Viac

    Delegovanie úloh

    Delegovanie úloh v tíme

    Správny líder, vodca alebo šéf skupiny či akéhokoľvek tímu či firmy, by sa mal naučiť 3 základne veci pri rozdávaní úloh. Hovoríme tomu delegovanie.

    Pre niekoho sa to môže zdať ako buzerácia, ale musíme si uvedomiť, že ak chceme priviesť svoj tím alebo skupinu k úspechu tak je to veľmi potrebné. Nikto nedosiahol úspech ak v ich firme vládla anarchia a každý si mohol robiť čo chcel.

    Ak poviem svojmu zamestnancovi, že chcem aby zabezpečil vŕtačky z robshop, tak to znamená, že to od inej firmy nechcem. Samozrejme aj ja sám som za filozofiu, ktorá sa nazýva sloboda v práci, ale aj tam sú dané isté pravidlá, ktoré treba dodržiavať.

    Jednoducho slobodu v práci je možné aplikovať, ale musia tam byt splnené takisto tieto tri podmienky.

    1. Čo má urobiť

    Je to prvá a najdôležitejšia vec, ktorú treba jasne zadefinovať každému svojmu zamestnancovi či pracovníkovi v tíme. Je tu dôležité jasne mu zadefinovať úplný zmysel úlohy, ktorý mu zverujete.

    Nestačí mu povedať o tej úlohe iba niečo okrajovo, lebo vy si poviete, veď on to isto pochopí. Treba mu jasne povedať, že si želáte aby pracovná plošina bola veľká 10×10 metrov.

    Žiadne vety typu: urob to od oka, tak aby to tam pasovalo a zmestilo sa tam to a to.

    Potom sa stane, že sa zle pochopíte a na druhý deň výsledok práce bude zlý. A zbytočne tým strácate čas. A ak máte firmu tak viete, že pre ňu sú čas peniaze.

    Treba mu jasne povedať čo od zverenej úlohy očakávate.

    2. Dokedy to má urobiť

    Ak ste zadali úlohy svojim ľuďom, tak im dajte jasné a zároveň reálne termíny na ich splnenie. Nestačí povedať, že má to čas do konca týždňa alebo mesiaca.

    Treba hneď po zadaní úlohy povedať človeku, že na dokončenie úlohy má presne stanovený dátum alebo čas. Samozrejme musíme sa naučiť dávať ľuďom aj reálne termíny, aby daná práca bola odvedená zároveň kvalitne a nie odflaknutá, lebo človek sa tomu venoval noc pred koncom týždňa.

    Príklad: Do stredy potrebujeme do firmy doviezť počítacie váhy. Tak teda poviem svojmu zamestnancovi. Peter, chcem, aby si do stredy 26. 10 zabezpečil počítacie váhy inak budeme mať problém. Spolieham sa na Teba.

    Stanovenia termínov samozrejme záleží od toho v akej oblasti sa vaša spoločnosť či váš tím venujú. Ale vždy je dôležité ľudí upozorniť na to, že dokedy majú danú prácu dokončiť.

    3. Čo sa stane ak to neurobí

    Toto nie je žiadne vyhrážanie sa, ale znovu je potrebné na človeka nadelegovať aj pocit zodpovednosti. Ľudí v tíme treba oboznámiť s následkami, ktoré sa môžu dostaviť ak danú prácu včas nedokončia alebo ju proste urobia nekvalitne a nezodpovedne.

    Pracovný tím si musí uvedomiť, že úspech je založený presne na tom, že všetci spolu na ňom pracujeme. Je to presne ako so stoličkou.

    Ak bude chýbať na stoličke jedna noha, tak si nikdy na ňu nedokážeme sadnúť a pri každom pokuse o sadnutie zažijeme pád. Tak to môže byt aj v tíme.

    Ak tam bude človek, ktorý svoju prácu pravidelne fláka, stavia sa ku nej nezodpovedne, tak to časom môže mať zlé následky. Aj keď je to v súkromí možno váš najlepší priateľ.

    Takže ak niekomu zadáte pracovnú úlohu, oboznámte ho s následkami aké môžu prísť v prípade zle odvedenej práce. Samozrejme tieto veci sa dajú povedať normálnou ľudskou rečou a s citom, takže nie je tu treba žiaden zvýšený tón hlasu.

    Tak vám milí šéfovia, vodcovia, lídri prajem veľa úspechov, múdrych rozhodnutí aj trpezlivosti pri vedení vašich ľudí.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Predchádzajúci článokPo škole sa staňte obchodníkom
    Ďalší článokPodporte projekt VYBAVTO.EU

    Podobné články