Viac

    Akú transakčnú rýchlosť ponúkajú najpopulárnejšie kryptomeny?

    Vývoj finančného systému smerom k adopcii blockchain technológie a kryptomien vo všeobecnosti súvisí s vnímanými nedostatkami v súčasnom platobnom systéme.

    Konvenčné transakcie na ktoré sme zvyknutí trpia potenciálne dlhými čakacími časmi súvisiacimi s overovaním transakcie.

    Navyše vysoké transakčné poplatky, ktoré si banky vyberajú za to, že pôsobia ako sprostredkovatelia transakcie, zbytočne zaťažujú spotrebiteľov.

    Blockchain sa snaží tieto problémy riešiť. V tomto článku Vám priblížime transakčné rýchlosti najpopulárnejších kryptomien.

    Vývoj finančného systému smerom k adopcii blockchain technológie a kryptomien vo všeobecnosti súvisí s vnímanými nedostatkami v súčasnom platobnom systéme.

    Blockchain transakcie sa overujú 24 hodín denne, sedem dní v týždni, bez nutnosti využitia sprostredkovateľov (čo znižuje poplatky) a niektoré trvajú len niekoľko sekúnd.

    A to pochopiteľne aj v prípade, že sa jedná o cezhraničné prevody. Pre porovnanie, klasické bankové cezhraničné prevody bežne trvajú tri až päť dní a poplatky tvoria nezanedbateľnú čiastku, často rádovo v percentách z celkovej posielanej sumy.

    Blockchain môže transformovať finančný systém

    Hlavným faktorom pre širokú implementáciu blockchain technológie v budúcnosti je jej schopnosť vyrovnať sa, ale hlavne prekonať dnešné siete.

    Pokiaľ nebude blockchain schopný prekonať zabehnuté platobné siete, táto technológia nebude mať šancu transformovať súčasný finančný systém.

    V našom článku Vám priblížime transakčné rýchlosti šiestich najväčších kryptomien podľa trhovej kapitalizácie v porovnaní s dnešnými gigantmi na poli platobných služieb.

    Platobné siete s najrýchlejšími transakciami:

    1. Visa: 24,000 transakcií za sekundu
    2. Ripple: 1,500 transakcií za sekundu
    3. PayPal: 193 transakcií za sekundu
    4. Bitcoin Cash: 60 transakcií za sekundu
    5. Litecoin: 56 transakcií za sekundu
    6. Dash: 48 transakcií za sekundu
    7. Ethereum: 20 transakcií za sekundu
    8. Bitcoin: 7 transakcií za sekundu

    Poznámka: VISA a PayPal nie sú kryptomeny, avšak kedže sú najpopulárnejšie transakčné služby, uviedli sme ich do tabuľky pre porovnanie. Pri výbere kryptomien sme zohľadňovali aj ich dopad na trh a ich trhovú kapitalizáciu.

    Visa

    Prvá vec, čo Vás možno zarazí je fakt, ako popredu je VISA s transakčnou rýchlosťou oproti kryptomenám.

    Je nutné však poznamenať, že VISA je na trhu už skoro 60 rokov a umiestneniu na prvej priečke predchádzali desaťročia nákladného výskumu, optimalizácie, postupnej modernizácie sietí a spracovania platieb.

    Vďaka týmto faktorom si VISA prvenstvo na trhu najbližšiu dobu určite udrží. Avšak VISA si dobre uvedomuje potenciál blockchain technológie vo finančnom priestore a preto do tejto oblasti sama investuje.

    Ripple

    Ripple je momentálne najrýchlejší platobný blockchain protokol (nejedná sa o kryptomenu v pravom slova zmysle).

    So schopnosťou spracovať 1,500 transakcií za sekundu, Ripple je viac než 6x rýchlejší ako PayPal a až 25x rýchlejší ako Bitcoin Cash.

    Čo je najdôležitejšie, poplatky za transakcie predstavujú len zlomok centov, čo môže byť v závislosti od odosielateľa a príjemcu finančných prostriedkov oveľa atraktívnejšie ako PayPal. Ripple ako projekt mal od svojho vzniku jasnú víziu a cieľ: rýchle a lacné transakcie.

    Bitcoin Cash

    Bitcoin Cash bol vytvorený ako odpoveď na dlhoročnú diskusiu vrámci Bitcoin komunity o najlepší spôsob rozširovania a škálovania BTC. BCH (dočasne) vyriešil problém so škálovaním zväčšením bloku.

    Zatiaľ čo hraničná veľkosť bloku Bitcoinu je 1 MB (čo umožňuje približne 250 000 transakcií denne), Bitcoin Cash zvýšil limit na 8 MB, čo umožňuje spracovanie viac ako dvoch miliónov transakcií za deň.

    Litecoin

    Litecoin (LTC) patrí medzi kryptomenové stálice. Litecoin je založený na rovnakom otvorenom zdrojovom kóde ako Bitcoin, s niekoľkými pozoruhodnými rozdielmi.

    Vytvorený inžinierom Charlie Lee, Litecoin sleduje od začiatku vzniku jeden cieľ: stať sa spoľahlivou kryptomenou s rýchlymi transakciami (Lite po anglický znamená ľahký).

    Hlavný rozdiel medzi BTC a LTC spočíva v ich transakčných rýchlostiach. LTC vytvára bloky štyrikrát rýchlejšie ako BTC. Navyše môže potvrdiť legitímnosť transakcií oveľa rýchlejšie a spracovať omnoho vyšší počet transakcií.

    Dash

    Dash je kryptomena, ktorá spája anonymitu a súkromie s rýchlymi lacnými transakciami.

    Pôvodne nazývaný Darkcoin, Dash je derivovaný zo základného kódu BTC, avšak s pridaním nových funkcií, ktoré vyriešili mnoho problémov, ktoré BTC momentálne trápia.

    Dash ponúka službu InstantSend, ktorá dovoľuje takmer okamžité transakcie a PrivateSend, ktorá maskuje tok financií, čím bráni priamemu vysledovaniu transakcie.

    Ethereum

    Etherum, ako druhá najsilnejšia kryptomena, si právom zaslúži miesto v našom rebríčku. Ethereum sa vyznačuje krátkym časom vytvárania nových blokov, a to 14 až 15 sekúnd.

    Pôvodne rýchla blockchain sieť, momentálne sa Ethereum stal obeťou vlastnej popularity. Prílev nových používateľov predstavuje silný nápor na ETH sieť, ktorý bol najviac citeľný počas fenoménu CryptoKitties, keď potvrdenie transakcie trvalo aj niekoľko hodín.

    Našťastie si vývojári Ethereum uvedomujú nedostatky a na škálovateľnosti poctivo pracujú

    Bitcoin

    Bitcoin ako najpopulárnejšia a najsilnejšia kryptomena, v našom rebríčku nemôže chýbať. Rovnako ako Ethereum, aj Bitcoin sa stal obeťou svojej popularity, avšak so závažnejšími dôsledkami.

    Škálovanie BTC je dlhodobý problém, ktorý je tak závažný, že vyústil v niekoľko hard forkov (ako napríklad Bitcoin Cash) a v rozdelenie BTC komunity.

    Nový blok o veľkosti 1 MB je generovaný každých 10 minút. Pôvodne bola táto rýchlosť generovania dostatočná, no s prílevom nových používateľov sa BTC sieť výrazne spomalila.

    Potvrdenie transakcie trvá v niektorých prípadoch desiatky hodín a navyše sú transakcie zaťažované vysokými poplatkami pohybujúcimi sa rádovo v desiatkach dolárov.

    BTC vývojári však usilovne pracujú aktualizácii Lightning Network, od ktorej si sľubujú vyriešenie problému so škálovaním a návrat dominantného postavenia medzi kryptomenami, ktoré táto prvá kryptomena postupne stráca.

    Záver

    Objavenie blockchain technológie však nie je zárukou jej úspechu. Jedna z najväčších obáv sa točí okolo toho, ako budú blockchain siete fungovať, keď sa dostanú do plnej ostrej prevádzky.

    Bitcoin a Ethereum sú podstatne pomalšie ako PayPal či Visa aj napriek tomu, že sú populárnou destináciou pre používateľov kryptomien, technologických nadšencov alebo investorov.

    Áno, Ripple ponúka v súčasnosti podstatne rýchlejšiu sieť, no stále nevieme, čo sa stane, ak získa niekoľko veľkých klientov v bankovom sektore a spustí ostrú prevádzku v reálnom svete.

    Napriek tomu, že blockchain je úžasne perspektívna technológia, stále je len na začiatku svojej cesty a zatiaľ držať krok s tradičnými platobnými sieťami nedokáže.

    Treba mať ale na pamäti, že konvenčné platobné siete boli vyvíjané celé dekády. Blockchain je tu len od roku 2009 avšak odvtedy sa na jeho vývoji urobil obrovský kus práce. Potenciál a technológia tu je, uvidíme čo prinesie budúcnosť.


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články