Viac

  Komentár k uzatvoreniu dohody krajín OPEC

  Predpokladám, že vplyv rozhodnutia OPEC-u na cenu ropy bude len krátkodobý. Rusko totiž nevyhnutne potrebuje doláre z predaja ropy. Súčasné úrovne okolo 50 USD sú nielen úrovne, s ktorými počíta ruský štátny rozpočet, ale podľa odhadov sú to zároveň úrovne rentability ruskej ťažby. Arabskí producenti majú úrovne rentability nižšie...

  Pavel Drahotský, riaditeľ Saxo Bank pre ČR, Slovensko a Maďarsko:

  Predpokladám, že vplyv rozhodnutia OPEC-u na cenu ropy bude len krátkodobý. Rusko totiž nevyhnutne potrebuje doláre z predaja ropy.

  Súčasné úrovne okolo 50 USD sú nielen úrovne, s ktorými počíta ruský štátny rozpočet, ale podľa odhadov sú to zároveň úrovne rentability ruskej ťažby. Arabskí producenti majú úrovne rentability nižšie.

  Ak by sa cena pohla nad 50 USD, znovu by to iniciovalo obnovenie plnej kapacity ťažby z bridlíc v Spojených štátoch a táto navýšená produkcia by systematicky tlačila cenu ropy na svetových trhoch opäť dole.

  Krátkodobo teda môžeme vidieť, aj vplyvom prebiehajúcej vykurovacej sezóny, pokus o stabilizáciu ropy nad 50 USD, ale dlhodobo predpokladám pokles cien ropy a to najmä z dvoch dôvodov.

  Ťažiari budú naďalej pracovať na znížení hranice rentability ťažby, aby si zachovali konkurencieschopnosť. Zároveň predpokladám silnú politickú podporu pre bridlicovú ťažbu v USA od administratívy Donalda Trumpa.

  Týmto krokom by D.Trump začal napĺňať predvolebné sľuby o tvorbe pracovných miest nielen u ťažobných spoločnostiach, ale aj v celej nadväzujúcej transportnej a spracovateľskej infraštruktúre.

  USA by tak zároveň mohli zmeniť svoj status z net dovozcu ropy na svetového exportéra ropy, čím by sa zbavili závislosti na dovoze. Tlakom na nižšie ceny by zároveň oslabili Rusko a arabský svet. Vďaka nižším príjmom z ropy, bude ich vyjednávacia pozícia vo vzťahu k USA značne oslabená (Make America great again).

  Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank:

  Na základe včerajších vyjadrení prichádzajúcich delegátov na viedenské zasadnutie OPEC to vyzerala na hru na mačku a myš. Zdalo sa, že dosiahnuť dohodu bude takmer nemožné.

  No dnes ráno už bola situácia iná a nemožné sa stalo skutočnosťou. Ropa Brent vyskočila nad úroveň 50 dolárov za barel a ropa WTI ju čoskoro nasledovala.

  Nemyslím si však, že by sa cena barelu ropy mohla dostať nad 54 dolárov. Napriek tomu trh teraz stojí na pevnej pôde.

  Po dohode však prichádzame k tej náročnejšej časti, teda k naplneniu škrtov, ktoré boli dohodnuté a aj k ich neskoršiemu udržiavaniu.

  Dohoda je praktickým víťazstvom ekonomiky nad politikou. Teraz je na zúčastnených stranách, aby presvedčili trhy, že sú pripravené dodržať svoje ciele. Je to niečo, čo sa ropnému kartelu už niekoľko rokov nedarí.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  • Zdroj: SAXOBANK
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články