Myslel si, že má doma len kópiu. Ukázalo sa však, že americký zberateľ vlastní vzácne platidlo staré 164 rokov. Odborníci to prirovnávajú k nálezu Picassovho obrazu na blšáku.

V roku 1848 sa začala kalifornská zlatá horúčka. Správy o náleze zlata prilákali 300-tisíc ľudí a z riedko obývaného územia s prevažne mexickou populáciou sa razom stal jeden z pilierov americkej ekonomiky.

Na spracovanie zlata z tamojších baní otvorili v roku 1854 v San Franciscu pobočku federálnej mincovne. Je to jedna zo štyroch mincovní, ktoré na území USA fungujú dodnes.

V prvom roku svojej existencie začala raziť zlaté 5-dolárové mince známe aj ako Half Eagle. Obchodníci v oblasti však potrebovali peniaze s väčšou nominálnou hodnotou.

O 5-dolárovky nebol záujem a vyrazili ich iba 268 kusov. Mincí s hodnotou 10 dolárov (Eagle) a 20 dolárov (Double Eagle) vyrazili výrazne viac.

Menšie mince v tom čase slúžili najmä ako suveníry. Dlho sa verilo, že sa dodnes zachovali iba tri. V Novom Anglicku na opačnom konci USA sa však našiel zberateľ, ktorý má štvrtú.

Aj on bol dlho presvedčený, že má len falzifikát, bezcennú kópiu. Všetko sa zmenilo, keď ju doniesol ukázať odborníkom z Numismatic Guarantee Corporation (NGC).

Táto spoločnosť zo Sarasoty na Floride sa špecializuje na overovanie pravosti vzácnych mincí. Zlatá päťdolárovka okamžite vzbudila ich záujem.

Životný objav

Ako sme už spomínali, doteraz boli známe iba tri exempláre. Jeden patril rodine Du Pontovcov. V roku 1967 im vzácnu mincu ukradli a odvtedy sa nenašla.

Ako prvé teda najprv zisťovali, či nejde o ukradnutý kúsok, Keď to vylúčili, porovnali mincu s ďalším exemplárom nachádzajúcim sa v Národnej numizmatickej zbierke v Smithsonianovom inštitúte vo Washingtone.

Odborníci získali fotografie tejto mince vo vysokom rozlíšení. Snímky odhalili, že mince majú rovnaké chybičky. Napríklad jednotlivé čísla v letopočte nemajú rovnaký reliéf, číslica 4 je na oboch minciach menej výrazná.

/data/MediaLibrary/articles/13323/minca.jpg

„Je to ako nájsť originál Picassa v garážovom výpredaji. Je to objav života,“

povedal šéf NGC Mark Salzberg. Vlastník 164-ročnej mince si želal zostať v anonymite, identifikovali ho iba ako muža. „Bol ohromený, keď sme ho informovali, že je to pravá vzácna minca s multimiliónovou hodnotou,“ dodal M. Salzberg.

Nie je známe, či si majiteľ chce mincu ponechať, alebo predať. Medzi americkými zberateľmi sa však hovorí, že ju chce vydražiť alebo ponúknuť na súkromný predaj.

Rebríček najdrahších

Otázkou je, ako v prípade aukcie tento kalifornský 5-dolár zahýbe rebríčkom najdrahších mincí na svete. V ňom je momentálne na prvej priečke vôbec prvý dolár, ktorý v USA vyrazili.

Takzvaný Flowing Hair Dollar z roku 1794 predali v roku 2013 za viac ako 10 miliónov dolárov. Na druhom mieste je Double Eagle z roku 1933 zo šarže, ktorá nešla do obehu, ale mali ju roztaviť.

Pár kúskov sa však zachovalo vďaka tomu, že ich ukradol pracovník mincovne. Jednu z nich vydražili v roku 2002 za 7,5 milióna dolárov. Tretí je Brasher Doubloon z roku 1787, ktorý stál 7,4 milióna dolárov.

Zaradí sa novonájdená minca niekde do prvej trojky, alebo klesne na nižšie priečky? Vzhľadom na to, že je momentálne zrejme jediná dostupná, môže jej cena stúpnuť naozaj vysoko.