test
Viac

  3 ETF, ktoré replikujú stratégiu Warrena Buffetta

  Veľmi populárnou investičnou stratégiou je napodobňovanie úspešných investorov, akým je napríklad Warren Buffett, slávny "Mudrc z Omahy".

  ETF a “Buffettológia” poskytujú investorom príležitosť využiť tento populárny investičný nástroj s investorským prístupom jedného z najúspešnejších investorov.

  Veľmi populárnou investičnou stratégiou je napodobňovanie úspešných investorov, akým je napríklad Warren Buffett, slávny “Mudrc z Omahy”.

  Buffett je najčastejšie opisovaný ako hodnotový investor so zameraním na dlhodobé investície. Vo svojej stratégii sa zameriavá na nákup akcií za rozumnú cenu, v ktorých vidí dlhodobý rastový potenciál.

  Niektorí investori sa snažia nasledovať Buffetta kúpou akcií Berkshire Hathaway alebo nákupom akcií jednotlivých spoločností, ktoré vlastní alebo do ktorých investoval Berkshire Hathaway.

  Avšak s nárastom popularity ETF ako investičného nástroja, začali niektorí investori používať práve ETF ako spôsob akým je možno replikovať investovanie Warrena Buffetta.

  Neexistuje žiadne špecifické „Warren Buffett ETF“ ale je zopár takých, ktoré majú za cieľ kopírovať buffettovú stratégiu.

  Market Vectors Wide Moat ETF

  V názve je použitý výraz Moat, čo znamená “priekopa”, pretože sa týka investičnej stratégie používanej Warrenom Buffettom, ktoré využíva konkurenčnú výhodu spoločnosti v priemysle.

  Táto konkurenčná výhoda ponúka akoby ochranu priekopu, tak ako boli chránené hradby v stredoveku. Market Vectors Wide Moat ETF (NYSEARCA: MOAT), založené v roku 2012, si kladie za cieľ identifikovať a investovať práve do spoločností, ktoré ponúkajú konkurenčnú výhodu.

  Fond sa snaží angažovať jeho 774 miliónov dolárov v aktívach pri sledovaní výkonu indexu Morningstar Wide Moat Focus Index. Podkladový index ponúka investorom expozíciu do 20 najatraktívnejšie ocenených spoločností, pri ktorých výskumný tím spoločnosti Morningstar identifikoval udržateľné konkurenčné výhody v rámci svojich príslušných odvetví.

  Tento stredne rizikový fond má poplatok za správu 0,49% a ponúka dividendový výnos 1,41%. Trojročný anualizovaný výnos do roku 2015 je 10,08%. Hlavná časť portfólia je tvorená akciami spoločností News Corporation, The Procter & Gamble Company, Union Pacific Corporation, Time Warner a Berkshire Hathaway.

  SPDR Financial Select Sector ETF

  SPDR Financial Select Sector ETF (NYSEARCA: XLF) ponúka širokú expozíciu voči spoločnostiam vo finančnom sektore a zároveň investuje priamo do akcií Berkshire Hathaway, ktoré predstavujú takmer 9% portfólia fondu.

  Tento fond bol založený v roku 1998. Sleduje výkonnosť indexu S&P Financial Select Sector Index, ktorý zahŕňa spoločnosti zo širokého odvetvia finančných služieb vrátane bánk, poisťovní, sporiteľní a REITs.

  Nákladovosť fondu je nízka na úrovni 0,15% a ponúka dividendový výnos 1,87%. Popri akciách Berkshire Hathaway, hlavná časť portfólia patrí spoločnostiam Wells Fargo, JPMorgan Chase, Goldman Sachs a American Express. Napriek statusu nadpriemerného rizika dosahuje fond päťročný anualizovaný výnos do roku 2015 na úrovni 11,43%.

  iShares MSCI USA Quality Factor ETF

  IShares MSCI USA Quality Factor ETF (NYSEARCA: QUAL), ktorý bol založený v roku 2013 spoločnosťou BlackRock, má viac ako 1,4 miliardy dolárov v aktívach.

  Cieľom fondu je investovať do vysoko kvalitných akcií tým, že sleduje index MSCI USA Sector Neutral Quality Index, ktorý investuje do veľkoplošných a mid-cap akcií vybraných na základe troch základných kritérií: pomer dlhu k vlastnému kapitálu (D/E), rentabilita kapitálu (ROE) a variabilita zisku. Celkový výnos fondu od jeho založenia je 10,57 %.

  Zároveň vykazuje nákladovosť na úrovni 0,15% a dividendový výnos 1,59%. Fondu bol priradený stredný stupeň rizikovosti. Najväčšia časť portfólia je tvorená investíciami do technológií, finančného a zdravotníckeho sektoru v spoločnostiach ako sú Apple, Johnson & Johnson, Gilead Sciences, Berkshire Hathaway a MasterCard.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články