Viac

    Celosvetová vojna proti hotovosti

    ,,Hotovosť je pre kriminálnikov, treba zrušiť veľké bankovky," ozýva sa už aj z Austrálie. A maximálne limity na držanie hotovosti platia už aj na Slovensku...

    Kým na Slovensku niektorí žijú v dobe kešu, inde prebieha útok na hotovosť. V USA sa diskutuje o zrušení stodolárovky, Európska centrálna banka zrušila produkciu päťstovky.

    ,,Hotovosť je pre kriminálnikov, treba zrušiť veľké bankovky,” ozýva sa už aj z Austrálie. A maximálne limity na držanie hotovosti platia už aj na Slovensku. No zatiaľ najdrsnejší útok zažila India.

    Štátny peňažný monopol tam zrušil zo dňa na deň platnosť 86 percent hodnoty existujúcej hotovosti.Staré bankovky 500 a 1 000 rupií (sedem, respektíve 14 eur) tam nahradí nová päťstovka a nová dvetisícka. Na výmenu nechali ľuďom niekoľko týždňov.

    Do konca novembra bolo možné staré bankovky v obmedzených objemoch (cca 55 eur) zameniť na pošte, s preukazom totožnosti a preukázaním pôvodu peňazí ich možno do konca decembra uložiť v banke. Hotovosť, ktorej príjem nebudú vedieť ľudia zdokladovať, bude predmetom až takmer 50-percentného zdanenia.

    V ekonomike, kde prebieha 97 percent transakcií v hotovosti, kde polovica ľudí nemá účet v banke a štvrtina populácie nemá oficiálnu identitu, to znamená zemetrasenie. Predaje áut, nehnuteľností a iných statkov sa zmrazili a ľudia namiesto práce vystávajú pred bankami. Čierny trh ožil, končiace bankovky sa predávajú s 30- a viacpercentným diskontom.

    ,Demonetizácia bola údajne zavedená na boj proti korupcii, financovaniu terorizmu a inflácii. Bola však zle navrhnutá, ignorovala trhové zákony a pravdepodobne zlyhá. Zatiaľ má katastrofické dopady na strednú vrstvu a chudobných. Demonetizácia postihuje najmä ľudí, ktorých necieľovalapíše v New York Times bývalý hlavný ekonomický poradca indickej vlády Kaushik Basu.

    Mnoho ľudí, ktorí majú legálne príjmy, časom vybuduje veľké úspory hotovosti. Relatívne chudobné ženy ju napríklad ukrývajú pred manželmi, aby našetrili pre deti a domácnosť. Títo malí škrečkovia sa teraz boja výsluchu v súvislosti s pôvodom ich peňazí – sú zvyknutí na obťažovanie výbercami daní – a preto sa niektorí rozhodnú časť svojich úspor obetovať

    Mafián však nakúpi stádo bielych koní, na ktorých účty spraví v banke vklady…

    Finančný systém takmer skolaboval, európska ekonomika stagnuje, európske banky sú stále plné zlých úverov. A napriek tomu, že oficiálne žijeme ekonomické ,,dobré časy”, nevedia krajiny vyrovnať rozpočty, takže ďalej navyšujú už aj tak gigantické dlhy.

    Jedným z posledných únikov ľudí je práve hotovosť. Ale to je aj hlavný dôvod, prečo sa proti nej začala globálna vojna. Monopol nestačí, štát chce mať nad peniazmi totálnu kontrolu.

    Tomu, prečo Indovia obľubujú zlato, sa už dnes čuduje menej ekonómov. Okrem zlata je v Indii v posledných týždňoch hitom aj bitcoin. Objem transakcií v tejto digitálnej mene dosiahol rekord.

    Venezuelčania za bitcoin nakupujú potraviny z USA, Číňania vyvážajú z krajiny úspory, Cyperčania a Gréci mohli vďaka kryptomene ďalej slobodne používať svoje úspory. Naučte sa používať kryptomeny ešte predtým, než ich budeme skutočne potrebovať aj tu.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    • Autor: Juraj Karpiš
    • Zdroj: www.iness.sk
    • Zdroj titulného obrázku: pixabay.com
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články