test
Viac

  Talianské hodinky Panerai a ich história

  Táto značka hodiniek s nezameniteľným dizajnom pochádza z Talianska. Príbeh značky Panerai je úzko spätý s talianskym námorníctvom. Až do roku 1993 hodinky značky Panerai boli výlučne dodávané len pre námorníctvo a vojenských potápačov.

  Panerai svoju históriu začali písať v talianskej Florencii. V roku 1860 Giovanni Panerai založil svoje prvé hodinárstvo, do ktorého dovážal komponenty zo Švajčiarska a následne z nich skladal vlastné hodinky.

  Ďalší zásadný vplyv na zančku Panerai mal Giovanniho vnuk Guido Panerai. Bol to nie len rodený obchodník ale taktiež schopný podnikateľ. Podarilo sa mu rozbehnúť zásielkový obchod s hodinkami. Vďaka svojím obchodníckym zručnostiam zastupoval v Taliansku aj značku ako je ROLEX ale aj ďalšie zvučné hodinárske značky.

  Bol to práve Guido Panerai, ktorý podpísal zmluvu s talianskym kráľovským námorníctvom o dodávkach hodiniek Panerai.

  Panerai neskôr vyvinul špeciálne svietiace hodinky, ktoré boli určené pre talianské námorné komando. Do tej doby spoločnosť G. Panerai & Figlio vyrábala hodinky s využitím púzdier značky ROLEX. Prvým modelom náramkových hodiniek s ktorým značka prišla na svet boli Panerai Radiomir. Táto modelová rada sa vyrába dodnes. Model Radiomir bol výnimočný svojou svietivosťou a dobrou čitateľnosťou číslic.

  Hodinky Panerai samozrejme vďaka svojej precíznosti, vysokej kvalite, odolnosti a skvelej svietivosti zohrali svoju úlohu aj v druhej svetovej vojne. Ich výroba ale pokračovala aj po jej konci.

  V roku 1956 prišla veľká zákazka pre egyptské námorníctvo. Model hodiniek pre túto zákazku už bol vybavený kalibrom Angulus.

  V tej dobe začal legendárny model hodiniek Panerai Radiomir nahrádzať novší model Panerai Luminor. Tento model sa taktiež vyrába dodnes.

  Firma Panerai fungovala ako rodinný podnik až do roku 1972.

  Podstatný zlom prišiel v roku 1993, keď sa značka rozhodla predávať svoje špičkové hodinky širokej verejnosti a civilnému obyvateľstvu. Na trh ponúkli spočiatku svoj model Panerai Luminor v limitovanej edícii. Aj pre svoju nedostupnsoť, precízne spracovanie a vysokú kvalitu si hodinky Panerari veľmi rýchlo našli vďačných zákazníkov a nadšencov.

  Boli taktiež vyrobené hodinky Panerai s modelovým označením Panerai Slytech Watch. Táto modelová rada s ozančením Slytech bola vytvorená na počesť herca Sylvestra Stallone. Konkrétny model hodiniek, ktorý mal herec vo filme “Daylight” je z limitovanej edície 95 kusov! Tento model môže mať dnes hodnotu až 400.000 USD. Jeho pôvodná cena v roku 1997 sa pohybovala na úrovni 14.000 USD.

  Najdrahší model hodiniek Panerai sa ale pohybuje až na úrovni 1.000.000 USD. Konkrétne hovoríme o medele Panerai Kampfschwimmer Watch.

  V roku 2000 prišla spoločnosť na trh s modelom Panerai Luminor Submersible určený pre profesionálnych potápačov a odolnosťou až do hĺbky 1000 metrov! Model Luminor Submarsible je vybavený zafírovým sklíčkom, ktoré je hrubé viac než 5 mm a taktiež héliovým ventilom, ktorý je potrebný pre dekompresiu.

  Až 4 roky trval tejto talianskej značke vývoj vlastného kalibru práve pre jeho technickú náročnosť. Išlo o kaliber s označením P.2002. Tento kaliber je vybavený funkciou GMT času. Chod tohto kalibru ma rezervu až 8 dní! Po desiatich rokoch od vývoja prvého vlastného kalibru začala spoločnosť úspešne zavádzať ďalšie vlastné kalibre. Konrétne ide o kalibre s označením P.2003, P.2004 a P.2005.

  Od roku 2005 podpísala spoločnosť Panerai 5 ročnú zmluvu s talianskou značkou luxusných športových vozov Ferrari. Hodinky Panerai sa teda vyrábali aj s logom tejto známej talianskej automobilky. V roku 2010 výroba hodiniek s logom Ferrari skončila.

  Hodinky Panerai v sebe skĺbili švajčiarsku precíznosť a presnosť, armádnu spoľahlivosť a odolnosť a v neposlednom rade nezameniteľný taliansky dizajn.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články