najmä výkonnosť banky, budúca ziskovosť a hlavne veľká pokuta od amerického ministerstva spravodlivosti. Avšak Deutsche Bank získala späť svoju silu a sentiment a v 4.kvartáli jej akcie vzrástli o 72 percent.

  Dôvodom bol hlavne lepší výhľad budúcich sadzieb a vyrovnanie obchodov s DOJ, ktoré zmenili sentiment k lepšiemu. Akcie Deutsche Bank patria medzi najviac obchodované v Saxo Bank, pretože ponúkajú atraktívnu likviditu a najvhodnejšiu stávku na zdravie finančného sektora v Európe.

  1. Novo Nordisk

  Spoločnosť zaznamenala najhorší rok od roku 2002, keď cena za akciu klesla o takmer 44 percent v dôsledku kombinácie znižovania dozoru na fiškálny rok 2016 a priznania sa investorom, že dlhodobý plán 10 percentného rast je nereálny a znížili ho na polovicu.

  Zvyšujúci sa tlak na ceny na lukratívnom severoamerickom trhu spôsobil, že Novo Noridks čelí novej realite. Akcie spoločnosti patrili medzi najpopulárnejšie aj v dôsledku veľkolepého poklesu, ale aj vďaka skutočnosti, že Saxo Bank má širokú základňu dánskych klientov, ktorých má Novo Nordisk vo svojich portfóliách.

  Najpopulárnejšími akciovými titulmi slovenských investorov obchodujúcich prostredníctvom spoločnosti Saxo Bank boli tie akcie:

  1. Commerzbank
  2. Netflix
  3. Deutsche Bank
  4. Hess
  5. Delta Air Lines

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI 🙂


  • Autor: Pavel Drahotský, riaditeľ Saxo Bank pre ČR, Slovensko a Maďarsko
  • Zdroj: Saxo Bank
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články