Pokročilý robotický systém si so sebou nesie aj miniatúrny dron, ktorý môžu v prípade potreby vypustiť a sledovať zábery zhora.

Vozidlo O-R3 je výrobkom singapurskej firmy OTSAW Digital. Dubaj je prvým miestom na svete, kde ho nasadia operačne.

Dubajská polícia chce používať v boji proti zločinu najnovšie technológie. Chceme posilniť naše operácie aj pomocou robotov. Naším cieľom sú bezpečné ulice aj bez početných policajných hliadok

vyhlásil veliteľ dubajskej polície, generálmajor Abdulláh Chalífa Al-Merri.

/data/MediaLibrary/articles/11839/dubaj.jpgZdroj: Telegraph

O-R3 ponúka 360-stupňový prehľad o situácii okolo seba. Už len prítomnosťou na ulici pôsobí preventívne a odstrašujúco. Dokáže sa nabíjať sám, a tak môže hliadkovať nepretržite 24 hodín denne, 7 dní v týždni, celý rok.

Vozidlá budú nasadené najmä v oblastiach vyhľadávaných turistami. Prístup k ich ovládaniu budú mať iba vybraní policajní dôstojníci, ktorí sa k nim dostanú prostredníctvom svojich odtlačkov prstov.

DRONY ZACHRAŇUJÚ ŽIVOT

Od ochrany bezpečnosti je to len krôčik k záchrane životov. V Európe zomrie každoročne 300 000 ľudí na zastavenie srdca, 90 percent z nich zomrie mimo nemocnice. S každou minútou bez oživovania klesá šanca na prežitie o 10 percent.

Klasickým záchrankám môže dlho trvať, kým sa dostanú k pacientovi po ceste. Švédski výskumníci preto prišli s nápadom namontovať defibrilátor na dron a dopraviť ho v urgentnom prípade na miesto vzduchom.

Skúšky ukázali, že dron je štyrikrát rýchlejší ako sanitka. Keď blikajúci dron pristane na mieste, človek, ktorý volal na núdzovú linku, z neho vezme defibrilátor a podľa vizuálnych a zvukových pokynov môže začať pomáhať pacientovi.

Podľa tvorcov projektu je celý proces veľmi jednoduchý a môže zachraňovať život v čase, keď rozhoduje každá sekunda. Teraz dúfajú, že sa ich projekt rozšíri do celého Švédska.

PIZZA ZA ŠTYRI MINÚTY?

V Kalifornii už využívajú automatizáciu aj pri takých činnostiach, ako je pečenie a donáška pizze. A úspora času je poriadna, v priaznivých prípadoch dokážu doručiť čerstvú pizzu už za štyri minúty od objednávky.

Spoločnosť Zuma Pizza v Mountain View využíva robotické ramená už pri príprave. Ľudský kuchár sa postará iba o rozmiestnenie prísad. Kľúč k úspechu je však v donáške. Firma má nákladné autá, ktoré na korbe roboticky pečú pizzu.

Analýza predchádzajúcich objednávok ukázala, aká pizza je v ktorých štvrtiach obľúbená, a tými sú autá zásobené. Nákladné auto zároveň slúži ako centrála v danej štvrti a pizzu z neho doručujú poslíčkovia na skútroch.

Ak si objednáte bežnú pizzu, môžete ju tak mať za spomínané štyri minúty. Inak môže čas donášky trvať aj bežných 45 minút.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?