Viac

  Investovanie a hazard s influencermi nie je to isté

  Na začiatku všetkého si treba uvedomiť, že je rozdiel medzi investovaním a tradingom či špekuláciou. Predtým, než niekam vložíte svoje peniaze, musíte vedieť, akú mieru rizika ste schopní podstúpiť no a samozrejme by ste si mali dávať pozor na to, od koho si necháte poradiť. Či od profesionála – špecialistu, alebo od nejakého mladého ukričaného premotivovaného influencera, ktorý vraj zarobil za krátky čas milióny.

  Mnoho ľudí si v dnešnej dobe myslí, že môže dávať ostatným ľuďom tipy, kam vložiť peniaze a kde ich je najlepšie zhodnotiť. A nakoniec sa to všetko môže ukázať ako veľmi pochybné. Stavte preto na overených poradcov s dlhodobou tradíciou.

  Mnoho podvodníkov si robí zálusk na peniaze niekoho iného a obeťami sa stávajú tí, ktorí sa veľmi v investičných produktoch nevyznajú. Ohúria ich vysokými ziskami, rýchlym nadobúdaním majetku, luxusnými dovolenkami a drahými autami na dosah ruky. No aj na prvý pohľad seriózne vyzerajúci produkt môže byť iba ďalšou Ponziho schémou. Treba si však uvedomiť, že nie každý rizikový finančný produkt je podvodný. Iba nie je vhodný pre bežného laického investora, pretože môže prísť o všetko. Neplatí totiž, že vás ochráni Národná banka či štát.

  Čo je investícia?

  Ide o umiestňovanie peňazí tak, aby počas vopred určeného investičného horizontu prinášali reálne zhodnotenie.

  Investičný horizont predstavuje dobu, počas ktorej plánujeme investovať – a investície poznáme krátkodobé, strednodobé alebo dlhodobé. Každému pasuje niečo iné. Preto napríklad, ak niekto chce investovať iba počas jedného roka, nemá zmysel ponúkať mu akcie.

  Reálnym zhodnotením sa rozumie zhodnotenie vyššie než je inflácia. A bežné či sporiace účty to nedokážu. Tie slúžia iba na držanie istej finančnej rezervy na platby, pretože držať na účte dlhodobo vyššiu sumu znamená, že každým rokom stratí svoju kúpnu silu. Cena tovarov a služieb totiž stále rastie.

  Investícia nie je hazard. Nemali by sme počítať so šťastím a dávať do toho emócie. Aj keď aj to, čo sa na prvý pohľad zdá ako investícia, môže byť hazard.

  Vezmite si také binárne opcie. V roku 2018 EÚ zakázala ich predaj a propagáciu. Binárne opcie sú veľmi krátkodobé investície a ich platnosť môže uplynúť niekoľko minút po vstupe do nich. Preto ide o špekuláciu. Nie o investovanie. A ako to funguje? Zvolíte si krátky časový úsek, vyberiete podkladové aktívum a tipnete si, či počas tohto krátkeho časového úseku cena stúpne alebo klesne. V prípade, že ste neuhádli, stratíte celý vklad. A keďže nikto nedokáže odhadnúť pohyb komodít, indexu či akcie v najbližších 5 minútach, ide o čisto náhodný pohyb. Nejde o investovanie. Závisí od ponuky a dopytu v danej chvíli a to sa môže meniť každú sekundu. Šance máte 50:50

  Aj daily trading je hazardom na akciových trhoch a každý obchod je spoplatňovaný. Ak denne urobíte viac obchodov, poplatky vám môžu zožrať veľkú časť zisku alebo môžu byť dokonca vyššie ako zisk.

  Obľúbeným obchodovaním na burze je aj social trading. Sledujete a kopírujete transakcie iných obchodníkov. Výhodou je, že nemusíte mať žiadne skúsenosti a informácie o investovaní. A možno aj preto je vyše 70% účtov stratových.

  Ak chcete naozaj investovať, oslovte odborníka, ktorý sa vie orientovať vo svete finančných produktov, pozná vaše ciele, vašu finančnú situáciu a má aj iných spokojných klientov. Ale ak máte nazvyš veľa peňazí a ide vám o dobrodružstvo, skúste “investovať” s influencerom.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články