asd
Viac

  Čarodejníci zo zeme klamstiev II. Bernard Madoff

  Šikovnosť, talent a obratnosť je možné využiť na niečo dobré a prospešné, alebo na bezohľadnosť a sebeckosť, v ktorej sú obsiahnuté klamstvá, podvody, špekulácie. Buď je človek pre spoločnosť a iných ľudí prínosom, alebo ničiteľom ich snov, nádejí, živobytia.

  Jedným z ľudí, ktorí svoju šikovnosť a obchodného ducha využili na tú temnejšiu stránku, je Bernard Madoff.

  Bernard Lawrence Madoff sa narodil 29. apríla 1938 v Queense, do židovskej rodiny s koreňmi v Poľsku, Rumunsku a Rakúsku. Bol americkým investičným bankárom a jedným zo zakladateľov a na čas aj predsedom burzy NASDAQ. Zároveň však aj páchateľom najväčšej sprenevery v dejinách USA.

  Bernie vyštudoval v roku 1960 politické vedy na Hofstrovej univerzite v New Yorku a začal podnikať. Hneď po skončení školy založil firmu Bernard L. Madoff Investment Securities, v ktorej bol až do decembra 2008 predsedom. Mal rešpekt a uznanie ako jeden z najväčších obchodníkov na Wall Street. Bol považovaný za poprednú osobnosť židovskej filantropie. Čo by človeku s takou reputáciou mohlo chýbať? Prečo riskovať investičný škandál?

  /wikipedia.org/

  Bernieho totiž v roku 2008 zatkla FBI a obvinila ho z rozsiahleho podvodu. Podľa federálov boli riadené hedgeové fondy založené na Ponziho schéme. Madoff lákal klientov na veľké výnosy, no tie nevyplácal z výnosov, ale z vkladov ďalších investorov. Bernie sa k týmto skutkom priznal. Zasiahnuté boli aj veľké spoločnosti ako BNP Paribas, Societé Générale či Santander. Keď klienti chceli svojich 7 miliárd dolárov, pyramída sa zrútila.

  Na tento podvod upozornili jeho synovia Andrew a Mark, ktorý následne spáchal samovraždu. Prvý súd prebehol 10. marca 2009 a Berniemu za spreneveru 50 miliárd dolárov hrozilo 20 rokov za mrežami. Okrem iného tento proces odhalil slabiny v regulačnom systéme amerických finančných trhov, pretože komisia pre burzu a cenné papiere napriek upozorneniam nič závadného nenašla.

  12. marca 2009 sa Madoff priznal k všetkým 11 bodom obvinenia. V tejto kauze bolo popri ňom obvinených ďalších 14 osôb. Za spreneveru asi 65 miliárd dolárov žiadala prokuratúra pre Madoffa trest 150 rokov väzenia a  pokutu 170 miliárd dolárov. Rozsudok bol vynesený 29. júna 2009.

  Rok po uväznení sa vraj Madoff v base spriatelil s Carminem Persicem zo sícílskej mafie Cosa Nostra, odsúdeným na doživotie. 14. apríla 2021 Bernie Madoff pri výkone trestu umrel prirodzenou smrťou.

  V roku 2017 vyšiel film Čarodej zo zeme lží, v ktorom si Bernieho Madoffa zahral Robert De tyNiro. Film ponúka pohľad na zákulisie Bernieho pyramídovej hry a následky, ktoré spôsobila. Či už šlo o obete, alebo o Madoffovu rodinu.

  https://www.csfd.cz/film/67243-carodej-ze-zeme-lzi/prehled/

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články