- Zdroj: ako-investovat.sk
Americká centrálna banka FED zvýšila podľa všeobecného očakávania základnú úrokovú sadzbu o štvrť bázického bodu. Úroková sadzba sa tak zvýšila z úrovne 0,5 – 0,75 % na 0,75 – 1 %.
Názor väčšiny predstaviteľov FEDu je jasný. Ekonomický výhľad je pozitívny, trh práce je v poriadku, inflačné očakávania sa pohybujú okolo magickej hranice 2 %. Krátkodobé riziká nehrozia žiadne.
Investori všeobecne očakávali, že FED dnes zvýši úrokové sadzby a tak tento fakt bol v podstate úplne započítaný do ceny amerického doláru už pred samotným vyhlásením.
Aj preto nie je až tak prekvapujúce, že americký dolár krátko po zverejnení informácie o zvýšení sadzby a na to nadväzujúcej zápisnice prudko poklesol. Štandardne, pokiaľ centrálna banka zvýši úrokové sadzby, národná mena by mala posilniť.
Po zverejnení a následnej tlačovej besede Janet Yellen však dolár reagoval poklesom. Je to z toho dôvodu, že zo zápisnice a ani z následných vyjadrení nebolo možné vybadať ďalšie razantné zvyšovanie úrokových sadzieb.
Áno, dve zvýšenia ešte v roku 2017 sa stále očakávajú, ale trh čakal o niečo väčší býčí tón. Správa Janet Yellen tak padla vhod skôr medveďom, ktorí so svojimi predajnými príkazmi neboli ďaleko.
Americký dolár reagoval v páre s jenom okamžitým poklesom o viac ako 100 pipov a podobne reagoval aj na ďalších menových pároch. Naprieč trhom tak došlo k výpredajom doláru, ktorý bol ešte umocnený aj prepadom na amerických štátnych dlhopisoch.
Americké 10-ročné štátne dlhopisy sa odrazili od vrcholu a zamierili prudko nadol. Ak budú dlhopisy klesať aj v najbližších dňoch, môžeme sa dočkať toho, že dolár pôjde ešte nižšie. Ja osobne mám otvorenú malú pozíciu na ďalší pokles USD/JPY.
Trh čakal jednoducho viac. Aj keď sa predstavitelia FEDu vyjadrili, že situácia je v poriadku a ďalšie zvýšenia sadzieb prídu, nebolo to ono. Medvede budú mať v najbližších dňoch pravdepodobne prevahu.
Z vyjadrení Janet Yallen je vidno, že v americkej centrálnej banke panuje optimizmus. Oveľa viac ľudí sa podľa nej cíti veľmi isto v aktuálnom zamestnaní, pričom riziko zvyšovania nezamestnanosti je veľmi nízke.
Veľa ľudí dokonca dáva v súčasnom zamestnaní výpoveď, pretože sa cítia, že na trhu sú lepšie príležitosti. Inflácia sa približuje k stanovenému cieľu – 2 %.
Tieto optimistické vyjadrenia sú okrem toho umocnené aj nedávnymi pozitívnymi dátami z trhu práce a takisto z vývoja spotrebiteľských a produkčných cien.
Jedinou možnou výstrahou do najbližšej budúcnosti je momentálne inflačný vývoj. Inflácia v posledných mesiacoch pomerne prudko stúpa a preto je potrebné sledovať aktuálne projekcie a inflačné dáta v ekonomike.
V prípade prudšie sa zvyšujúcej inflácie by FED pravdepodobne musel pristúpiť aj k razantnejšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb.
AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?
- Autor: Ing. Marek Šimo
- Zdroj: ako-investovat.sk