asd
Viac

  Čaká vás prvý deň v práci? Takto ho zvládnete

  Možno to poznáte. Blíži sa termín nástupu do novej práce a čím je to bližšie, tým väčšia nervozita a nepokoj vás chytá. Snažíte sa zaspať, uvoľniť sa, no nejde to. Sledujete budík, ktorý ste si nastavili na niekoľkokrát, aby ste nazaspali a neprišli neskoro. Prehrávate si v hlave, čo všetko poviete, ako sa budete správať, ako reagovať a dúfate, že vás príjmu medzi seba.

  Je ťažké prísť do nového prostredia, komunikovať s novými ľuďmi, zoznamovať sa, prijať nové podmienky a systém a popri tom sa neznemožniť. V mnohých firmách majú zavedený tzv. skúšobný deň, kedy si môžete prísť na pár hodín vyskúšať ako to u nich chodí, akí ľudia tam pracujú a čo tam vlastne budete počas pracovnej doby robiť. To znie celkom fajn.

  Tu je pár tipov, ako si prvý deň v práci nepokaziť

  • Dajte si pozor na čas, nastavte si aj niekoľko budíkov a radšej príďte 15 minút skôr. Naplánujte si preto svoje ranné rituály aj cestu do práce, aby vás neprekvapila zápcha, nefungujúci výťah či netečúca voda.
  • Starostlivo si pripravte oblečenie, skontrolujte či je čisté, nepokrčené a nezíva v ňom diera. Výber oblečenia prispôsobte pracovnému zaradeniu, no nepreháňajte to s plánom zaujať prílišnou formálnosťou. Zistite si dopredu, ako sa obliekajú ostatní zamestnanci a či sa v práci vyžaduje dress code. Pozor na minisukne, veľké výstrihy či nevhodné nápisy na tričkách.
  • Nezabúdajte, že ste nováčik, takže by sa od vás nemalo očakávať, že budete všetko vedieť. Musíte sa v práci zorientovať a zistiť, čo sa kde nachádza. Áno, aj toaleta. Nebojte sa pýtať. Vytvoríte tak dojem, že vás práca naozaj zaujíma. A každý nejako začínal. S otázkami to však nepreháňajte a nechoďte do najmenších detailov.
  • Nech máte za sebou akúkoľvek pracovnú minulosť, nikdy neohovárajte predošlého zamestnávateľa, ani bývalých kolegov a už vôbec nie pred vedením. Nesťažujte sa na predošlú prácu. Pripravte sa na to, že sa vás noví kolegovia budú vypytovať. Predstavte sa a pripravte si o sebe krátku úvodnú reč. Nikdy nič nepokazíte humorom, no všetko s mierou. A v prvé dni sa vyhnite vtipkovaniu na účet nových kolegov.
  • Neodporúčame prehnané vtieranie sa do priazne nadriadených. Nemusí to byť príjemné ani im a bude to podozrivé kolektívu. Podlizovačov nikto nemá rád. Taktiež zo seba nerobte vševedov, nechajte si svoj názor na neskôr, vypočujte si ostatných, nechajte si poradiť. Je ťažké zbaviť sa nálepky chválenkára, samozvaného radcu a vševeda.
  • Ak chcete zapôsobiť, prineste kolegom sladkosť alebo dobrú kávu. Pomôže vám to odbúrať stres a komunikačné bariéry. Taktiež neodmietnite pozvanie na obed s kolegami. Je to príležitosť lepšie ich spoznať a stávať sa súčasťou kolektívu. Určite ocenia, ak budete sami sebou.

  Na záver dodáme, že nie je veľmi vhodné v prvý deň priniesť na zoznámenie sa s kolegami fľašu alkoholu. Nechcete, aby vás mali za alkoholika alebo aby vás pri tom vymákol nadriadený. To platí aj o bujarej oslave neskoro do noci, keď ráno vstávate prvýkrát do práce. Ono to totiž na človeku vždy vidieť. A aj ho tak cítiť. Taktiež pozor na zašívanie sa a vyzvedanie od kolegov, ako si čo najviac uľahčiť prácu a ako sa najlepšie uliať, napríklad pri pauze na cigaretu alebo na toalete.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články