today-is-a-good-day
Viac

    Bankrot v roku 1987 – Bol by znovu taký katastrofálny?

    Ako dobre poznáte bankrot v roku 1987? Viete čo mu predchádzalo? Poznáte jeho dopady na ekonomiku? Čo sa z histórie môžme naučiť a ako ju vnímať? Čítajte ďalej!

    Ako dobre poznáte bankrot v roku 1987? Viete čo mu predchádzalo? Poznáte jeho dopady na ekonomiku? Čo sa z histórie môžme naučiť a ako ju vnímať? Čítajte ďalej!

    Mnoho okolitých, nepredvídateľných situácii stavia budúcich investorov do pozície čakateľa. Ak sa niekoho z nich spýtate, či chce svoje financie investovať bezpečne, odpoveď je jasné slovíčko ÁNO.

    Avšak ak už má k prekladaniu peňazí konečne dôjsť, objavujú sa u majiteľov investícii čoraz väčšie pochybnosti. Až také obrovské, že to väčšina z nich po rýchlom zvážení nakoniec aj vzdáva.

    Finančníci, ktorí sa venujú oblasti biznisu vedia, že aj jasne čitateľný, zaväzujúci sa podpis na zmluve, namiesto garantovanej istoty prináša skôr len väčší strach.

    Prečo? Pretože neustále nárasty a prudké poklesy akcii, nútia majiteľov financií myslieť si, že čoskoro budú finančné trhy preťažené a dôjde k obrovskej strate.

    Presne takej, aká sa do histórie zapísala v októbri roku 1987.

    Náhodná prochádzka po Wall Street
    kniha Náhodná procházka po Wall Street

    Čierny pondelok

    Prvá finančná kríza známa aj pod menom Čierny pondelok si zaslúžila aj pomenovanie najväčší burzový krach 20. storočia. Počas nej došlo na akciovom trhu len v priebehu niekoľkých hodín k totálnemu kolapsu po celom svete. Bankrot nastal v Hongkongu kde sa neskôr rozšíril aj do Austrálie, Španielska, Veľkej Británie, Spojených štátov a Kanady.

    Čierny pondelok bol jednoznačne tým dňom, ktorý poznačil psychiku všetkých investorov a obchodníkov, ktorí sa v tom čase na chode financií podieľali. Ešte do dnes pretrváva v mysliach ľudí ako dostatočná výstraha.

    A možno by sa na to aj dávno zabudlo, avšak okolitý svet nám túto tragédiu neustále pripomína. Kedy? Práve vtedy, keď vidíme galantných mužov v luxusných, čiernych oblekoch. Vtedy sa v nás zjaví akési automatické varovanie. Že aj vlastníci čiernych kufríkov plne naplnených peniazmi, môžu prísť o všetko svoje bohatstvo len za jediný deň.

    Možno práve toto je ten pravý dôvod, prečo profesia finančného poradcu v nás vyvoláva silné pochybnosti a nedôveru.

    cenné papiere

    Standard and Poors 500, skrátene S&P 500 je známi ako americký ukazovateľ akcii. Tento index bol založený na trhovom vklade od viac ako 500 obchodných firiem. A práve on bol hlavným indikátorom poklesu akcií o viac ako 20%.

    Avšak Čierny pondelok nebol len akousi neočakávanou finančnou explóziou, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. K tomuto krachu predchádzali už tri, vysoko alarmujúce dni, kedy celkové finančné ,,zásoby“ klesli o viac ako 10 %. Vrátane 5% poklesu, ktorý bol zaznamenaný ešte počas predchádzajúceho piatka. Končený verdikt znie, že v tom období za posledné 4 dni klesli investície o približne 30 %.

    moc bankárov

    Bankrot v roku 1987 a pozitívny uhol pohľadu

    Z toho pozitívnejšieho uhla pohľadu by sa dalo povedať, že spomínaný bankrot bol v konečnom dôsledku pre viaceré trhy prospešný. Na jednej strane boli viacerí business-mani presvedčení, že po tomto dni sa celý finančný systém naplno zrúti.

    Avšak fakty dokazujú, že po 120 % poklese sa finančný trh počas rokov 1987-1992 akosi ustálil. Rekordné zlyhanie z roku 1987 sa od tej doby znížilo len na necelých 14%.

    Vo všeobecnosti celkové výnosy S&P spolu s dividendami tvorili približne 5%. Ale je zaujímavé, že namiesto diskutovania o tom, kto čo v ziskoch reálne získal, sa témy neustále vracajú k bankrotu.

    Psychológovia tvrdia, že sa jedná o prípad takzvanej averzie voči klasickým stratám. Ktorá je krátkodobou príčinou toho, prečo sa diskusie o dlhodobých finančných plusoch akosi vyhýba.

    Zárobky sa aktuálne šplhajú od konca roku 2012 do výšky viac ako 16 %. Dokazuje to aj samotný S&P, ktorý v pomere ceny a zisku preukázal tento rok zisk, zhruba 17 krát.

    Knihy o investovaní

    Riešenie cez Benjamin Graham Financial Network

    Avšak myšlienka toho, že sa akciový trh opäť zrúti je neustále spojená s pocitmi strachu, hrôzy a úzkosťou. Začiatkom tohto roka sa Jason Zweig (investičný poradca na Wall Street) vyjadril, že kedysi navrhol BGFN kanál, ktorý by zrútenie trhu dokázal bezpečne pokryť.

    Podľa jeho názoru, jeden z hlavných kľúčov k ovládaniu vlastných emócii pri investovaní, je zmena negatívneho myslenia na pozitívne. A to tak, že sa dopredu nebudeme zamýšľať, ani strachovať ako by bankrot mohol naše investície ovplyvniť. Pretože práve strach nás brzdí v mnohých prospešných rozhodnutiach a výkonoch.

    Taktiež sa vyjadril, že sa takýchto vážnych scenárov z minulosti, naozaj nemusíme obávať.

    Všetky varovania sú len akýmisi cvičeniami, ktoré nás teoreticky pripravujú na najkatastrofálnejšie podmienky trhu.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články