test
Viac

  Bez vlastnej stratégie sa uspieť nedá

  Trader spraví niekoľko skvelých obchodov. Účet rastie a rovnako aj jeho ego. V tom príde séria neúspešných obchodov a namiesto toho, aby sa držal stratégie prichádza jeden prešľap za druhým...

  Spraviť profit je jedna vec. Udržať si ho je ale ďaleko obtiažnejšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

  Už so základnými znalosťami a trochou šťastia dokáže aj úplný začiatočník zhodnotiť svoj účet o niekoľko desiatok percent. Prečo je teda také obtiažne obchodovať ziskovo ? Ako je možné, že približne 95 % traderov nedokáže na konci mesiaca zarobiť ani na svoje náklady?

  Trader spraví niekoľko skvelých obchodov. Účet rastie a rovnako aj jeho ego. V tom príde séria neúspešných obchodov a namiesto toho, aby sa držal stratégie prichádza jeden prešľap za druhým.

  Impulzívne otváranie obchodov, neprimerane veľké pozície, alebo posúvanie stop lossov. Všetky tieto “skraty” majú rovnaký výsledok. Vymazanie ziskov a často aj celého obchodného účtu.

  Držať sa stratégie je občas obtiažne. Keď trader ale žiadnu konkrétnu stratégiu nemá, tak je to vyslovene nemožné. Je až zarážajúce, ako často stretávam traderov, ktorí obchodujú čiastočne, alebo úplne bez konkrétnej stratégie.

  Čo iné sa dá očakávať, ako neúspech? Finančné trhy sú emocionálne a logiku by sme tam hľadali len obtiažne. V takomto prostredí sa nedá existovať bez predom stanovených pravidiel.

  • ako sa pripravím na obchod?
  • kedy vstúpim do obchodu?
  • ako budem postupovať keď ide obchod proti mne?
  • kedy z obchodu vystúpim?
  • čo spravím po uzavretí obchodu?

  Toto sú len niektoré otázky, ktoré musia byť zodpovedané v obchodnom systéme. Bez stanovených pravidiel je trading len hazardom.

  Ak zlyháte v plánovaní, tak plánujete zlyhanie

  To, že stratégia je jedným so základných stavebných kameňov úspešného tradingu ste už určite počuli nespočetne krát. Verím tomu, že väčšina z vás doteraz nevenovala čas jej vytvoreniu. Ako to viem? Sám som si tým musel prejsť.

  Od prvých pokusov, cez hľadanie na internete až po pochopenie, že obchodná stratégia nie je niečo, čo sa raz napíše a zarámuje. Každý si tým musí prejsť sám. Na začiatok postačí vytvoriť si akúsi kostru priebehu jedného obchodu.

  Ako budú prichádzať nové poznatky a skúsenosti z obchodovania, tak sa bude na túto kostru nabaľovať.Časom sa z tohto dokumentu stane ucelený obchodný systém, ktorý bude obrazom samotného tradera.

  Z tohoto dôvodu je zbytočné preberať obchodné stratégie niekoho iného. Jednoducho to nezodpovedá vašej osobnosti a nebude to dlhodobo fungovať.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články