test
Viac

  Kryptomenové ICO štúdia: Oplatí sa ešte investovať?

  ICO sa pre mnohých zdá byť veľmi výhodnou investíciou, druhí si myslia presný opak. Poďme sa spoločne pozrieť na štatistiky, ako si ICO vedú za minulý rok v porovnaní so súčasným rokom.

  ICO sa pre mnohých zdá byť veľmi výhodnou investíciou, druhí si myslia presný opak. Poďme sa spoločne pozrieť na štatistiky, ako si ICO vedú za minulý rok v porovnaní so súčasným rokom.

  Tento prieskum sa bude zaoberať množstvom vytvoreným ICO, vloženými finančnými prostriedkami do nich, najžiadanejšími kategóriami pre ICO a nakoniec návratnosťou investície.

  Počet ICO

  Rok 2017 vyzeral tak, že ide o rok ICO. Každý mesiac pribúdalo niekoľko nových projektov, a to hlavne na Ethereum platforme. Výnimkou boli mesiace september, október a november, kedy môžeme vidieť pokles počtu nových projektov.

  V decembri sa však toto číslo extrémne navýšilo oproti bežným mesiacom a dosiahlo rekordných 45 nových ICO. Celkový počet za rok 2017 činil 209 ICO projektov.

  Veľký boom z minulého roka pomerne plynulo pokračoval aj v roku 2018 kedy sa v januári zdvojnásobil počet novovzniknutých ICO. Potom však prišla mierna stagnácia vzhľadom k obavám na trhu a nasledujúce dva mesiace trh s ICO zaznamenal približne rovnaké hodnoty ako v januári.

  Opätovný nárast môžeme vidieť v apríli a máji kedy po prvýkrát v histórií dosiahol počet ICO stovku. Nastal relatívne vysoký prílev kapitálu, ktorý sa čiastočne odzrkadlil aj na tržnej kapitalizácií kryptomien, ktorá sa zvýšila hlavne v apríli.

  Celkový počet za rok 2018 v súčasnosti predstavuje približne 638 ICO projektov. Zaujímavosťou je, že v apríli a máji dokopy vyšlo viac ICO ako za celý rok 2017.

  Počet ICO v roku 2017 : 209 Počet ICO v roku 2018: 638 (zatiaľ)

  Výška finančných prostriedkov vložená do ICO

  V roku 2017 sa počet ICO celkovo vyšplhal na číslo 209 pričom najviac ICO prostriedkov bolo vyzbieraných počas decembra a bolo to presne $1,099,922,902. Najväčšie ICO minulého roku boli Hdac, Filecoin a Paragon. Hdac vyzbieral $258,000,000. Celkové investície do ICO sa vyšplhali na približne $3.69 miliardy.

  Investície do ICO pošas roka 2017

  Oproti tomu sme ešte len v polovici roku 2018 a už je vonku 638 nových ICO pričom cena v dolároch oproti minulému roku neustále narastá. Rekordný mesiac je zatiaľ jún, kedy sa vyzbieralo až $5,586,192,687.

  Prvenstvo si držia kryptomeny EOS, Telegram a Petro. EOS vyzbieralo presne $4,000,000,000 čo je oproti Hdacu z minulého roku 15.5-násobný nárast.

  Investície do ICO zatiaľ dosahujú $16.85 miliárd, čo je približne 4.5-násobný nárast oproti minulému roku. A to sa nachádzame ešte len v polovici kalendárneho roku!

  Investície do ICO za aktuálny rok 2018

  Táto štatistika jasne zaznačuje rapídny nárast počtu ICO a taktiež veľký záujem investorov vkladať svoje prostriedky do novovznikajúcich projektov.

  Sofistikovaní investori však v roku 2018 musia vyvinúť viac práce na identifikáciu výhodných investičných príležitostí, pretože kvôli mnohým podvodom v tomto odvetví sú nútení preverovať dôveryhodnosť a ukazovatele kvality daných spoločností.

  Voľba ICO podľa kategórie

  Oba porovnávané roky majú spoločného víťaza v kategórií infraštruktúra. Mení sa len jej dominancia, ktorá v roku 2018 narastá. V roku 2018 posilnili komunikácie na čele s Decentralized News Network (DNN). Výrazne sa prepadlo ukladanie dát na blockchaine, či zdravotná starostlivosť.

  ICOs podľa kategórií za rok 2017

  ICOs podľa kategórií za rok 2018

  Návratnosť investícií do ICO

  Kapitola, ktorá zaujíma asi najviac ľudí. Za posledné roky sme zažili veľa prípadov podvodov, ale na druhej strane tu boli aj projekty, ktoré boli nesmierne výnosné.

  Za rok 2017 boli najlepšie zhodnotenými kryptomenami Binance Coin (BNB) s neskutočnými 11,590.0%. Prvú trojicu uzatvorili Storj a Aeternity s tiež veľmi pekným ziskom.

  ROI 2017

  Rok 2018 je ešte len v polovici, ale zatiaľ vyzerá o dosť slabšie. Na čele je zatiaľ Zilliqa s 2,076.7%, ktorú nasleduje Alphacat a Mithril. Túto skutočnosť môžeme pripísať k celkovo klesajúcemu trhu a nemám na mysli len krypto trh.

  Pokles zaznamenali napríklad aj trhy so zlatom. Mnohé investície v roku 2018 do ICO sa zdajú byť hlboko v mínuse, a to aj pri pomerne kvalitných projektoch.

  ROI 2018

  Celkovo medzi najlepšie ICO všetkých čias sa zaradili Next (NXT) s návratnosťou investície (ROI) 1,688,166.3% a na druhom mieste Ethereum (ETH) s návratnosťou 154,502.6%.

  Priemerný zárobok z ICO dnes činí 6,639.9%. Je treba podotknúť že toto je priemer všetkých ICO, takže sú medzi ne zaradené aj vyššie spomínaný NXT či Ethereum, ktoré extrémne zdvíhajú tento priemer.

  Okrem toho sa mnohé z ICO nachádzajú v hlbokom mínuse, až do -99.9%. Top 100 najlepších ICO všetkých čias má kumulovanú návratnosť investície 193,636.7%.

  Priemerné ROI

  Záver

  Z pohľadu do minulosti môžeme vidieť, že počet nových ICO projektov sa pomerne rýchlo zvyšuje. Zatiaľ čo v decembri minulého roka ich bolo 45, v máji tohto roka sa číslo vyšplhalo na 142 novovzniknutých projektov za jeden mesiac.

  Investície do ICO nabrali tiež na popularite. Zatiaľ čo minuloročné ICO Hdac vyzbieralo $258 miliónov, EOS ich tento rok prekonal na plnej čiare s hodnotou $4 miliardy.

  V najviac využívanej kategórií ICO si udržala prvé miesto a ešte k tomu aj posilnila svoju pozíciu infraštruktúra. Síce je za nami len polovica roka, ale návratnosť ICO nedosahuje ani z polovice také čísla, ako minulý rok.

  Niektoré ICO zo začiatku roka sú dokonca v hlbokom mínuse. Počet ICO teda stúpa, ale ich návratnosť klesá.

  Zatiaľ tu nemáme koniec roka, a tak by bolo predčasné robiť nejaké závery. Na koniec by som podotkol len toľko, že buďte opatrní pri výbere kvalitného ICO a tiež berte do úvahy načasovanie, kedy do projektu investujete.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články