test
Viac

  Nevzdala to ani po tom, čo ju odmietlo 12 vydavateľstiev. Dnes jej bestseller pozná celý svet

  Poznajú ju všetci, či už prostredníctvom jej kníh alebo filmov. Autorka kníh o Harry Potterovi je živým dôkazom toho, že človek si môže splniť svoje sny, ak v nich verí a nevzdáva sa...

  Poznajú ju všetci, či už prostredníctvom jej kníh alebo filmov. Autorka kníh o Harry Potterovi je živým dôkazom toho, že človek si môže splniť svoje sny, ak v nich verí a nevzdáva sa.

  J.K. Rowlingová patrí medzi najznámejších spisovateľov na svete a vďaka svojej trpezlivosti a pevnej vôli sa môže pýšiť titulom najvplyvnejšia Britka roku 2010.

  Jej knižná séria sa stala najpredávanejšou knižnou sériou vôbec, ktorej sa predalo už viac ako 400 miliónov kníh a jej majetok sa odhaduje na 500 miliónov libier.

  Joanne Rowlingová sa narodila v malom meste Yate, západne od Londýna. Spolu s jej sestrou a rodičmi viedla usporiadaný život. Už ako malé dieťa sa rada hrala na kúzelníčku a milovala rôzne rozprávky a povery o čarodejníckom svete. V škole si učitelia všimli, že má potenciálny talent v oblasti literatúry.

  Ona sa však tomu nevenovala, aj kvôli radám svojho otca, ktorý jej vždy vravel, aby si našla praktickú prácu. Mama ju však presviedčala, aby počúvala svoje srdce a aby robila to, čo ju baví a napĺňa.

  V jeden deň však jej mama skolabovala a museli ju previezť do nemocnice. Rowlingová dostala prvú ranu od života, keď jej mame diagnostikovali sklerózu a zostala na vozíku.

  Joanne mala v pláne ísť na Oxford. Tam ju však nezobrali, aj keď dosahovala v triede najlepšie výsledky. Nakoniec dala na radu otca a išla študovať jazyky na Exeterskú univerzitu.

  Joanne vystriedala niekoľko zamestnaní, prevažne ako sekretárka. Jej samotní nadriadení na nej videli, že ju práca nebaví a nie je pre ňu. Prvú knihu začala písať v jeden deň na ceste z Manchestru do Londýna. Vo svojej mysli si živo predstavovala rôzne postavy a veci, ktoré videla iba ona s jej rozvinutou fantáziou.

  Odsťahovala sa na sever Portugalska a bývala v jednom byte spolu jej dvoma spolubývajúcimi. Zamestnala sa ako učiteľka angličtiny, avšak ani toto ju vnútorne nenapĺňalo, no nechcela už po toľký krát odísť zo zamestnania.

  Jedného dňa jej zavolal jej otec a oznámil jej správu o matkinej smrti. Rowlingová prežívala ťažké obdobie, ale musela ísť ďalej. Autorka sa v októbri roku 1992 vydala za miestneho novinára, no jej manželstvo nedopadlo dobre. Nakoniec sa s jej dcérou Jessicou rozhodla odsťahovať sa do Edinburgu.

  Nakoľko bola sama s malým dieťaťom, nemohla sa ani zamestnať a tak bola odkázaná na rodinné prídavky. Jej sestra Dianne ju chodila navštevovať.

  Počas jednej návštevy sa jej Rowlingová priznala ako všetkého ľutuje, ako sa hanbí za situáciu, v ktorej sa nachádza. Dianne jej na to všetko povedala len toľko, aby robila to, čo ju baví a čo chce naozaj robiť.

  Rowlingová sa jej rozhodla ako prvej osobe prečítať nedokončenú knihu o Harry Potterovi. Dianne bola presvedčená, že táto kniha má budúcnosť a prinútila ju, aby knihu dokončila. Následne si autorka hľadala agentúru, ktorá by jej knihu vydala a začala s jej predajom.

  Dokopy 12 vydavateľstiev jej knihu odmietlo – neverili, že by práve kniha od neznámej autorky mohla byť bestseller. Trvalo to dlho, ale nakoniec ponuku zobralo jedno malé vydavateľstvo, ktoré spôsobilo šialenstvo trvajúce dodnes.

  Agentúra ju však upozorňovala, že detské knihy nie sú veľmi ziskové. Ju to však neodradilo a bola presvedčená, že jedného dňa uvidí svoju knihu na pultoch v kníhkupectvách.

  J.K. Rowlingová v súčasnosti vydala už v poradí ôsmu knihu z knižnej série. Okrem toho prispieva na rôzne druhy charitatívnych akcií typu: chudoba, slobodné matky a roztrúsená skleróza. Inšpiruje mnohých ľudí k tomu, aby sa nevzdávali a verili si.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Oliver Olejník

  www.stavamesauspesnymi.sk

  Mojim cieľom je ľuďom pomáhať prostredníctvom zdieľania rád, myšlienok a tipov tých najúspešnejších ľudí, ktorých sám sledujem a od ktorých sa sám učím a inšpirujúcich príbehov úspešných ľudí, ktorí zmenili tento svet k lepšiemu.

  Verím, že tieto veci ľuďom dokážu pomôcť naštartovať ich vysnívaný život, pretože všetko začína túžbou niečo dosiahnuť.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články