Viac

  Warren Buffett – list akcionárom 2

  V predchádzajúcom článku sme si už čosi povedali o obsahu listu Warrena Buffetta, teraz sa však vráťme k samotnému biznisu BERKSHIRE...

  V predchádzajúcom článku sme si už čosi povedali o obsahu listu Warrena Buffetta, teraz sa však vráťme k samotnému biznisu BERKSHIRE.

  Pôvodne firma dosahovala najvyššie zisky z investícií do bežných akcií, v súčasnosti na rast hodnoty holdingu najviac vplýva vlastníctvo celých firiem. Aktivity spoločnosti sú rozdelené do niekoľkých sektorov:

  • poisťovníctvo (insurance),
  • regulované, kapitálovo náročné firmy (regulated, capital-intensive businesses),
  • výroba, služby a retail (manufacturing, services and retailing operations),
  • finančné služby a produkty (finance and financial operations),
  • investície do bežných akcií (common stock investments).

  Najdôležitejšiou súčasťou BERKSHIRE je už tradične poisťovníctvo. Tento sektor zahŕňa ca 70 poisťovní v USA a iných krajinách. Hlavnou výhodou poistného biznisu je jeho schopnosť vytvárať dostatočný prílev hotovosti, tzv. “float”, ktorý je následne investovaný do ostatných operácii BRK.

  V súčasnosti dosahuje float neuveriteľných 91,5 mld. USD. Najväčšími poisťovňami vo vlastníctve BRK sú BH Reinsurance (float ca 45 mld. USD), General Re (ca 17,6 mld. USD) a GEICO (ca 17,4 mld. USD).

  Float z poistných operácii BERKSHIRE v mil. USD

  K celkovému operačnému zisku BRK prispeli až 33 percentami dve firmy. Ide o BNSF railroad a Berkshire Hathaway Energy (“BHE”). BNSF je druhým najväčším železničným prepravcom tovaru v USA.

  Doprava tovaru po železnici je z pohľadu nákladov 4-násobne lacnejšia ako kamiónová preprava. BHE je zoskupením niekoľkých firiem z energetického sektora.

  Základnou ideou skrývajúcou sa za investíciou do týchto spoločností je, že ekonomika každého štátu je závislá na preprave tovarov a distribúcii energie. S nárastom populácie sa dopyt po týchto službách ešte viac prehlbuje, čo vedie k nárastu tržieb daných firiem.

  Tretiu časť portfólia BERSKHIRE tvorí skupina 44 firiem z rôznych oblastí – výroba, služby a retail. Celkové aktíva tejto skupiny sú na úrovni 129 mld. USD, čistý zisk ca 5,6 mld. USD.

  Medzi najznámejšie značky patria: Fruit of the Loom, Russel Corporation, Brooks Sports (oblečenie); Johns Manville, *Clayton Homes (stavebníctvo); NetJets (letectvo); Nebraska Furniture Mart, See’s Candies, Dairy Queen (maloobchod).

  Ďalšou oblasťou v ktorej má Buffett podiely sú financie a finančné produkty. Túto skupinu tvoria leasingové spoločnosti – CORT Furniture (nábytok), XTRA Lease (nákladné autá) a Marmon (cisterny, nákladné autá, žeriavy).

  Do tejto množiny možno zaradiť aj *Clayton Homes a jeho podieľ v úverovom podnikaní. V roku 2016 táto firma postavila viac ako 42 tisíc nehnuteľnosí, čím sa stala najväčším americkým staviteľom rodinných domov.

  Najväčšiu časť ziskov generuje firma z hypotekárneho biznisu, k čomu v súčasnosti prispieva najmä nízka miera úrokových sadzieb.

  Poslednú časť portfólia BERKSHIRE tvoria investície do bežných akcií. Celková trhová kapitalizácia podielov v bežných akciách je na úrovni 122 mld. USD (k 31.12.2016 bez Kraft Heinz). Celková nákupná cena bola 65,8 mld. USD.

  Výber investícií je čoraz viac v rukách dvoch portfólio manažérov – Todda Combsa a Teda Weschlera. Obaja pracujú nezávisle a každý z nich spravuje viac ako 10 mld. USD.

  Najvyššia suma z pohľadu trhovej kapitalizácie je zainvestovaná v Kraft Heinz 28,4 mld. USD a Wells Fargo 27,5 mld. USD. Na treťom mieste je Coca-Cola 16,5 mld. USD, nasledovaná IBM 13,4 mld. USD.

  Podieľ BERKSHIRE v bežných akciách v mil. USD (vyjadrený v trhovej cene k 31.12.2016)

  Ako som spomenul v úvode, list akcionárom obsahuje množstvo výrokov a aforizmov, ktoré som si dovolil uviesť bez prekladu na záver článku.

  “Over time, stock prices gravitate toward intrinsic value.” (Warren Buffett)

  “Today, I would rather prep for a colonoscopy than issue Berkshire shares.” (Warren Buffett)

  “Money is always there, but the pockets change.” (Gertrude Stein)

  “We spend a lot of time looking for systematic risk, however, it tends to find us.” (Meg McConnell)

  “Widespread fear is your friend as an investor, because it serves up bargain purchases. Personal fear is your enemy.” (Warren Buffett)

  “It is great to have a manager with a 160 IQ – unless he thinks it’s 180.” (Charles Munger)

  “Fees never sleep.” (Buffettova interpretácia Gordona Gekka)

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články