Jeff Bezos je najbohatší človek na svete – rebríček Forbes

Jeff Bezos na prvom mieste nie je jedinou novinkou v 32. rebríčku miliardárov magazínu Forbes. Je v ňom rekordných 2 208 boháčov zo 72 krajín.

242

Jeff Bezos je najbohatší a na prvom mieste nie je jedinou novinkou, v 32. rebríčku miliardárov magazínu Forbes. Je v ňom rekordných 2 208 boháčov zo 72 krajín.

Forbes každoročne v marci zostavuje zoznam ľudí, ktorých majetok dosahuje najmenej miliardu dolárov. Tento rok sa v ňom prvýkrát objavili aj zástupcovia Maďarska a Zimbabwe.

Majetok svetových boháčov spolu dosahuje hodnotu 9,1 bilióna, čo je oproti minulému roku o 18 percent viac.

V zozname je 259 nováčikov vrátane prvých miliardárov, ktorí majú majetok v nejakej kryptomene. Konkrétne ide o dvoch Kanaďanov, ktorí vedú hračkársku spoločnosť, dvoch Američanov z internetového obchodu a dedičku siete reštaurácií s hamburgermi.

Naopak, z rebríčka vypadlo 121 ľudí vrátane 10 zástupcov Saudskej Arábie, kde prebehli závažné politické zmeny.

Vedie USA

Najviac miliardárov pochádza z USA, kde ich je až 585. Nasleduje Čína s 373 boháčmi. Ak by bola Kalifornia samostatným štátom, bola by na treťom mieste so 144 miliardármi.

V Európe vedie Nemecko so 123 ľuďmi v zozname. India má 119, Rusko 102 a Veľká Británia 53 boháčov v rebríčku.

Už spomínané Maďarsko zastupuje nováčik Sándor Csanyi. Podniká v oblasti financií a nehnuteľností, čo mu vynieslo 1,1 miliardy dolárov.

Poľsko má v zozname šesť miliardárov, Rakúsko osem, Ukrajina sedem a Česko šesť.

Zosadil Gatesa

Najväčšia zmena sa však odohrala na prvej priečke. Dlhodobo v rebríčku kraľoval zakladateľ Microsoftu Bill Gates. Od roku 1995 bol 19-krát najbohatší na svete, tento titul držal aj posledné štyri roky.

Vlani však začal raketovo bohatnúť šéf Amazonu Jeff Bezos. Oproti minulému roku má o 39 miliárd viac, čo je najväčší nárast v histórii rebríčka.

Bezosov majetok má hodnotu 112 miliárd dolárov, čo z neho robí jediného človeka s 12 ciframi v zozname. Bill Gates na druhej priečke má 90 miliárd dolárov. Ide o najväčší rozdiel medzi 1. a 2. miestom v zozname od roku 2001.

/data/MediaLibrary/articles/13100/profimedia-0350112729.jpgzdroj: Profimedia Jeden z luxusných domov Jeffa Bezosa

Na treťom mieste je Warren Buffett, ďalšia stálica na špici rebríčka. Za ním je Francúz Bernard Arnault, šéf firmy LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton.

Stal sa tak najbohatším Európanom, keď o tento titul obral Španiela Amancia Ortegu, zakladateľa Zary. Ortega je jediným človekom z prvej desiatky, ktorého majetok oproti vlaňajšku klesol.

Vlastník pôdy

Vráťme sa však k Jeffovi Bezosovi. Narodil sa 12. 1. 1964 ako Jeffrey Preston Jorgensen. Jeho podnikateľské začiatky boli pomerne nenápadné.

V roku 1994 založil v garáži v Seattle internetové kníhkupectvo Amazon. Postupne sa z neho stal najväčší internetový obchod na svete, kde môžete kúpiť prakticky čokoľvek.

Okrem Amazonu investoval do desiatok firiem vrátane Google, Airbnb, Uber či Twitter. V roku 2000 založil súkromnú vesmírnu spoločnosť Blue Origin. Prvý skúšobný let rakety uskutočnil v roku 2006.

Zaujímavé sú nehnuteľnosti v jeho portfóliu. Bezos je 25. najväčším súkromným vlastníkom pôdy v USA. Svoj podiel na tom má najmä ranč v Texase s rozlohou 670 štvorcových kilometrov. Bezos tam vybudoval kozmodróm pre svoju vesmírnu spoločnosť.

Okrem toho má štyri rodinné sídla. S rodinou býva v luxusnej štvrti Medina v Seattli, kde je jeho susedom aj Bill Gates. Na dvojhektárovom pozemku tam má dva domy a veľkú garáž na člny.

Súčasťou pozemku je totiž aj 180 metrov pobrežia. Vlastní tiež dva domy na susedných pozemkoch v Beverly Hills a tri spojené byty v mrakodrape s výhľadom na Central Park v New Yorku.

Naposledy vlani prikúpil bývalé textilné múzeum v hlavnom meste Washingtone, ktoré je prerobené na veľký rodinný dom s 10 spálňami a s 11 kúpeľňami. Hodnota všetkých jeho domov spolu sa odhaduje na 118 miliónov dolárov.

Top 10 najväčších boháčov

1. Jeff Bezos – 112 mld. $

2. Bill Gates – 90 mld. $

3. Warren Buffett – 84 mld. $

4. Bernard Arnault – 72 mld. $

5. Mark Zuckerberg – 71 mld. $

6. Amancio Ortega – 70 mld. $

7. Carlos Slim Helú – 67 mld. $

8. Charles Koch – 60 mld. $

8. David Koch – 60 mld. $

10. Larry Ellison – 58,5 mld. $


PRIDAŤ KOMENTÁR