asd
Viac

  Poznajte rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou

  Hlavným rozdielom medzi debetnou a kreditnou kartou sú výbery z bankomatov. Pri debetnej karte ide o bežnú bankovú operáciu, častokrát bez  poplatku alebo za menší poplatok. V prípade kreditnej karty však platíte poplatky navyše a na výbery sa nevzťahuje bezúročné obdobie. Je preto dobré vedieť, akou kartou vlastne platíte aj v obchodoch. Čo za kartičku to prikladáte k terminálom pri nákupoch, pretože medzi debetnou a kreditnou kartou je rozdiel.

  Debetnú kartu dostávate od banky ako klienti k svojmu účtu. Prostredníctvom nej môžete využívať svoje peniaze, ktoré máte na bankovom účte a teda vlastné prostriedky. Debetnú kartu vám nemusia schvaľovať, dostanete ju automaticky. Využívate ju v obchodoch, pri platbách, pri výberoch peňazí. Môžete si ju dokonca stiahnuť do mobilu a platiť ňou takto. Všetky transakcie uskutočnené debetnou kartou si môžete pozrieť vo vašom internet bankingu.

  Debetná a kreditná karta vyzerajú rovnako, majú rovnaké rozmery a rovnaké údaje, uvedené na plastovej kartičke. Od roku 2016 sú ale všetky karty označené, takže by ste hneď mali vedieť, o akú kartu ide.

  Kreditná karta je úverovou kartou a pri platení nevyužívate vlastné peniaze. Čerpáte prostriedky banky a aby ste takúto kartu získali, nepotrebujete byť vlastníkom bankového účtu. Kreditnú kartu vám však musia schváliť. Ide totiž o úver, ktorý vám banka každý mesiac poskytuje do výšky vášho schváleného limitu. Môžete tak opakovane využívať úverový limit. Medzi výhody kreditnej karty patria bezúročné obdobia, možnosť splatiť čerpanú sumu naraz – bez úrokov a poplatkov.

  Aj kreditná karta sa teda využíva na platenie. Keďže ale čerpáte peniaze banky a nie svoje, musíte ich banke vrátiť. Ak nemôžete naraz, tak v pravidelných splátkach – výšku určuje banka a musíte počítať s úročením.

  Aj keď vlastnenie kreditnej karty znie nevýhodne, svoje výhody samozrejme má:

  • Pri rezervácii hotela alebo požičiavaní auta v zahraničí sú akceptované prednostne kreditné karty
  • Cashback pri platbách
  • Rôzne druhy poistenia pre držiteľa kreditnej karty a aj pre spolucestujúcich
  • V prípade zneužitia karty neprídete o svoje peniaze, ale o peniaze banky

  Nevýhodou je, že kreditná karta je úverovým produktom. Ten vstupuje do žiadosti o iný úver či hypotéku. Úverový limit karty tak môže znížiť výšku ďalšieho úveru. Kreditné karty sú určené predovšetkým na platby v obchodoch, pretože tam nemáte žiadne poplatky, no pri výberoch z bankomatov musíte počítať s poplatkom pri každom výbere. A je jedno, či v bankomate vašej banky, alebo inde.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články