Viac

  FED zvýšil sadzby

  Americká centrálna banka FED zvýšila podľa všeobecného očakávania základnú úrokovú sadzbu o štvrť bázického bodu. Úroková sadzba sa tak zvýšila z úrovne 0,5 – 0,75 % na 0,75 – 1 %...

  Americká centrálna banka FED zvýšila podľa všeobecného očakávania základnú úrokovú sadzbu o štvrť bázického bodu. Úroková sadzba sa tak zvýšila z úrovne 0,5 – 0,75 % na 0,75 – 1 %.

  Názor väčšiny predstaviteľov FEDu je jasný. Ekonomický výhľad je pozitívny, trh práce je v poriadku, inflačné očakávania sa pohybujú okolo magickej hranice 2 %. Krátkodobé riziká nehrozia žiadne.

  Investori všeobecne očakávali, že FED dnes zvýši úrokové sadzby a tak tento fakt bol v podstate úplne započítaný do ceny amerického doláru už pred samotným vyhlásením.

  Aj preto nie je až tak prekvapujúce, že americký dolár krátko po zverejnení informácie o zvýšení sadzby a na to nadväzujúcej zápisnice prudko poklesol. Štandardne, pokiaľ centrálna banka zvýši úrokové sadzby, národná mena by mala posilniť.

  Po zverejnení a následnej tlačovej besede Janet Yellen však dolár reagoval poklesom. Je to z toho dôvodu, že zo zápisnice a ani z následných vyjadrení nebolo možné vybadať ďalšie razantné zvyšovanie úrokových sadzieb.

  Áno, dve zvýšenia ešte v roku 2017 sa stále očakávajú, ale trh čakal o niečo väčší býčí tón. Správa Janet Yellen tak padla vhod skôr medveďom, ktorí so svojimi predajnými príkazmi neboli ďaleko.

  Americký dolár reagoval v páre s jenom okamžitým poklesom o viac ako 100 pipov a podobne reagoval aj na ďalších menových pároch. Naprieč trhom tak došlo k výpredajom doláru, ktorý bol ešte umocnený aj prepadom na amerických štátnych dlhopisoch.

  Americké 10-ročné štátne dlhopisy sa odrazili od vrcholu a zamierili prudko nadol. Ak budú dlhopisy klesať aj v najbližších dňoch, môžeme sa dočkať toho, že dolár pôjde ešte nižšie. Ja osobne mám otvorenú malú pozíciu na ďalší pokles USD/JPY.

  Trh čakal jednoducho viac. Aj keď sa predstavitelia FEDu vyjadrili, že situácia je v poriadku a ďalšie zvýšenia sadzieb prídu, nebolo to ono. Medvede budú mať v najbližších dňoch pravdepodobne prevahu.

  Z vyjadrení Janet Yallen je vidno, že v americkej centrálnej banke panuje optimizmus. Oveľa viac ľudí sa podľa nej cíti veľmi isto v aktuálnom zamestnaní, pričom riziko zvyšovania nezamestnanosti je veľmi nízke.

  Veľa ľudí dokonca dáva v súčasnom zamestnaní výpoveď, pretože sa cítia, že na trhu sú lepšie príležitosti. Inflácia sa približuje k stanovenému cieľu – 2 %.

  Tieto optimistické vyjadrenia sú okrem toho umocnené aj nedávnymi pozitívnymi dátami z trhu práce a takisto z vývoja spotrebiteľských a produkčných cien.

  Jedinou možnou výstrahou do najbližšej budúcnosti je momentálne inflačný vývoj. Inflácia v posledných mesiacoch pomerne prudko stúpa a preto je potrebné sledovať aktuálne projekcie a inflačné dáta v ekonomike.

  V prípade prudšie sa zvyšujúcej inflácie by FED pravdepodobne musel pristúpiť aj k razantnejšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články