Miliardár a podnikateľ Elon Musk rád šokuje, najmä svojimi správami na Twitteri. Tentoraz rovnako ohlásil, že by rád videl spoločnosť Tesla opäť v súkromných rukách. Dokonca vraj má už pripravené aj financie.

Správa prekvapila tak trhy, ako akcionárov spoločnosti. Aj preto sa obchodovanie akcií Tesly na istý čas pozastavilo, aby však následne akcie získali až jedenásť percent.

Odkúpenie podielov akcií bude drahé

Musk totiž uviedol, že by chcel odkúpiť všetky akcie spoločnosti za cenu 420 dolárov, čím by súčasnú hodnotu podielov výrazne preplatil. Rast akcií preto naznačuje, že investori tento krok schvaľujú.

Takáto dohoda by ocenila spoločnosť na výrobu elektrických áut so 170 miliónmi vydaných akcií na zhruba 71 miliárd dolárov. Podľa Muska to však stojí za to.

Mnohí sa pýtali, či tweet nie je opätovným žartom, keď ako pred niekoľkými mesiacmi na 1. apríla napísal správu, že Tesla bankrotuje a súčasný tweet odkazuje s cenou na inú referenciu.

Šéf Tesly však potvrdil, že to myslí vážne a seriózne sa tým aj zaoberá, ak má mať financie už pripravené.

Dôvod tohto kroku z dlhodobého hľadiska

Hlavným dôvodom má byť podľa oficiálneho stanoviska zefektívniť chod spoločnosti a sústrediť sa na dosahovanie dlhodobých cieľov.

Mnohí však v tomto pláne a kroku vidia potrebu Muska zbaviť sa kritikov z radov investorov a výrazných pohybov ceny akcií.

Musk už v tomto roku uviedol, že ho nebaví neustále potvrdzovať výsledky spoločnosti a čeliť tlaku Wall Street.

Zvyčajne sa verejne obchodovaná spoločnosť navráti do súkromných rúk prostredníctvom transakcie, akou je pákový výkup, keď vedenie spoločnosti alebo externá strana, ako súkromná investičná spoločnosť alebo iná súkromná spoločnosť, požičia financie na nákup všetkých verejne obchodovaných akcií spoločnosti svojich akcionárov.

/data/MediaLibrary/articles/13881/profimedia-0341432011.jpg

V tomto prípade Musk už uviedol, že zariadil finančné prostriedky, ktoré bude musieť ponúknuť akcionárom spoločnosti v cene 420 dolárov za každú z ich akcií Tesla.

Napriek tomu v nasledujúcich dňoch americké médiá oslovili niekoľko bánk na Wall Street a ani jedna z inštitúcií nepotvrdila, že vie o dohode s Teslou alebo že sa zaviazali financovať odkúpenie spoločnosti.

Pretransformovanie pre optimálne fungovanie

Elon Musk o svojom zámere už informoval e-mailom aj zamestnancov spoločnosti Tesla, mnohí z nich sú rovnako akcionármi.

V e-maile uvádza, že dôvodom, prečo chce spoločnosť pretransformovať na súkromnú, je vytvoriť štruktúru a prostredie, ktoré zabezpečí jej optimálne fungovanie.

Hoci ďalšie detaily nateraz pozná azda len Musk, najbližšie dni a týždne by mali ukázať, ako ďaleko vo svojej príprave na odkúpenie vlastne je.

Musk aktuálne vlastní zhruba 20-percentný podiel v spoločnosti Tesla a aj po odkúpení plánuje poskytnúť súčasným akcionárom Tesly možnosť ponechať si podiel vo firme prostredníctvom špeciálneho fondu.

Pred novinkami od šéfa Tesly britské noviny Financial Times uviedli, že výrazný podiel v Tesle získal saudskoarabský investičný fond Public Investment Fund.

Stále je otázne, či by financie na odkúpenie mohli plynúť aj od Saudov. PIF by mal mať v spoločnosti údajne 3 až 5 percent akcií.

Tesla má problémy s dosahovaním zisku v čase, keď investuje do technológie elektrických vozidiel,a zvyšuje produkciu svojich elektromobilov vrátane sedanu s východiskovou cenou 35-tisíc dolárov, ktorý má osloviť širšiu klientelu.