asd
Viac

  Začínam podnikať a nemám peniaze. Čo s tým?

  Nie všetci máme šťastie na „bohatého otca“ či dokonca bohatých rodičov, ktorí by naše podnikateľské začiatky zafinancovali zo svojho vrecka. Začínajúci podnikateľ sa teda vo väčšine prípadov musí spoľahnúť sám na seba. To však nemusí byť vôbec jednoduché, najmä v prípade, že práve nedisponuje vlastnou finančnou rezervou.

  Čo robiť v prípade, keď chcete podnikať a chýbajú vám peniaze na nákup tovaru alebo zaplatenie istých služieb? Poďme sa spoločne pozrieť na niekoľko možností, ako tento problém vyriešiť.

  Prvé kroky smerujte k blízkym

  Nedostatočný vlastný kapitál môžete doplniť práve u svojich najbližších a blízkych priateľoch. Práve k rodine by mali smerovať vaše kroky ako prvé. Načo sa zbytočne zadlžovať v banke či nebankovke, keď vám môžu pomôcť za oveľa menší poplatok, prípadne úplne zadarmo vaši známi?

  Určite nemôžete očakávať sumy v radoch tisícok eur, no niekoľko stoviek či pár tisíc eur sa vám určite podarí získať. Musíte byť však obozretní a byť si vedomí rizika, že o peniaze môžete prísť. Pohnevať si svojich najbližších a vzťahy kvôli peniazom je asi to najhoršie, čo sa vám v živote môže stať.

  Hneď potom oslovte štát

  Rodina nepožičala, lebo nemala? Nevadí. Teraz sa skúste obrátiť na štát, ktorý disponuje rôznymi fondami určenými výhradne na podporu začínajúcich podnikateľov. Dokonca aj Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny prijíma žiadosti od začínajúcich podnikateľov a živnostníkov.

  Taktiež však nečakajte desiatky tisíc eur. Pre lepšiu predstavu, priemerná výška príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť od ÚPSVR bola k 1.1.2015:

  • v Bratislave a okolí maximálne 2 832,40 €
  • v krajoch s nezamestnanosťou rovnou alebo menšou ako je slovenský priemer najviac 3 398,88 €
  • v zvyšných krajoch (najmä východné Slovensko) bola max. výška príspevku 4 531,84 €

  Viac informácii o štátnom príspevku pre SZČO a podmienky jeho získania nájdete na oficiálnej stránke Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, v sekcii Príspevky pre občana.

  Crowdfunding je tiež príležitosťou

  Možno ste už niekedy v minulosti narazili na slovíčko crowdfunding, resp. priamo na portál, v ktorom sa organizovali zbierky na najrôznejšie sturtupy. Podstata crowdfundingových portálov je jednoduchá – spojenie ľudí, ktorí peniaze majú a chcú ich investovať/darovať a ľudí, ktorí majú skvelý nápad a chcú získať peniaze na jeho realizáciu.

  Z prekladu tohto anglického slovíčka si tiež môžeme odvodiť aj princíp, ktorým je zbieranie menších individuálnych finančných príspevkov od viacerých ľudí.

  Táto myšlienka financovania nie je ničím prevratná a ani nová. Rozmach internetu však priniesol pokrok aj v tejto časti. Podľa viacerých odhadov v roku 2015 v Európe existovalo viac než 300 crowdfundingových platforiem. Medzi tie najznámejšie patria určite Kickstarter, Indiegogo, Gofundme a Fundedbyme.

  Na Slovensku nie je takmer žiaden stabilný obdobný portál a tak budete musieť využiť služby vyššie uvedených, prípadne šťastie môžete skúsiť aj na českom HitHit.com.

  Podnikateľské úvery od banky

  Neviete ako na crowdfunding, prípadne nechcete viac čakať a štátna podpora spoločne s peniazmi od rodiny stále nestačí? Aj to sa môže stať. Práve až v tomto bode, kedy je finančná čiastka „vyzbieraná“ od známych či štátu nepostačujúca, je pôžička pre podnikateľov od banky riešením. Na úvod však zdôrazňujeme, že úver pre podnikateľov nie je typickým zdrojom financovania začínajúceho podnikateľa.

  Prečo? Jednoducho na starej omieľanej štatistike, 7 z 10 podnikateľov skončí do 5 rokov, niečo pravdy asi bude. Banky preto potrebujú vidieť čierne na bielom, že vaše podnikanie sa uberá dlhodobo správnym smerom. Nezaobídete sa teda bez finančných výkazov za minimálne 2 roky podnikania. Začínajúci podnikateľ nemá šancu. Na druhú stranu však možno v prípade úspešného podnikania napumpovať cashflow vďaka bankám ešte viac.

  Zaujímavé úvery pre podnikateľov poskytuje:

  • Tatra banka – BusinessÚver Expres vo výške od 3 500 € až do 135 000 €.
  • VÚB banka – Profi úver vo výške od 3 000 € až do 170 000 €.

  Viac informácii nájdete aj v článku zameranom na bankové podnikateľské úvery.

  Pôžičky pre podnikateľov od nebankoviek

  Samozrejme, peniaze na podnikanie získate jednoduchšie z nebankovky ako z banky. Platí to tak aj v bežnom živote. V tomto prípade taktiež musíte očakávať, že si nebanková spoločnosť bude chcieť overiť vaše podnikateľské skúsenosti v podobe daňového priznania a finančných výkazov.

  Výhodou môže byť, ak začínate podnikať v čase, kedy ste ešte zamestnaný na trvalý pracovný pomer. Tým pádom máte stále veľmi vysokú bonitu a vášmu podnikaniu to môže výrazne pomôcť. A kto vlastne z nebankového sektora poskytuje pôžičky pre podnikateľov? Takmer každý, no my si dovolíme zvýrazniť, najmä ponuky spoločnosti Cetelem a Profi Credit.

  Cetelem pôžička pre podnikateľov s výhodným úrokom od 9,9 % prináša možnosť získať 2 000 € až do 25 000 € pri dobe splatnosti 6 – 120 mesiacov. Nemenej zaujímavá je aj PROFI pôžička pre začínajúcich podnikateľov od nebankovej spoločnosti Profi Credit. Začínajúci podnikateľ prostredníctvom nej môže získať 1 000 až 4 000 € na max. obdobie 48 mesiacov.

  Pre podrobnejšie informácie o podnikateľských úveroch v roku 2015 vám odporúčame článok, ktorý priniesol finančný portál Pozicka.sr.

  Obchodný úver

  Poslednou výhodnou možnosťou ako financovať svoje podnikateľské začiatky je tzv. obchodný úver. Možno ste toto slovné spojenie ešte nepočuli, no jeho podstata vám bude určite známa.

  Pre svoj nový obchod jednoducho nakúpite zariadenie a tovar od svojho dodávateľa „na faktúru“ s tým, že mu nezaplatíte okamžite, ale až po dohodnutej dobe. Ak sa dokážete dohodnúť s dodávateľom/výrobcom na rozumnej dĺžke tohto obdobia, tak máte spolovice vyhrané. Následne vám stačí získať zákazníkov a z ich platieb následne uhradiť produkty.

  Jedinou nevýhodou je, že pre získanie obchodného úveru musíte mať dobrú vyjednávaciu silu. Pri začínajúcich podnikateľoch to môže byť síce problém, no ak máte preukázateľné skúsenosti alebo dobrý nápad, tak sa dá dospieť k dohode prínosnej pre obe strany.

  Neunáhlite sa a dôkladne porovnávajte

  Autor celosvetových finančných bestsellerov R. Kiyosaki v nejednej svojej knihe uvádza: „Existuje zlý a dobrý dlh.“ My musíme len súhlasiť. Nepožičiavajte si peniaze na podnikanie, ak chcete len nové auto alebo nový kancelársky nábytok. Na to si peniaze požičiavať nepotrebujete. Tie by ste si mali svojou činnosťou zarobiť a financie si požičať naozaj len v prípade, že stojíte pred existenčnou otázkou vášho podnikania.

  Taktiež nerobte unáhlené rozhodnutia z minúty na minútu. Nie ste na Wall Street a tak si môžete dovoliť pokojne sa rozhodnúť. Neodštartujte svoje podnikanie hneď v úvode chybou, ktorá môže priviesť časom vaše podnikanie na dno.

  Pôžičky a úvery pre podnikateľov najprv medzi sebou starostlivo porovnávajte. Využiť na to môžete napríklad webovú stránku Pôžička.sr, známy slovenský „finančný porovnávač“, na ktorom môžete taktiež zdokonaľovať svoju finančnú gramotnosť prostredníctvom magazínu o úveroch.

  Na záver vám prajeme veľa šťastia pri zháňaní počiatočného kapitálu a zároveň aj úspešné rozhodnutia, ktoré vám ho pomôžu zveľadiť.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články