test
Viac

  Predvianočné nástrahy, alebo pozor na rozpočet a nákupný ošiaľ

  Blížia sa Vianoce a ani by sme si to tak veľmi neuvedomovali už v októbri, keby sa do našich zmyslov nezahryzávali obchody a reklama. Až máme pocit, že ten čas beží prirýchlo. Veď iba nedávno boli Vianoce a už sú tu zas. A pritom budú až o dva mesiace. No regály sú už obťažkané vianočným tovarom a všemožnými lákadlami. S tým všetkým súvisia aj nástrahy rôznym pôžičiek a nákupov na splátky, pretože nie každý si môže všetko dovoliť, aj keď veľmi chce. A to chcenie sa častokrát premení na zbytočné zadlženie sa. A finančná gramotnosť je práve aj o tom, aby sme nekupovali to, čo nepotrebujeme. A to ani na splátky. Pretože kvôli chvíľkovej radosti zaťažíme svoj rozpočet na dlhú dobu. A už keď si chcete kúpiť niečo drahšie, je lepšie si na to našetriť, aj keď to možno nekúpite práve na Vianoce, ale až keď na to našetríte potrebnú sumu.

  Každopádne, už teraz pomaly začína nákupný ošiaľ a to buď fyzicky v obchodoch alebo online. Pre mnohých ľudí sú Vianoce ešte stále o povinnosti kupovať drahé dary, nie o myšlienke niekoho obdarovať, aj keď len maličkosťou. A potom sa fotkami spod vianočného stromčeka chváliť na sociálnych sieťach a predbiehať sa, kto tam má väčšiu kopu. Kto komu kúpil drahší dar a kto čo hodnotné dostal.

  Treba si uvedomiť, že Vianoce nezachránite kúpou drahého televízora na splátky. Skôr to má trpkú pachuť povinnosti splátok. A nezachránia to ani stovky billboardov, reklám, svetielok, nápisov, sloganov, zvučiek, letákov. Nezaťažte rodinný rozpočet narušením plánu kvôli vysokým splátkam a úrokom. Neviete, aká doba môže prísť a či budete schopní splácať.

  Všetko sa eviduje v Slovenskom úverovom registri – prečerpania, kreditné karty, krátkodobé spotrebné úvery… . Myslite na to, pretože v budúcnosti by vám to mohlo napríklad skomplikovať možnosť financovania vlastného bývania.

  Treba sa vyvarovať impulzívneho nakupovania, ktorému častokrát zvyknú podľahnúť ľudia, žijúci od výplaty do výplaty. Vianoce si však každý môže užiť aj bez dlhov.

  • Stanovte si pevný rozpočet, ktorý neprekročíte
  • Darčeky nakupuje priebežne, nie naraz. Nákupy tak rozložíte na dlhší časový úsek a nebude to pre vás tak finančne náročné, akoby ste ich kupovali naraz
  • Sledujte ponuky viacerých obchodov a neskočte hneď na prvú reklamu, či ligotavý regál
  • Kupujte skôr praktické darčeky, než tie na chvíľkové pobavenie
  • Aj ozdoby a dekorácie nemusia byť každý rok nové. Určite budú stačiť aj tie minuloročné

  Zvážte aj nasledovné:

  • Skutočne potrebujete krátkodobý úver a mesačnými splátkami kvôli Vianociam zaťažovať váš rodinný rozpočet?
  • Aká je ročná percentuálna miera nákladov v banke aj nebankovke? Koľko vás bude úver so všetkými poplatkami a splátkami stáť?
  • Nie je v inom obchode kupovaný tovar na splátky lacnejší? O koľko ho preplatíte? A čo bezúročné obdobie?
  • Máte na svojom bežnom účte nastavené povolené prečerpanie? Oplatí sa vám ho využívať?
  • Pri nákupe na splátky vyhodnoťte, či nakupujete formou úveru, alebo obchod poskytne tovar za rovnakú cenu, aká by bola pri jednorazovom nákupe, iba rozdelenú do viacerých splátok.
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články