Viac

  Finančná sloboda pre mladých ľudí. Zoznam odporúčaní, ako ju dosiahnuť.

  Tento zoznam odporúčaní napísal JL Collins pre svoju dcéru, ktorá bola v tom čase ešte dieťa a o investovanie sa vtedy vôbec nezaujímala.

  V mojej knihe “Ako sa stať finančne slobodným od A po Z” píšem aj o tom, čo by som odporúčal mladým ľuďom (t.j. študentom resp. začínajúcim v práci) na ceste k finančnej slobode.

  Po prečítaní knihy “The Simple Path to Wealth” od JL Collins, ktorú som mal už dávnejšie na zozname, som sa rozhodol napísať druhú verziu odporúčaní.

  Mimochodom, zadarmo verziu tejto knihy si možete prečítať online na tejto stránke – https://jlcollinsnh.com/stock-series/. Určite vám ju odporúčam.

  Tento zoznam napísal JL Collins pre svoju dcéru, ktorá bola v tom čase ešte dieťa a o investovanie sa vtedy vôbec nezaujímala.

  O investovanie sa už síce zaujíma, ale vôbec ju to nebaví. Preto museli byť otcove odporúčania VEĽMI jednoduché (preto sa kniha aj volá “Simple path..”).

  Tieto odporúčania sú primárne pre ľudí, ktorí práve skončili školu, začínajú pracovať a finančná sloboda je ich cieľ. Poďme na tie najdôležitejšie body.

  Najdôležitejšie odporúčania pre mladých ľudí

  Vyhýbaj sa úverom! Nič, čo chceš vlastniť, nestojí za to, aby si za to musela platiť úroky.

  Vyhýbaj sa finančne negramotným ľuďom a v žiadnom prípade sa za takého človeka nevydaj.

  Stráv najbližších 10 rokov makaním na svojej kariére a budovaním tvojej reputácie. Využi svoje schopnosti zo študentského života (t.j. nízkonákladového života) a vyskúšaj čo najviac dobrodružstiev.

  Nenechaj sa vtiahnuť do “lifestyle inflation” (zvyšovanie míňania po zvýšení platu) a ak v nej si, dostaň sa z nej čím skôr von.

  Ušetri 50 a viac percent zo svojho platu. Investuj ich do nízkonákladového indexového fondu – VTSA (celý americký trh).

  Pozn. ja by som odporúčal skôr celosvetový index, ale pri dlhom časovom horizonte bude rozdiel vo výnosoch pravdepodobne minimálny.

  Využi druhý a tretí dôchodkový pilier. Rob to 10 rokov a budeš dostatočne ďaľeko na ceste k finančnej slobode.

  Ušetri viac ako 50% a budeš slobodná skôr, ušetri menej a potrvá ti to dlhšie. Ak budeš mať šťastie na dobrý (akciový) trh, dostaneš sa tam skôr. Ak nie, potrvá ti to trochu dlhšie.

  Počas tejto akumulačnej fázy oslavuj každý prepad akciového trhu! Je to pre teba dar.

  Dostávaš totiž možnosť nakúpiť viac akcií za investovaný dolár. Nikdy si ale nemysli, že dokážeš časovať trh a predpovedať kedy príde k poklesu či rastu.

  Na vrchole kariéry a na konci k finančnej slobode

  Okolo tvojej 35-ky (10-15 rokov odkedy začneš) budeš na vrchole tvojej kariéry a budeš aj na konci svojej cesty k finančnej slobode!

  Ak je suma tvojich ročných nákladov x 25 nižšia, ako tvoje investičné portfólio, si finančne slobodná.

  Inak povedané, ak dokážeš žiť zo 4% ročne z tvojej zainvestovanej sumy, si finančne slobodná. Ak dokážeš žiť z $20 000 ročne, stačia ti investície vo výške $500 000.

  Ak ale potrebuješ $40 000, potom budeš potrebovať 1 milión dolárov.

  Finančná sloboda je teda o kontrole výdavkov, ako aj o budovaní tvojho investičného portfólia.

  Keď sa staneš finančne slobodnou, môžeš začať žiť zo svojich investícií.

  Teraz sa môžeš rozhodnúť, či budeš ďalej pracovať, alebo skúsiš niečo nové.

  Ak sa rozhodneš ďalej pracovať, investuj 100% svojho platu. To dramaticky zvýši rast tvojho portfólia.

  Vyššie portfólio = možnosť viac míňať na finančnom dôchodku.

  Keď sa rozhodneš odísť na dôchodok, pridaj do svojho portfólia nízkonákladový, dlhopisový indexový ETF fond (okolo 20-25% z portfólia). Ten zníži volatilitu tvojho portfólia a budeš lepšie spávať.

  Dosiahnutá finančná sloboda

  Keď dosiahneš finančnú slobodu, je čas začať uvažovať o: Zvyšovaní tvojej životnej úrovne, ale len ak sa trhom darí a míňaš 4% z portfólia ročne. Pomáhaní iným. Rodine a deťoch.

  Budeš mať kopec času, aby si sa im mohla plnohodnotne venovať. O bývaní v dome, ak je to tvoja preferencia a ak si to môžeš finančne dovoliť.

  Kiežby mne niekto dal takýto zoznam, keď som končil univerzitu… Ak ste ale starší, vôbec nezúfajte.

  Tieto odporúčania sú veľmi univerzálne, takže platia aj pre vás.

  Možno budete len potrebovať tento plán trochu urýchliť pomocou investovania do nehnuteľností alebo biznisu.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články