Viac

  6 tipov ako získať vysnenú prácu + 1 tajný

  Pred časom ma neskutočne rozosmial článok na blogu Profesie s názvom “10 najhorších fotiek v slovenských životopisoch“.

  Selfie do zrkadla v spálni alebo momentka počas jedenia obeda v kuchyni. Ako je to možné, že sa tí ľudia nehanbia a majú takú odvahu, a reálne to aj pošlú potenciálnemu zamestnávateľovi? Netuším…

  Pripravila som preto pre teba 6 tipov ako získať vysnenú prácu (len si prosím do životopisu nedávaj fotku z narodeninovej oslavy) a ešte 1 tajný tip, ktorý je ultra efektívny a vystrelí tvoje šance raketovo do neba.

  Čo robiť, keď si myslíš, že si už vyskúšala VŠETKO ?

  Mnohokrát sa stretávam s ľuďmi, ktorí si hľadajú prácu a nedarí sa im. Keď sa ich pýtam prečo je to tak, väčšinou mi povedia, že už skúšali všetko a proste to nejde. Ich „všetko“ zahŕňa hlavne tieto možnosti:

  • Opýtam sa známych
  • Poviem ľuďom, ktorých náhodne stretnem, že si hľadám prácu
  • Pozerám si profesiu
  • Pošlem nejaké životopisy

  Katastrofa!!!

  Poznáš to, v týchto prípadoch sa zvyčajne nikto neozve, nikto neodpíše a málokto ťa zavolá na osobný pohovor. Takto máš pocit, že sa točíš dookola a nevieš kade von a hlavne prečo to nefunguje. Veď ako si mohli ostatní nájsť tak super prácu, ktorú majú. Existuje nejaké magické tajné miesto, kam títo úspešní ľudia chodia a nikto iný o ňom nevie… ?

  Nemyslím si to.

  Pozri sa na to z druhej strany. Ak väčšina ľudí robí to isté – posiela životopisy, pozerá na profesiu, sem tam niekomu povie, že si hľadá prácu, a nefunguje to, znamená to, že je potrebné niečo urobiť inak. Čítala som kopu článkov, kde najlepšia rada akú mohli dať je UROBTE VECI INAK. Ale nikto nepovedal AKO…

  Ja ti poviem AKO.

  TIP 1. Šikovné ženy to robia inak

  Áno je super posielať životopisy, ale čo tak k nim pripojiť aj fotku alebo motivačný list aj keď sa to nevyžaduje. Že to je práca navyše ? No áno… ale veď budúcemu zamestnávateľovi idem práve ukázať to, že som pracovitá a schopná urobiť viac ako ostatní. Či nie ?

  Mám známeho, ktorý tým, že pripojil k životopisu aj video o sebe, získal skvelú prácu a trojnásobný plat v zahraničnej firme. Odpovedá v ňom na otázky, ktoré povedia budúcemu zamestnávateľovi viac o jeho pracovných skúsenostiach a o tom, čím by bol prínosom.

  Áno viem, nie všetky máme odvahu sa natočiť na kameru a ešte to aj poslať do sveta, ale je to skvelá možnosť a má to obrovský potenciál. Len si pomysli, že vďaka videu by si získala lepšiu prácu a niekoľkonásobne vyšší plat. Znie to dobre, však ?

  Ak chceš ešte viac tipov alebo osobný mentoring, kde ti poradím presne k tvojej situácii riešenie na mieru, kľudne mi napíš na janka@chytrackova.sk a rada ti pomôžem prípadne sleduj moju stránku www.jankachytrackova.sk.

  TIP 2. Vynechaj otrepané frázy

  Keď už posielaš životopisy, tak si daj záležať na tom, čo tam napíšeš. Nech to nie sú štandardné frázy ako: som tímový hráč a som flexibilná. Napíš špecificky čím si iná a čo robíš.

  Ja mám napríklad vo svojom životopise uvedené aké som absolvovala kurzy, aké mám certifikáty, aké mám hobby, v ktorých občianskych združeniach som členkou a podobne. Opäť, je to niečo navyše, ale som na to hrdá, tak to tam uvediem.

  Pri hľadaní práce sa mnohokrát zabúda na silu sociálnych sietí.

  TIP 3. Využi Facebook na maximum

  Píšeme si na Facebook ako sa máme a trávime čas hraním hier, ale šikovné ženy si nájdu radšej čas na to, aby si vyplnili profil, umiestnili reprezentatívnu fotku a zdieľali informácie, ktoré viac napovedia aj o ich práci a o tom, aké sú ich pracovné úspechy.

  Pozri si napríklad môj osobný profil a uvidíš aké informácie tam mám o sebe uvedené. Kde som pracovala, čo bola moja zodpovednosť, aké som dosiahla úspechy, aké som absolvovala kurzy, aké mám certifikáty, rovnako akú mám profilovú fotku a inšpiruj sa pre seba.

  TIP 4. Sociálne siete pre profesionálov

  Čo si všímam ako ďalšiu veľkú príležitosť je vytvoriť si profil na LinkedIn (Kľudne si pozri ako vyzerá môj profil). Veľa ľudí mi povie, že ho nevyužíva a nevidí v tom zmysel. No vytvoriť si profil na tejto sociálnej sieti, ktorá spája ľudí po pracovnej stránke je určite v roku 2015 nevyhnutnosť.

  Mne samej sa viackrát stalo, že ma na základe profilu vyhľadali headhunteri a oslovili so skvelou pracovnou ponukou. A to som si pritom ani prácu nehľadala.

  TIP 5. NEPOZERAJ LEN NA PROFESIU

  Hľadaj si prácu aj na stránkach tých spoločností, pre ktoré by si rada pracovala. Nie všetky ponuky sú na Profesii a takto sa dozvieš aj o tých „tajných“, kde máš potom väčšiu šancu dané miesto získať.

  TIP 6. TY SI VYBER PRE KOHO CHCEŠ PRACOVAŤ

  Pošli životopis aj spoločnosti, ktorá nemá vypísané voľné pracovné miesto. Ak máš túžbu pracovať práve pre danú spoločnosť, daj si záležať na spísaní motivačného listu na mieru, životopisu s presnými úspechmi a pripojením fotky a žiadosti. Tam napíš prečo by si chceli pracovať práve pre nich a aké doterajšie pracovné úspechy vieš duplikovať aj v ich spoločnosti.

  A NA KONIEC TI DÁM SVOJ TAJNÝ TIP: VYUŽÍVAJ SILU SELF-MARKETINGU

  Najlepšia možnosť, ktorú využívajú naozaj šikovné ženy je to, že si robia okolo seba marketing aj keď si prácu nehľadajú.

  Hovoria o sebe čo robia, ako sa im darí, na čom aktuálne pracujú, v čom sú dobré, a to priebežne pri každej vhodnej príležitosti. Takto málokedy prídu do štádia, že si musia hľadať prácu, lebo väčšinou si práca nájde ich. Tieto ženy dostávajú ponuky na spoluprácu aj bez posielania životopisov a pýtania sa známych.

  Robia veci vopred, aktívne využívajú self-marketing, a to isté môžeš robiť aj ty.

  Toto bolo 6+1 tipov ako začať rozmýšľať inak a prekonať presvedčenie, že si už vyskúšala všetko. Tieto rady sa týkali najmä toho ak si hľadáš prácu, ale vieš ich využiť aj keď už prácu máš, prípadne začínaš podnikať alebo proste o sebe chceš dať vedieť.

  Ak máš aj ty nejaké tipy, ktoré ti pomohli či už nájsť si prácu alebo prekonať obavy z toho, že si už vyskúšala VŠETKO daj mi o tom vedieť dole do komentárov. Osobne si prečítam každý jeden z nich. Rovnako budem veľmi rada ak ti aspoň jeden z týchto tipov pomohol v tom, aby si bola o krok bližšie k práci, po ktorej túžiš.

  PS: tu je odkaz na 10 najhorších fotiek v slovenských životopisoch


  Janka ChytráčkováJanka Chytráčková

  Pomáham šikovným ženám, aby boli šťastné a úspešné. Pridaj sa medzi komunitu skvelých žien, ktoré sa rozhodli žiť svoj život naplno a dosiahnuť viac! pre moje tajné tipy sa ZDARMA registruj na www.jankachytrackova.sk

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články