test
Viac

  Ako Ti golf môže pomôcť stať sa lepším investorom

  Golf pomáha „pestovať“ v človeku vlastnosti a prístup, ktoré sú dôležité pre úspešné investovanie. Pýtaš sa, ako to?

  Hovorí sa, že golf je „snobská“ hra. Priznám sa, tak som asi snob :-). Pretože ma golf baví. Nie kvôli tomu, že by som bol, čo sa týka výkonnosti, niekde na úplnom vrchole a baví ma vyhrávať turnaje. Skôr opak je pravdou. Na otázku, aký mám hendikep, odpovedám skôr, že „som krátkozraký“…

  Golf ma baví z iného dôvodu. Teda okrem toho, že ide o príjemnú prechádzku v príjemnom prostredí a človek sa dostane z kancelárie a zo stoličky von na vzduch. Golf totiž pomáha „pestovať“ v človeku vlastnosti a prístup, ktoré sú dôležité pre úspešné investovanie. Pýtaš sa, ako to?

  Golf Ťa učí plánovať

  Každá jamka vyžaduje, aby si si naplánoval, ako na nej budeš hrať. Musíš poznať terén. Je to len upravený fairway alebo sú tam rôzne prekážky a nástrahy. Je okolo les s hustým porastom alebo len nízka tráva?

  Toto ovplyvní spôsob, akým budeš hrať. Musíš poznať svoje silné a slabé stránky – ktorú palicu ovládaš najlepšie, či vieš hrať z piesku, vody, hustej vysokej trávy… Podľa toho budeš riskovať. Dopredu si naplánuješ každý úder na jamke.

  Akú palicu použiješ? Ako veľmi budeš riskovať? Bolo by super zahrať „birdie“ (jeden úder pod par), ale nejdeš do rizika príliš dlhého odpalu s „driver-om“, s ktorým to moc nevieš? Nie je lepšie radšej relatívne bezrizikové „bogie“ (jeden úder nad par)? Toto rozhodnutie závisí aj od Tvojho celkového cieľa na ihrisku.

  Prenesené na investovanie, musíš poznať svoj celkový investičný cieľ. Tvoj „terén“ sú trhy, ekonomika a biznis prostredie. A Tvoj plán zahŕňa nastavenie portfólia, výber investičných nástrojov a nastavenie ich zastúpenia v portfóliu v čase.

  Golf Ťa učí dobrej príprave

  Pred každým úderom musíš absolvovať golfový „rituál“ – vybrať vhodnú palicu, zaujať správny postoj, zohľadniť vietor a sklon terénu, nasmerovať sa, nastaviť úchop palice, spraviť cvičný švih, priloženie palice za loptičku, náprah a úder.

  Golfové umenie je o dobrej príprave a správnom zrealizovaní švihu. Akonáhle totiž loptička už letí, nevieš ju ovplyvniť.

  Rovnako to platí aj pri investovaní. Kľúčové je spraviť si „domácu úlohu“, t.j. všetku investičnú prípravu – spraviť analýzu a valuáciu, posúdiť vhodnosť pre portfólio. Prijať investičné rozhodnutie – kúpiť/nekúpiť, predať/nepredať. Čo sa bude diať potom je na trhoch a tom, či Tvoja príprava bola dostatočne dobrá…

  Golf Ťa učí spoľahnúť sa na vlastné schopnosti a „nechať veci plynúť“

  Začínajúci golfisti majú „problém“, že sa príliš vedome sústredia na realizáciu švihu. Čím viac však chceš švih vedome ovplyvniť, tým horší bude. Musíš sa spoľahnúť na to, že švih máš dobre nacvičený. Že ho vieš dobre zrealizovať. A to aj napriek tomu, že máš ešte „natrénované“ len málo. Len vtedy máš šancu zahrať dobrý úder.

  Pri investovaní platí, že ak neustále spytuješ svoje rozhodnutia a snažíš sa ich neustále meniť, Tvoj investičný výsledok bude pravdepodobne nie veľmi dobrý. Ak si už zvolíš stratégiu a prístup, spoľahni sa naň.

  Rovnako, ako jeden pokazený úder neznamená, že máš zlý švih, ani jedna „pokazená“ investícia neznamená, že voj prístup je zlý. Horšie by to bolo, keby Ti to „lietalo“ pravidelne. Ale tu sa už dostávame k svojim slabým a silným stránkam a potrebe pravidelného „tréningu“.

  Golf Ťa učí nepodliehať emóciám a prispôsobiť sa realite

  Akonáhle loptičku odohráš, nemáš na ňu dosah. Je preto zbytočné sa „rozčuľovať“ nad zle odohranou ranou. Prílišné emócie len bránia v dobrej príprave na ďalší úder.

  A ten potrebuješ zahrať najlepšie ako vieš bez ohľadu na to, kam loptička dopadla. Palicu aj spôsob úderu zvolíš podľa situácie. Proste sa prispôsobíš realite. A najlepšie to ide práve vtedy, ak sa odosobníš od emócií…

  Pri investovaní je tiež podstatné nepodliehať emóciám, kým investícia „letí“. Po je dopadnutí zhodnotíš situáciu a pripravíš sa na ďalšie kroky. V závislosti od reálneho vývoja. Prestala investícia spĺňať kritériá?

  Alebo bola od začiatku „zahraná zle“? Predáš. Je aj napriek počiatočnému slabšiemu výkonu stále „nádej na birdie“? Držíš alebo dokúpiš. Ale na základe racionálnej analýzy, nie emócií…

  Golf Ťa učí tešiť sa z malých krokov vpred

  Začínajúci golfisti málokedy očakávajú, že budú od začiatku dosahovať výsledky ako golfové elity – Tiger Woods, Rory McIlroy. Phil Mickelson, a pod. Vedia, že na dosiahnutie elitných výsledkov je potrebný dlhý tréning.

  Ale nevadí im to, pretože pri troche úsilia dokážu hrať „priemerne“. V tomto prípade netreba vnímať „priemerný“ negatívne, ale ako dostatočne dobré na to, aby si človek dobre zahral a mal z hry potešenie a radosť. Golfisti sa tešia z každého zlepšenia a pokroku. Aj z toho, že na ihrisku zahrajú o 1-2 údery lepšie.

  Napodiv, mnoho začínajúcich „investorov“ očakáva, že bude dosahovať nadpriemerne vysoké výnosy okamžite. Priemer, v zmysle výnosov na úrovni trhu/indexu, sa im máli. Snažia sa vymýšľať rôzne „schémy“ ako rýchlo dosiahnuť vrchol.

  Ale rovnako ako v golfe, ani v investovaní to tak nefunguje. Skôr sa im bude dariť horšie ako „priemerne“. V investovaní tiež platí, že „priemerný“ je dostatočne dobrý na to, aby si sa dokázal finančne zabezpečiť a pritom mal z investovania „radosť“.

  A vždy sa môžeš zdokonaľovať a posúvať ďalej a tešiť sa z každého jedného percent, ktoré dosiahneš navyše…

  Golf Ťa učí „zdieľať“

  Jednou z hlavných a dôležitých čŕt golfu je, že je „džentlmenský“. Golfisti na seba nepozerajú v zmysle „ja som lepší ako Ty, čo tu chceš?“. Práve naopak. Lepší radi poskytnú pomoc „slabším“. Zdieľajú svoje skúsenosti a tvoria dobrú komunitu. Navzájom si pomáhajú zdokonaľovať sa.

  V Papučovom investorovi ašpirujeme na to isté. Zdieľanie a vzájomná pomoc nás robia lepšími investormi.

  Myslím si, že golf a investovanie majú veľa spoločného. Nie náhodou veľa úspešných investorov golf hrá. Dôležitým faktom však je, že na to, aby si bol dobrým investorom, stačí omnoho menej námahy a času, ako na to, aby si bol dobrým golfistom. Ale aj ten golf sa dá časom naučiť… ?

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Norbert NepelaNorbert Nepela

  Investor a investičný kouč. Zakladateľ portálu Papučový investor, ktorého poslaním je pomáhať „amatérskym” investorom dosahovať vyššie výnosy pri nižšom riziku a vybudovať si tak bezpečný pasívny príjem.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články