Ekonomická situácia v Rusku sa zlepšuje

Súčasná situácia v ruskej ekonomike naberá na obrátkach. Rubeľ sa stabilizoval, inflácia v Rusku klesla z vlaňajších neuveriteľných 15,6 percenta na súčasných 7,2 percenta.

111

Aj napriek pokračujúcej volatilite rubla zo začiatku roka, a rekordne nízkym cenám ropy z januára, sú obchody s ruským dlhopismi pozoruhodne objemné. Podarilo sa im totiž udržať si svoj vlastný kurz aj napriek veľkým turbulenciám na akciových trhoch a trhoch s rizikovými aktívami.

Rubeľ sa stabilizoval

Súčasná situácia v ruskej ekonomike naberá na obrátkach. Rubeľ sa stabilizoval, inflácia v Rusku klesla z vlaňajších neuveriteľných 15,6 percenta na súčasných 7,2 percenta.

Znepokojujúcejšie je však to, že cena ropy síce rastie, no nie dostatočne vysoko na to, aby umožnila reštrukturalizáciu ruskej ekonomiky. To si preto vyžiada tvrdú prácu a škrty v rozpočtových výdavkoch, ktorými si bude musieť Rusko hľadať nové spôsoby príjmu, ktoré nahradia príjmy závislé od výkyvov cien  na komoditných trhoch.

Ak by sa však cena ropy vrátila na úroveň 60 dolárov za barel, pre ruskú ekonomiku by to bola naozaj veľmi dobrá správa.

ruská ekonomika na vzostupe

Očakávania sú priaznivé

Súčasný stav v Rusku, teda len veľmi mierny rast, stagnujúce akcie a zmiešané makroekonomické dáta, sú ideálnou živnou pôdou pre dlhopisy rozvíjajúcich sa trhov. Nízke globálne výnosy a ceny aktív rozvíjajúcich sa trhov spôsobili peňažné politiky centrálnych bánk, na čele s veľmi štedrým americkým FEDom.

To je ďalší faktor, ktorý hrá v prospech Ruska a ktorý upriamuje pozornosť na jeho aktíva a ekonomiku. Očakáva sa dokonca, že krajina sa do pozitívnych čísiel dostane už začiatkom budúceho roka.

Geopolitické napätie

Celkovo vzaté, ruské aktíva sú na tom oveľa lepšie, ako inde. Je však stále viacero faktorov, ktoré by mohli tento obrazom šmahom ruky zmeniť, a ktoré zostávajú nevyriešené. Jedným z najvážnejších problémov je pretrvávajúce geopolitické napätie medzi Ruskom a západom.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  • Autor: Simon Fasdal, hlavný dlhopisový stratég Saxo Bank
  • Zdroj: Saxo Bank

PRIDAŤ KOMENTÁR