test
Viac

  ECB sa nikam neponáhľa, no ekonomika eurozóny stagnuje

  Centrálna banka sa nikam neponáhľa a domnieva sa, že inflácia môže v nadchádzajúcich mesiacoch vzrásť aj v dôsledku vyšších cien svetových komodít.

  Od piatkového ECB (21.10.2016) sa nič zásadné neočakávalo. Centrálna banka sa nikam neponáhľa a domnieva sa, že inflácia môže v nadchádzajúcich mesiacoch vzrásť aj v dôsledku vyšších cien svetových komodít.

  Avšak z ekonomickej situácie v eurozóne už toľko radosti neplynie. Rast HDP je totiž stále príliš nízky a v budúcom roku by mohol byť ovplyvnený Brexitom.

  Nové kroky centrálnej banky už v decembri

  Nové kroky centrálnej banky sa však očakávajú už v decembri. Najpravdepodobnejším scenárom je rozšírenie kvantitatívneho uvoľňovania aj za termín po marci 2017, pravdepodobne až do septembra budúceho roka.

  V tejto chvíli nie je dôvod diskutovať o obmedzovaní kvantitatívneho uvoľňovania. Investori si nemyslia, že by centrálna banka mala v dohľadnej dobe znižovať nákup aktív.

  Avšak skutočný problémom centrálnej banky je spojený s nedostatkom aktív, čo znamená, že sa musí uskutočniť rokovanie Rady guvernérov a diskutovať by sa malo o distribúcii nákupov.

  Národné centrálne banky sa budú zmenám brániť

  Je pravdepodobné, že toto politické rokovanie bude trvať pomerne dlhú dobu, pretože mnoho národných centrálnych bánk, ako napríklad nemecká Bundesbank, budú akejkoľvek zmene v tomto bode brániť.

  V prípade, že ECB potvrdí v decembri rozšírenie kvantitatívneho uvoľňovania, bude to pre trhy veľmi dobrý signál. Investori budú mať zároveň v tomto kľúčovom období lepší prehľad.

  FED totiž s najväčšou pravdepodobnosťou zdvihne úrokové sadzby o 25 bázických bodov už pred koncom roka.

  Vplyv tohto kroku na menový pár EUR/USD bude pravdepodobne pomerne nízky, pretože je už započítaný v cenách (samozrejme okrem prípadu, keď Mario Draghi odloží svoju „bazuku“, čo je však z môjho pohľadu nepravdepodobné) a pretože prebytok bežného účtu eurozóny bude obmedzovať znehodnotenie spoločnej meny.

  Depozitná sadzba v záporných hodnotách?

  Vzhľadom k prieskumu stavu európskych bankových úverov, ktorý sa konal začiatkom tohto týždňa sa zdá, že ECB ani v decembri bude túžiť posunúť depozitnú sadzbu do záporných hodnôt.

  Nebol by to prvý nástroj, ktorý nebude použitý. Vzhľadom k negatívnemu vplyvu na ziskovosť bánk, čo aj ukázala aj posledná správa MMF o eurozóne, to bude určite dobrá správa.


  • autor článku: Christopher Dembik, ekonóm Saxo Bank
  • zdroj: Saxo Bank
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články