Viac

    7 lekcií o peniazoch od najbohatších ľudí sveta

    Bohatá vrstva vo svete myslí a prezentuje sa odlišne ako všetci ostatní. Princípom je, že mnoho najmajetnejších ľudí si nielen museli svoj majetok zarobiť, ale zároveň ho museli navýšiť a udržať si ho. Ak ste vždy túžili vedieť ako dosiahli svoje finančné úspechy, musíte začať s tým, čo bohatí vedia o peniazoch.

    Tu je sedem vecí, ktoré o nich vedia:

    1. Peniaze rovná sa sloboda

    Kevin O’Leary, úspešný kanadský businessman a investor v Shark Tank, raz povedal:

    „Peniaze rovná sa sloboda.“

    To je niečo, čo si bohatí veľmi dobre uvedomujú. Kým peniaze nedokážu kúpiť slobodu priamo, ich dostatok nepokryje len vaše základné potreby (ako jedlo a strechu nad hlavou), ale dá vám slobodu, aby ste si mohli vybrať čo chcete a kedy to chcete.

    Ste unavený zo svojho šéfa alebo práce? Máte možnosť odísť zo zamestnania, vďaka čomu akýkoľvek iný job bude dostupnejší. Chcete si naplánovať prázdniny na Hawaii? Žiaden problém, vy si osobne vyberiete hodiny, odkedy – dokedy budete pracovať. Chcete začať nové podnikanie? Máte príjmy a siete kontaktov, aby ste nasledovali svoj sen. Čo sa stane keď ochoriete? Budete si môcť dovoliť najlepších lekárov a lekársku pomoc.

    2. Hľadajte investície každý deň

    Bohatí vždy myslia na svoju budúcnosť, preto sa neustále rozhliadajú o nových možnostiach investičných príležitostí v každodennom živote. Či už je to ich teenager, ktorý ich informuje o poslednej móde na sociálnych médiách alebo objavenie nového jedla v obchode.

    Bohatí vedia ako nájsť cesty na zveľadenie svojho majetku bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú. Vždy počúvajú, aj keď sa im nepáči, čo o investíciách počujú.

    3. Držte si odstup od komplexných investícii

    Bohatí vedia, že sa majú od takýchto investícii držať ďaleko. Prečo? Pretože tento typ investície v sebe zahrňuje veľké riziko vrátane nulovej kontroly nad možnými rizikami. Bohatí sa zdržujú drahých poplatkov. Tieto investície sú potom predané investorom, ktorí tomu nerozumejú. Ak bohatý človek investícii nerozumie, nekupuje ju.

    4. Neutrácať je to isté ako tvoriť peniaze

    To neznamená, že sa musíte neustále držať na uzde a zbierať každú mincu. Znamená to, že spravíte obete v jednej oblasti, z ktorej peniaze následne investujete.

    Napríklad, ak cestujete Z New Yorku do Chicaga a lístok do prvej triedy stojí viac ako 3.000 dolárov. Myslíte si, že by ste si dokázali objednať lístok v business triede, pretože je o 1.000 dolárov lacnejší? Svojím spôsobom ste si práve zarobili 1.000 dolárov, ktoré budú využité ako nadobudnutý majetok v rozpočte. Peniaze, ktoré pracujú samé na sebe sú peniaze, ktoré si nemusíte znova zarábať.

    5. Investujte v oceňovaní majetku

    Bohatí ľudia si držia svoj majetok. Neutrácajú ich na položky ako oblečenie či vozidlá. Namiesto toho múdro investujú do oceňovania majetku. Tatiana Morales to definovala na CBS:

    „Majetok, ktorý má potenciál zvýšiť svoju hodnotu a/alebo vytvoriť príjem.“

    To zahrňuje položky ako peniaze, investície do cenných papierov a akcii aj osobné vlastníctvo.

    6. Nedávajte všetky vaše vajíčka do jedného košíka

    Majetní nikdy nedávajú svoje peniaze do jednej alebo dvoch ponožiek. Investopedia jasne hovorí:

    „Je hlúpe investovať všetky svoje peniaze do jednej investície.“

    Preto je dôležité mať diverzifikované portfólio, ktoré zahrňuje rozdielne investície ako cenné papiere, akcie a dlhopisy. Vaše portfólio by malo zahrňovať aj obchodné investície, pozemky a pohľadávky.

    Pamätajte, diverzifikácia nie je len investovanie v rozličných spoločnostiach. Je to investovanie do rozličných typov spoločností.

    Napríklad, nemali by ste investovať svoje peniaze do štyroch rôznych fast foodov. Mali by ste investovať jednu do fast foodovej spoločnosti, a zvyšok do spoločností zaoberajúcich sa pohonnými hmotami, technickým priemyslom alebo do maloobchodu. Ak niečo krachne, ste stále pod ochranou vašich investícii.

    7. Čistý zisk nie je vlastnou cenou

    Bohatí ľudia rovnako vedia, že peniaze nedokážu kúpiť lásku, rešpekt, kamarátov alebo šťastie. Uvedomujú si, že ich cena nie je merateľná veľkosťou finančných úspechov.

    Ako autor Ken Solin poukazuje v Huffington Poste – kto si myslíte že má väčšiu cenu? Izolovaný človek s biliónom dolárov na bankovom konte alebo muž, ktorý počúva svoju ženu, trávi dostatok času so svojimi deťmi, má skutočné priateľstvá a je dobrovoľníkom?


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články