Viac

  Čo si na nás do konca roka pripravili centrálne banky

  Dostali sme sa do poslednej tretiny roku 2017. Po kadejakých ťažkostiach na trhoch, krátkodobých poklesoch ale aj prekvapujúcich momentoch to aktuálne vyzerá tak, že všetko ide ako má.

  Dostali sme sa do poslednej tretiny roku 2017. Po kadejakých ťažkostiach na trhoch, krátkodobých poklesoch ale aj prekvapujúcich momentoch to aktuálne vyzerá tak, že všetko ide ako má.

  Medzinárodný menový fond vydal očakávanú hodnotu celosvetového hospodárskeho rastu na budúci rok. Ekonomika by podľa MMF mohla rásť 3,5 % tempom, čo je síce stále pod predkrízovými úrovňami, ale nie je to zlé číslo.

  Výsledková sezóna a ekonomické dáta by na optimizme mohli ešte pridávať. Pozrime sa, čo môžeme do konca roka očakávať od hlavných centrálnych bánk vo svete.

  FED

  Americká centrálna banka už dva krát počas tohto roka zvýšila úrokové sadzby. Všetko bolo veľmi dobre odkomunikované a tak trhy nepocítili žiadne otrasy.

  Všeobecne sa očakáva, že do konca roka ešte príde k jednému zvýšeniu. Všetko bude závisieť od údajov o stave nezamestnanosti a inflácie, ktoré budú zverejňované v najbližších týždňoch.

  ECB

  Európska centrálna banka vo štvrtok na svojom zasadnutí ponechala úrokové sadzby na doterajšej hladine. Tie sú na nule už dlhých 17 mesiacov. Zdá sa však, že ekonomike sa darí dobre.

  Jedným z dôkazov je aj výrazný nárast eura za posledné týždne, ktoré sa už prehuplo cez hranicu 1,2 EUR/USD. Niekedy sa však musia aj v ECB rozhýbať. Nulové sadzby sa nedajú udržiavať večne. Obzvlášť keď všetci naokolo ich už pomaly ale isto zvyšujú.

  Bank of England

  Vo Veľkej Británii stále neúspešne bojujú s nízkou infláciou. Tá zostáva stále pod želanou úrovňou 2 percent.

  Aj prípadné zvýšenie úrokových sadzieb o štvrtinu percentuálneho bodu by stále bolo dostatočne expanzívne a Veľká Británia by sa nemusela báť, že tým nejako ohrozí export a zamestnanosť.

  Bank of Canada

  Kanadská centrálna banka tento týždeň zvýšila úrokové sadzby prvýkrát po 7 rokoch. Trh zvýšenie očakával, ale následná reakcia kanadského doláru bola viac než prudká. Ak sa nič nepredvídateľné do konca roka nestane, určite existuje priestor aj na ďalšie zvýšenia ešte v tomto roku.

  Čo si na nás do konca roka pripravili centrálne banky

  Bank of Japan

  V Japonsku je to už tradične celé naopak. Inflácia v nedohľadne a tak ani žiadne uťahovanie menovej politiky neprichádza do úvahy. Inflácia je aktuálne na 1,1 %, čo je ďaleko pod dvojpercentným inflačným cieľom.

  Vidíme, že do konca roka nás čaká ešte pravdepodobne viacero zaujímavých udalostí. Dôležité však budú najmä ekonomické údaje, ktoré budú zverejňované priebežne.

  Aj podľa nich sa bude dať celkom spoľahlivo určiť, či sa ešte nejakých zvýšení úrokových sadzieb dočkáme, alebo nie.


  • autor článku: Ing. Marek Šimo
  • zdroj: ako-investovat.sk
  • zdroj titulného obrázku: pixabay
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články