Bezos je najbohatší na svete a svoj náskok zvyšuje

Ak sa nestane nič neočakávané, šéf Amazonu Jeff Bezos bude skokanom roka. Za posledných 12 mesiacov sa hodnota jeho majetku zväčšila už o 30,7 miliardy dolárov. Už dva týždne je najbohatším človekom na svete.

250

Ak sa nestane nič neočakávané, šéf Amazonu Jeff Bezos bude skokanom roka. Za posledných 12 mesiacov sa hodnota jeho majetku zväčšila už o 30,7 miliardy dolárov. Už dva týždne je najbohatším človekom na svete.

Rebríčkom boháčov dlhodobo kraľuje Bill Gates. Ten najznámejší zostavuje každoročne v marci magazín Forbes. Gates v ňom bol na prvej priečke 18-krát za posledných 23 rokov. Najnovšie drží „šnúru“ od roku 2014.

Agentúra Bloomberg však aktualizuje svoj index miliardárov na dennej báze a v ňom dochádza ku krátkodobým zmenám na prvom mieste o niečo častejšie. Jeff Bezos bol napríklad najbohatším človekom na svete už 27. júla, no na druhý deň ho Bill Gates opäť predbehol.

10 miliárd za 2 týždne

Najnovšia zmena je však výraznejšia. Bezos sa na prvú priečku dostal 27. októbra a odvtedy nielenže sa na nej drží, ale svoj náskok zvyšuje. Jeho majetok aktuálne dosahuje hodnotu 96,1 miliardy dolárov.

Bill Gates na druhom mieste má „iba“ 88,7 miliardy. V auguste daroval akcie Microsoftu v hodnote 4,6 miliardy charitatívnej nadácii, ktorú založil spolu so svojou manželkou Melindou. Aj s týmito peniazmi by však aktuálne mal menej ako Bezos.

Nie je to spôsobené tým, že by Gatesovi alebo iným miliardárom poklesla hodnota majetku. Naopak, na prvých 27 priečkach všetci rástli.

Prvý miliardár, ktorému sa hodnota majetku znížila, je až na 28. priečke aktuálneho indexu Bloombergu. Niektorí však stúpali výrazne viac, ako ostatní. A to je aj prípad Bezosa.

Za posledný rok si pripísal vyše 30 miliárd, z toho 10 miliárd za posledné dva týždne. Dôvodom je najmä zvýšenie hodnoty akcií Amazonu, ktoré sú hlavným zdrojom jeho bohatstva. Bezos má v spoločnosti 16,4-percentný podiel.

Podľa oznámených výsledkov hospodárenia v treťom štvrťroku firma dosiahla vyšší zisk, ako sa očakávalo, a hodnota akcií Amazonu stúpla o 13 percent, čo je najväčší nárast za dva a pol roka.

Bezos vlastní tiež súkromnú vesmírnu spoločnosť Blue Origin, zatiaľ sa mu však ráta do nákladov. Hodnotu majetku mu znižuje aj denník Washington Post, ktorý kúpil v septembri 2015. Bez týchto akvizícií by bola hodnota jeho majetku ešte vyššia.

Ďalší skokani

Bezos nie je jediným skokanom. Veľmi sa darí aj šéfovi Facebooku Markovi Zuckerbergovi, za posledný rok si pripísal 26,1 miliardy dolárov.

Francúz Bernard Arnault, ktorému patrí polovica značky Moët Hennessy Louis Vuitton, zvýšil hodnotu svojho majetku o 20,9 miliardy dolárov. Z hĺbky poľa sa dopredu predral aj čínsky realitný magnát Hui Ka Yan.

Jeho spoločnosť China Evergrande Group stavia viac ako 500 projektov v 180 čínskych mestách. Pred rokom mal jeho majetok hodnotu 7 miliárd dolárov, odvtedy však stúpla o 34,1 miliardy dolárov a aktuálne je Hui Ka Yan devätnástym najbohatším človekom na svete.

Nepohrdne pritom ani drobnými – svojim zamestnancom dáva pokutu 3 doláre za to, keď mu nezdvihnú telefón po troch zazvoneniach.

Prví traja boháči v rebríčku (Jeff Bezos, Bill Gates a Warren Buffett) majú teraz spolu vyše 264 miliárd dolárov. To je viac, ako má dokopy dolná polovica americkej populácie – spolu 160 miliónov ľudí.

Aktuálny rebríček

  • 1. Jeff Bezos – 96,1 mld. USD (+30,7 mld. za rok)
  • 2. Bill Gates – 88,7 mld. USD (+6,3 mld. za rok)
  • 3. Warren Buffett – 79,4 mld. USD (+6,2 mld. za rok)
  • 4. Mark Zuckerberg – 76,1 mld. USD (+26,1 mld. za rok)
  • 5. Amancio Ortega – 75,0 mld. USD (+2,9 mld. za rok)

PRIDAŤ KOMENTÁR