Ako sa dá nasporiť si na pasívny príjem

V poslednom čase je pasívny príjem často diskutovaná téma. Čoraz viac ľudí sa zapája do MLM programov, ktoré sľubujú vytvorenie pasívneho príjmu a dlhodobého úžitku.

21817

V poslednom čase je pasívny príjem často diskutovaná téma. Čoraz viac ľudí sa zapája do MLM programov,  ktoré sľubujú vytvorenie pasívneho príjmu a dlhodobého úžitku.

Tí,  ktorí chcú vytvoriť niečo naozaj vlastné začínajú s “klasickým” podnikaním “na vlastnú päsť” a začínajú svoju firmu budovať od základov. Nájdu sa aj takí,  ktorí majú nápad, ako vytvoriť pasívny príjem, ale potrebujú investorov, ktorí by ich startup podporili a podieľali sa s nimi na úspechu či neúspechu.

Ja by som však dnes chcel hovoriť o trochu inej možnosti vytvorenia pasívneho prímu. O možnosti, ktorá sa hodí aj pre ľudí,  ktorí sú trochu viac “pasívni” a odmietajú vyvíjať úsilie potrebné na podnikanie. Na druhej  strane sa však nespoliehajú na to, čo im štát dá na dôchodku. Táto možnosť je pravidelné investovanie.

Vytváranie si kapitálu

Na vytvorenie si nejakého aktíva, ktoré produkuje pasívny príjem,  je vždy potrebné nejaké úsilie. Musíte niečo obetovať pre to, aby ste vytvorili niečo užitočné pre vás. V MLM biznise je to čas a úsilie, pri pravidelnom investovaní sú to vaše peniaze, ktoré neminiete hneď, ale ušetríte ich pre to, aby vám v budúcnosti produkovali pasívny príjem.

Takýto pasívny príjem si však nevybudujete tak rýchlo, ako by ste mohli vybudovať sieť v MLM podnikaní alebo založiť úspešnú firmu. Nebude vás to však stáť žiadnu námahu ani čas. Budete sa však musieť vzdať časti svojich peňazí,  ktoré budete pravidelné investovať.

Pravidelné investovanie

Keď už to pravidelné investovanie toľko spomínam, bolo by asi dobré vysvetliť,  o čo vlastne ide. Základ pravidelného investovania je v tom, že pravidelne každý mesiac investujete peniaze do nejakého investičného nástroja,  ktorý vám produkuje z dlhodobého hľadiska výnos.

Keď budete mať vytvorený dostatočný kapitál, premeníte ho na určitý typ pasívneho príjmu. Na takéto sporenie sa najlepšie hodia akciové podielové fondy, ktoré nevyžadujú toľko vedomostí a počiatočného vkladu ako nákup akcií cez burzu.

Pri investovaní do podielových fondov nechávate celú starostlivosť o portfólio fondu manažérovi, ktorého za túto prácu platíte. Každý rok si vezme nejaké percento z vášho majetku za to, že sa vám stará o to, aby ste zarábali. Tento poplatok je obvykle pri akciových fondoch okolo 1,5%.

Možno si hovoríte,  že je to dosť veľa, pravdou je,  že si kupujete človeka,  ktorý sa vám stará o to, aby peniaze zarábali,  a vy ste sa o nič ďalšie nemuseli starať. Peniaze,  ktoré pravidelne investujete,  sa vám zhodnocujú bez vášho ďalšieho úsilia.

Ako to reálne funguje?

Povedzme,  že chcete pravidelne investovať 50€ každý mesiac. To budete robiť celý produktívny vek, ktorý budete pracovať alebo prípadne aktívne podnikať. Ak by ste začali v 25 roku života, pravidelne by ste investovali zrejme najmenej 40 rokov. Za toto obdobie by ste reálne zainvestovali 24 000€.

Pri tom, aké majú podielové fondy reálne výnosy, môžeme predpokladať,  že sa vám priemerne zhodnotia vaše peniaze o 6% za rok. Neznamená to však,  že sa vám budú zhodnocovať pravidelne o 6% každý rok ako je to pri úroku v banke. Znamená to,  že v jednom roku budete mať výnos 30% a v druhom stratu 24% a podobne. Akciové podielové fondy budú vždy kolísať. Dôležitý je však priemerný výnos počas dlhého  obdobia.

Pri už spomínanom výnose by váš reálny zostatok ku koncu investovania bol približne 95 000€. Infláciu som samozrejme nebral do úvahy, a prečo,  vysvetlím neskôr.

Ako vytvoriť z hotovosti pasívny príjem

To je veľmi ťažká otázka, pretože existuje celá rada odpovedí.

Asi najjednoduchšia možnosť je vložiť peniaze do konzervatívnej investície, ktorá vám bude prinášať pravidelné a stabilné zhodnotenie. Z takéhoto balíčka si budete postupne “odkrajovať” vo forme výberov. V našom prípade by ste pri výnose 3% / rok vedeli odkrajovať 500€ / mesiac najbližších 20 rokov. Celkom slušný druhý dôchodok nie?

Iná možnosť je peniaze zainvestovať napríklad do nehnuteľností,  ktoré by sme prenajímali. Napríklad v Žiline by sme za ideálnych podmienok vedeli za takúto sumu kúpiť 3 až 4 jednoizbové byty,  ktoré by vedeli produkovať čistý príjem 400€ až 600€ mesačne. Trhová hodnota nehnuteľností by okrem toho z dlhodobého hľadiska stúpala.

Ďalšie zaujímavé riešenie je aktívne spravované akciové portfólio,  ktoré by spravoval profesionálny obchodník, ktorý by sa snažil obchodovať tak, aby vaše portfólio prinášalo dlhodobý pravidelný zisk. Mnohí obchodníci v súčasnosti preferujú portfóliá zamerané na akcie, ktoré prinášajú dividendový výnos.

V každom prípade, možností ako premeniť hotovosť na pasívny príjem alebo pravidelné vyplácanie je naozaj veľa. Je však dosť možné že o 40 rokov budú zaujímavejšie investičné možnosti. Napríklad kúpa ťažobného zariadenia, ktoré pre vás bude ťažiť vodík na Jupiteri 🙂

O každý pasívny príjem sa však treba starať. Nič nie je bez práce, ani koláče. Čím budete požadovať vyšší výnos s vášho vytvoreného kapitálu, tým viacej námahy vás to bude stáť.

Ako je to s tou infláciou?

Inflácia nám dokáže znehodnotiť výnosy a reálnu hodnotu peňazí. Priemerná inflácia sa za posledných 10 rokov pohybovala medzi 3% až 3,5%. Reálny výnos by sa nám teda znížil zhruba o polovicu. Proti tomu sa však dá aktívne bojovať. Nie je to úplne rovnocenný boj, zmysel však má.

Ak začnete z pravidelným investovaním 50€, môžete si každý rok navýšiť mesačnú investíciu o 3,5%. Pomôže vám to zmierniť dopad inflácia. Nie je to úplne skvelé riešenie, ktoré ju zaručene porazí, následky však zmierniť môže a na vašom rozpočte sa to prejaví minimálne. Z dlhodobého hľadiska sa vám príjem bude zrejme zdvíhať, nárast vkladu o 3,5% si teda budete uvedomovať minimálne.

Cez aký produkt sa oplatí pravidelne investovať?

Určite nie cez Investičné životné poistenie. Proti tejto fáme bojujem aktívne na internete už dlhšie. Poistné produkty nie sú určené na sporenie. Za to, že to tak vnímajú ľudia, môže nezodpovedný prístup poisťovní a “nenažraní” sprostredkovatelia. Takisto na pravidelné investovanie nie je vhodný produkt, ktorý ponúka nejaká spoločnosť, ktorá spravuje podielové fondy.

V takýchto produktoch sú obvykle len fondy  jednej spoločnosti, ktorá produkt predáva. Najlepšie je použiť na investovanie takzvaný “supermarket” podielových fondov. Jedná sa o spoločnosť,  ktorá distribuuje produkt, ktorý umožňuje investovať do podielových fondov rôznych značiek. Takýchto spoločností je na Slovenskom trhu niekoľko. Je teda z čoho vyberať.

Nabudúce sa dozviete, aké poplatky sa spájajú s podielovými fondmi a prečo vám niektorí sprostredkovatelia vedia dať zľavu. Dozviete sa aj podľa čoho si treba vybrať podielové fondy do pravidelného investovania.


Ľubomír Špeťko

Volám sa Ľubomír Špeťko, na finančnom trhu fungujem ako sprostredkovateľ od roku 2011. Mojou špecializáciou je pravidelné investovanie do podielových fondov a vyhľadávane lukratívnych investičných nástrojov.

Príďte navštíviť aj môj web www.financiepopravde.sk

PRIDAŤ KOMENTÁR