Saudi prostredníctvom svojho verejného investičného fondu Public Investment Fund plánujú v blízkej budúcnosti vybudovať novú globálnu luxusnú destináciu na Arabskom polostrove.

Nedávno predstavili plány, ktoré by mali pritiahnuť majetnejších turistov za arabským slnkom.

Verejný investičný fond Saudskej Arábie totiž nedávno oznámil spustenie projektu Amaala, ktorý sa stane luxusnou destináciou na severozápadnom pobreží Saudskej Arábie.

Nový koncept ultraluxusnej turistiky

Cieľom je vytvoriť úplne nový koncept ultraluxusnej turistiky zameranej na wellness, zdravý život a na meditáciu.

Nová destinácia bude prirodzeným rozšírením Stredozemného mora a nazýva sa Riviérou Stredného východu.

Zvyšné financie sa očakávajú od súkromných spoločností a investorov, keďže budú prevádzkovať zariadenia v projekte.

Projekt Amaala má podporiť oblasť cestovného ruchu a stať sa novou turistickou destináciou.

Bude prvým skutočne integrovaným ultraluxusným športovým a wellness projektom, ktorý ponúkne nový prístup k zdraviu, najmodernejšie zdravotnícke zariadenia a autentické spôsoby využitia miestnych aktív.

Športová časť sa zameria na výkonný tréning a na súťažné športy aj v oblasti jazdeckých, pretekov, sokoliarstva, golfu (štyri plnohodnotné golfové ihriská) či adrenalínových dobrodružstiev.

Nezabúda sa ani na umenie a kultúru. Amaala poskytne stredisko, kde zarezonuje súčasné umenie popri kultúre Saudskej Arábie.

Amaala sa stane jednou z najlepších potápačských oblastí na svete a ponúkne množstvo potápačských skúsenosti s dôrazom na prirodzenú ochranu podmorského prostredia. Ideou projektu sú more, slnko, životný štýl.

/data/MediaLibrary/articles/14143/amaala.jpgzdroj: BBC

Rozloha novej destinácie

Amaala sa bude rozvíjať na troch miestach nachádzajúcich sa v prírodnej rezervácii princa Mohammeda bin Salmana na nedotknutom severozápadnom pobreží Saudskej Arábie.

Amaala rozlohou prekročí 3 800 štvorcových kilometrov a bude ľahko prístupná prostredníctvom vyhradeného letiska.

To aj z dôvodu, že sa má stať top destináciou jet setterov pozdĺž severozápadu Saudskej Arábie a z celého sveta, pričom sa očakáva, že pritiahne až dva a pol milióna návštevníkov.

Riviéra Stredného východu bude, pochopiteľne, celoročnou destináciou, ktorá využíva jedinečnú destináciu, dedičstvo a geologické zaujímavosti.

Predbežné čísla hovoria o takmer troch tisíckach hotelových izieb, siedmich stovkách privátnych víl či o dvoch stovkách retailových zariadení.

Prvý výkop v oblasti sa má uskutočniť začiatkom budúceho roka a prvá fáza projektu sa má otvoriť koncom roka 2020. Celý projekt by mal byť dokončený v roku 2028.

Amaala prebudí svetovú predstavivosť

Šéfom projektu sa stáva Nicholas Naples, veterán luxusnej pohostinnosti a výkonný manažér.

„Projekt Amaala prebudí svetovú predstavivosť tým, že preformuluje súčasný koncept luxusnej turistickej destinácie, najmä pokiaľ ide o wellness, špecializované ošetrenia a súvisiace rekreačné ponuky,“

povedal N. Naples.

Podľa developerov zaujala Amaala mimoriadnou architektúrou a nebývalým luxusom tak v hoteloch, ako súkromných vilách.

Zahŕňa aj umeleckú akadémiu, ktorá podporí rast a rozvoj mladých umelcov zo Saudskej Arábie a z regiónu.

Predstavitelia Saudskej Arábie si v ostatných rokoch určili smerovanie v rámci vízie Vision 2030, keď chcú prostredníctvom svojho štátneho fondu financovať obrie projekty na podporu domácej kultúry, prírodného bohatstva, obchodu a turizmu.

Amaala je súčasťou celkového konceptu NEOM a projektov na pobreží Červeného mora, ktoré si celkovo vyžiadajú od štyristo do päťsto miliárd dolárov, a bude prvým krokom, ako zo Saudskej Arábie urobiť novú top turistickú lokalitu.