today-is-a-good-day
Viac

    ZIPPO: Príbeh slávneho zapaľovača s jedinečným zvukom

    Určite ste už videli, alebo sami používate štýlový zipák. Častokrát sa so svojím nezameniteľným zvukom objavuje vo filmoch či videoklipoch, až to nefajčiara láka začať fajčiť a môcť používať takýto zapaľovač. Alebo ich aspoň zbierať. V tomto článku sa nebudeme venovať spoločnosti Zippo ako takej, ani jej ďalším výrobkom a aktivitám, ale konkrétne zapaľovačom.

    Zippo má svoju dlhoročnú históriu, ktorá sa začala písať v 30. rokoch v jednom z country klubov v Bradforde v Pennsylvánii. George G. Blaisdell pozoroval kamaráta, ako sa mu nedarí zapáliť si s rakúskym zapaľovačom, tzv. rakušákom, aj keď tieto zapaľovače boli veľmi kvalitné a vďaka svojmu dizajnu horeli aj vo vetre. Na zapálenie však boli potrebné obidve ruky a materiál zapaľovača nebol veľmi pevný. Ľahko sa deformoval.

    Koncom roka 1932 sa pán Blaisdell rozhodol navrhnúť nový vzhľad pre rakušák a tak si nechal vyrobiť obdĺžnikovú schránku, ku ktorej pomocou pántu pripojil uzáver. Zároveň uchoval tvar zapaľovača s komínom, ktorý chránil plameň pred vetrom. Výsledkom bol pekný zapaľovač, ktorý sa ľahko ovládal. Prvý takýto zapaľovač sa začal predávať za 1,95 dolára v roku 1933 a všetky zapaľovače mali doživotnú záruku na funkčnosť. Slogan predaja znel: “Zippo funguje, alebo ho zdarma opravíme”

    Patent na Zippo bol udelený 3. marca 1936, druhý patent v roku 1950. Prvé reklamné zapaľovače v počte 500 kusov si objednala niekedy uprostred tridsiatych rokov olejárska spoločnosť Kendall Refining Company a sú veľmi zberateľsky cenné. Celkovo Zippo je zberateľsky zaujímavou a obľúbenou komoditou.

    Výrobu v roku 1939 ovplyvnila druhá svetová vojna a všetka distribúcia bola obmedzená na americké ozbrojené sily. Vzácne kovy začali byť používané iba na vojenské účely a tak sa Zippo vyrábal iba zo železa, s náterom black crackle.

    V 50. rokoch začalo Zippo na spodnú stranu raziť datové kódy kvôli identifikácii pre oddelenie kontroly. Dnes je to dôležitá pomôcka pre zberateľov. Významným míľnikom vo výrobe sa stala menšia verzia zapaľovača slim, určená hlavne pre ženy.

    Zippo významne podporuje aj hudbu a každý rok organizuje v USA talentovú súťaž pre amatérske rockové kapely. Fanúšikovia si vyberú tú najlepšiu a má šancu ísť na turné s nejakou zo svetoznámych hudobných skupín. Na hudobnej scéne je známy aj pojem Zippo moment, kedy publikum spontánne nad hlavy zdvihne svoje zapaľovače, ako vyjadrenie úcty a rešpektu k obľúbenému hudobníkovi.

    Blaisdell umrel v roku 3. októbra 1978 a celú firmu prenechal svojim dvom dcéram. V 80. a 90. rokoch bola spoločnosť rozdelená medzi šiestich spoluvlastníkov – dcéry a vnúčatá pána Blaisdella. V súčasnosti je jediným vlastníkom spoločnosti Zippo Blaisdellov vnuk, George B. Duke.

    V súčasnosti sa Zippo oficiálne exportuje do viac než 160 zemí sveta. V roku 1997 bolo v Bradforde otvorené veľké múzeum Zippo, ktorého súčasťou je aj predajňa a servisné stredisko, kde cez sklenenú stenu môžu návštevníci múzea sledovať opravy.

    Na konci roka 2002 bola spoločnosti Zippo registrovaná celosvetová ochranná známka na tvar zapaľovača. Taktiež začali vyrábať novú kategóriu zapaľovačov – Zippo MPL, viacúčelový plynový zapaľovač.

    Benzínový zapaľovač Zippo je spoľahlivý a odolný voči vetru. Tak ako mnoho značkových výrobkov je však aj Zippo terčom falšovateľov. No falzifikát rozoznáte veľmi jednoducho. Nity na pravom zapaľovači majú vždy striebornú farbu a z prednej strany sú hlavičky nitov plné. Na komíne je s výnimkou Zippo 1941 Replica 16 dierok. Na každej strane 8. Ďalším znakom pravého zipáku je kresacie koliesko. To má na sebe priečne ryhy v tvare diamantov.  

    Známym bezpečnostným prvkom je nápis na spodnej strane zapaľovača. Nápisy musia mať rovné kontúry a byť ľahko čitateľné. Klasické zapaľovače Zippo majú razbu mierne zapustenú do spodnej hrany s výnimkou modelov Replica, ktoré majú spodnú stranu rovnú, ale písmená musia byť jasne čitateľné.

    A čo písmená A, B, C.. v označení? Nie, nejde o označenie kvality zapaľovača. To je iba mýtus. Ide o označenie mesiaca, v ktorom bol zapaľovač vyrobený. A – január, B – február, C – marec … . K tomu je dopísaný rok. Platí zároveň, že vnútro a púzdro nemusia mať rovnaký dátum výroby.

    https://www.mojezapalovace.cz/tabulky-identifikacni-kody-zippo

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články